۲۷ آبان ۱۳۹۹، ۱۷:۳۰

دو ماه از پاییز ٩٩ گذشت؛

وعده وزارت جهاد برای اجرای الگوی کشت محقق نشد

وعده وزارت جهاد برای اجرای الگوی کشت محقق نشد

در حالی که قرار بود فاز اول طرح الگوی کشت از اول پاییز اجرایی شود، امروز وزیر جهاد اظهارامیدواری کرده فاز اول الگوی کشت با مصوب شدن در دولت و همکاری سایر دستگاه‌ها پیاده سازی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز در یک برنامه تلویزیونی، با اشاره به این که زعفران از جمله محصولات استراتژیک کشور به حساب می‌آید، اظهار داشت: ایران از تولیدکنندگان انحصاری زعفران در دنیا است و سالانه حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ تن زعفران در کشور تولید می‌شود و این محصول مصرف داخلی و خارجی دارد.

وی در پاسخ به سوال مجری، درباره میزان مصرف کود در بخش کشاورزی گفت: برنامه مصرف کود ما در کشور ۳ میلیون تن است که از این میزان، ۲.۴ میلیون تن کود اوره، ۴۰۰ هزار تن کود فسفره و ۲۰۰ هزار تن کود پتاسه است.

خاوازی با بیان این که کشور در کود اوره خودکفا است و پتروشیمی‌ها از توانایی بالایی در این زمینه برخوردار هستند، تصریح کرد: ما تمام ۲.۴ میلیون تن کود اوره را با قیمت سال گذشته در اختیار کشاورزان قرار می‌دهیم بنابراین از این نظر هیچ نگرانی برای کشاورزان وجود ندارد و در حال حاضر هم وزارت جهاد کشاورزی در حال رایزنی است تا برای سال آینده هم قیمت کود اوره به همین قیمت امسال عرضه شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون حدود ۱.۵ میلیون تن کود اوره بین کشاورزان توزیع شده که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است؛ از نظر کود اوره ما مشکلی در کشور نداریم و با همان قیمت سال گذشته توزیع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت برای ثابت نگه داشتن قیمت کود اوره حدود ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان یارانه به کشاورزان می‌دهد.

خاوازی افزود: به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و تصویب دولت، سهمیه کود اوره از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن افزایش یافت.

وی با بیان این که کودهای فسفاته و پتاسه، کودهایی هستند که از خارج از کشور وارد می‌شوند، یادآوری کرد: به دلیل مشکلات ناشی از تحریم و فشارهایی که بانک مرکزی متحمل شد، ارز ترجیحی واردات این کودها به نیمایی تبدیل شد و قیمت این کودها افزایش پیدا کرد.

خاوازی ادامه داد: ما بلافاصله دست به کار شدیم و تمام تولیدکنندگان داخل کشور را جمع کردیم و آنهایی که می‌توانستند کودهای ساده فسفاته و پتاسه تولید کنند در حد ۲۰۰ هزار تن با آنها قرارداد بستیم.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران نیز پای کار آمد و آنها تعهد کردند که برای ۵۰۰ هزار تن کود برنامه ریزی کنند و یک سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۵۰ میلیون یورو را قبول کردند که سه نوع کود dap، dsp وssp را در ایران تولید کنند.

خاوازی گفت: ما برای کشت بهاره و کشت پاییزه سال آینده هم تدارک کود دیده ایم؛ برای قیمت و کمک به کشاورزان، کشاورزکارت را راه‌اندازی کردیم که این کشاورزکارت صندوقی است که کشاورزانی که گیاهان استراتژیک مانند دانه‌های روغنی گندم و جو کشت می‌کنند، می‌توانند با یک سود مناسب و ارزان قیمت از این کارت استفاده کنند و سال آینده و پس از برداشت محصول خود با بانک کشاورزی تسویه کنند.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: تفاوت قیمت کود در سال جاری به خاطر تفاوت قیمت نرخ ارز ترجیحی با قیمت ارز نیمایی است؛ این افزایش قیمت کود فسفاته و پتاسه ناشی از تغییر نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی که در آن زمان ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان بوده، اتفاق افتاده است و این کود بدون دریافت سود در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوال مجری در زمینه پایین بودن بهره وری در بخش کشاورزی گفت: کشاورزی ما یک کشاورزی خرده پا و نظام کشاورزی ما یک نظام کشاورزی سنتی است. علیرغم اینکه واحدهایی به صورت جزیره‌ای وجود دارند که از تکنولوژی‌ها و دانش روز دنیا استفاده می‌کنند اما در مجموع کشاورزی ما یک کشاورزی سنتی است و به آن توسعه مورد نظر نرسیده است.

خاوازی ادامه داد: ۹۷ درصد مجموعه کشاورزان و بهره بردارانی که داریم، تحصیلات دیپلم به پایین دارند و ضرورت دارد که دوباره هنرستان‌های کشاورزی احیا شوند و قشر جوان به این عرصه ورود پیدا کنند می‌توانند به راحتی یافته‌ها و دانشی که در داخل کشور موجود است را به کشاورزان منتقل کند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره حمایت از بخش کشاورزی تصریح کرد: در همه کشورهای دنیا به کشاورزی نگاه ویژه ای دارند و حمایت‌های بسیار زیادی می‌کنند؛ در برخی از کشورهای اطراف ما سالانه ۲۰ میلیارد دلار به کشاورزی خود کمک می‌کنند. در کشور چین این عدد به حدود ۳۰۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد و در آمریکا حدود ۱۰۰ میلیارد دلار به بخش کشاورزی کمک می‌شود و این بخش حمایت می‌شود و این حمایت‌ها علاوه بر بخش تولید، در صادرات محصولات شأن هم انجام می‌شود که باعث می‌شود بتوانند بازارهای دنیا را تسخیر کنند.

خاوازی با تاکید بر این که این حمایت‌ها باید در کشور ما هم انجام شود، گفت: باید تمام ارکان نظام به این مسئله اعتقاد داشته باشند. در سال‌های اخیر مشاهده شد که در هر جایی که کشور دچار مشکل شد به ویژه با تشدید تحریم‌ها، بخش کشاورزی به رشد اقتصادی کشور کمک کرده است. بخش کشاورزی ما از توانایی بسیار زیادی برخوردار است و از مصادیق اقتصاد بدون نفت است که می‌تواند کشور را از بحران نجات دهد.

وی درباره وجود برنامه الگوی کشت در کشور، اظهار کرد: برنامه فنی و کارشناسی الگوی کشت انجام شده است. در رابطه با آب بر بودن برخی محصولات مانند هندوانه و برنج برنامه ریزی های آن انجام شده است؛ این که در کجا چه کشتی باید انجام شود و چه مزیت‌های نسبی اقتصادی دارد تمام اطلاعات خاک آب و اقلیم وجود دارد و در قالب بحث الگوی کشت آمده است. اما الزاماتی نیاز دارد که این الزامات را باید تمام ارکان نظام قبول کنند. اجرای الگوی کشت به مسائل اقتصادی و اجتماعی در کشور مربوط می‌شود و وزارت جهاد کشاورزی به تنهایی نمی‌تواند الگوی کشت را اجرا کند و دستگاه‌های دیگر باید در این بخش ورود پیدا کنند.

خاوازی با اشاره به این که در بخش‌هایی نیاز است که به کشاورزان یارانه داده شود تا الگوی کشت خود را تغییر داده و محصول جایگزین دیگری کشت کنند، اضافه کرد: باید برای تغییر الگوی کشت بسته‌های حمایتی و جذاب به کشاورزان داده شود.

وی افزود: در بحث قوانین مربوط به الگوی کشت، مجلس شورای اسلامی باید به وزارت جهاد کشاورزی کمک کند؛ موارد قانونی آن لحاظ شود و در بخش‌های مربوط به بودجه دولت باید به ما کمک کند تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر لایحه الگوی کشت آماده است و این لایحه برای کمیسیون زیربنایی و کمیسیون اقتصاد ارسال خواهد شد تا در دولت مطرح شود.

وی ادامه داد: دولت از الگوی کشت استقبال خوبی کرده و آقای رئیس جمهور و دکتر جهانگیری بر تصویب سریع‌تر آن در دولت تاکید دارند. ما پکیج آن را آماده کرده ایم و امیدوارم فاز اول الگوی کشت را با مصوب شدن در دولت و همکاری سایر دستگاه‌ها پیاده سازی کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به این که در زمینه پروژه‌های زیربنایی بزرگ، اتفاقات بسیار خوبی که در پیش و پس از انقلاب سابقه نداشته است، روی داده است، اظهار کرد: یکی از این اتفاقات، اجرای فرمان مقام معظم رهبری در احیای ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی خوزستان و ایلام بوده است که این طرح در سطح ۲۹۵ هزار هکتار آماده شد؛ این اراضی بهره وری نداشت، مشکل شوری داشت و در این اراضی کشتی صورت نمی‌گرفت. کار بسیار عظیمی برای احیای این اراضی انجام شد و در حال حاضر ۲.۸ میلیون تن محصول اضافه از این اراضی وارد بازار می‌شود و ۲۵ هزار خانواده کشاورز از آن بهره مند شده اند. زمین‌های کشاورزی که ارزشی نداشت به ارزش آن افزوده شده و مردم بسیار خوشحال هستند.

خاوازی تاکید کرد: انشاالله اگر همه کمک کنند و منابع لازم تأمین شود، فاز دوم طرح در سطح ۲۵۰ هزار هکتار اجرا خواهد شد که ۵۰ هزار هکتار اراضی نوآباد خواهد بود که به اراضی کشاورزی ما اضافه می‌شود و ۴۰ هزار هکتار باغ مکانیزه انگور، انجیر و انار ایجاد خواهد شد و می‌تواند محصولات آنها صادر شود و ۲۷ تا ۳۰ هزار خانوار جدید از مزایای آن بهره مند خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: در فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، ۶۲۵ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شد و در فاز دوم هم بالغ بر ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد و این یکی از پروژه‌های است که با عنایت ویژه مقام معظم رهبری و پیگیری‌های آقای رئیس جمهور اجرا شده است.
به گزارش مهر، طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی حدود یک دهه است که بلاتکلیف مانده و وزارت جهاد کشاورزی وعده داده بود که فاز اول برنامه الگوی کشت از کشت پاییزه امسال (١٣٩٩) آغاز خواهد شد.
کد خبر 5074083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha