راز اولین سفر یک وزیر خارجه آمریکا به جولان اشغالی

اولین سفر یک وزیر خارجه آمریکا به جولان اشغالی؛ باردیگر نشان داد که دولت دونالد ترامپ تا روزهای آخر زمامداری در کاخ سفید هم از دادن هدیه به رژیم صهیونیستی دریغ نمی کند.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: به نظر می‌رسد که اقدامات بی ثبات کننده دولت دونالد ترامپ در سطح بین المللی پایانی ندارد و این رویکرد مخرب واشنگتن به ویژه در خاورمیانه نمود بیشتری پیدا کرده است. ترامپ از زمانی که بر مسند قدرت در کاخ سفید تکیه زد، همواره تصمیماتش در جهت جلب رضایت رژیم صهیونیستی بوده است.

اقدامات ترامپ در حمایت از تل آویو از زمان روی کار آمدن در کاخ سفید

رئیس جمهور آمریکا از سال ۲۰۱۷ تا به امروز در راستای حمایت از رژیم صهیونیستی اقدامات متعددی به عمل آورده است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

- بازدید از دیوار ندبه که در ۲۲ ماه مه ۲۰۱۷ رخ داد و ترامپ در حالی که کلاه کوچک و سیاه رنگ سنتی یهودیان را بر سر نهاده بود، از صحن براق بازدید کرد.

-در مورخه ششم دسامبر ۲۰۱۷ ترامپ قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا را به این شهر منتقل کرد.

-در آگوست ۲۰۱۸ ترامپ کمک‌های مالی سالانه آمریکا به آژانس آن روا که به حدود ۵.۴ میلیون آواره فلسطینی خدمات رسانی می‌کند، را به طور کامل قطع کرد.

-ترامپ در ۲۵ مارس ۲۰۱۹ بلندی‌های اشغالی جولان را به عنوان یک منطقه تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.

-در ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰ از معامله قرن رونمایی کرد.

-در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ در کاخ سفید بساط امضای عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی را برپا کرد.

-ترامپ در ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰، پیوستن سودان را به جمع عادی کنندگان روابط با رژیم صهیونیست اعلام کرد.

-در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۰ هم دولت آمریکا اعلام کرد که طرح صلح عربی دیگر ضرورتی ندارد و حل نزاع در فلسطین از رهگذر معامله قرن خواهد بود. «کیلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه (۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، در جلسه استماع شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره صلح در خاورمیانه گفت که این ابتکار صلح عربی دیگر ضرورت ندارد.

روزنامه رأی الیوم در مطلبی درباره خدمات ترامپ به تل آویو، آورده است: «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هر آنچه که لازم بود به اسرائیلی‌ها داد از مجبور کردن برخی اعراب برای سازش با تل آویو گرفته تا قطع کمک‌های مالی آژانس کمک رسانی به فلسطینی‌ها و در پایان هم الحاق قدس و بلندی‌های جولان و معامله قرن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هر آنچه که لازم بود به اسرائیلی‌ها داد از مجبور کردن برخی اعراب برای سازش با تل آویو گرفته تا قطع کمک‌های مالی آژانس کمک رسانی به فلسطینی‌ها و در پایان هم الحاق قدس و بلندی‌های جولان و معامله قرن. در مقابل جز قدرنشناسی و خالی کردن پشت وی در لحظات سرنوشت ساز انتخابات نصیبش نشد. ترامپ از خیانت نتانیاهو و عدم حمایتش در انتخابات آمریکا بسیار خشمگین و از اقداماتی که در کمک به نتانیاهو انجام داده، سخت پشیمان است. نتانیاهو قابل سرزنش نیست بلکه ترامپ کودن که به وی اعتماد کرد، قابل سرزنش است به ویژه که ترامپ بر این باور بود که نتانیاهو و امثال وی در رأس کمپین انتخاباتی او خواهند بود و رأی دهندگان یهودی یا بخش اعظم آنها را برای رأی دادن به نفعش بسیج خواهند کرد اما آنچه رخ داد، کاملاً برعکس بود».

اما جدیدترین خدمت دولت ترامپ به رژیم صهیونیستی این بود که مایک پمپئو وزیر خارجه خود را به جولان اشغالی اعزام کند. پمپئو در سخنانی گستاخانه مدعی شد: «این منطقه برای همیشه متعلق به اسرائیل است. نمی‌توان اینجا ایستاد و از طریق مرز تنها نظاره کرد و منکر این موضوع اساسی شد که رئیس جمهوری آمریکا این بخش از اسرائیل را به رسمیت شناخته است، مسأله‌ای که رؤسای جمهوری پیشین ایالات متحده آن را نپذیرفته بودند».

این در حالی بود که پمپئو در اسفندماه ۹۸ هم از واژه اشغالی برای بلندی‌های جولان سوریه در گزارش سالانه حقوق بشر این کشور حمایت کرده بود.

این بازدید وزیر خارجه آمریکا با واکنش دمشق روبرو شد. وزارت خارجه سوریه ضمن محکوم کردن سفر پمپئو به جولان اشغالی اعلام کرد که این اقدام پمپئو یک اقدام تحریک آمیز پیش از پایان دوره زمامداری ترامپ و نقض آشکار حاکمیت سوریه است.

منطقه جولان اشغالی سوریه در جریان جنگ شش روزه اعراب و رژیم صهیونیستی به اشغال صهیونیست‌ها درآمد.

پاسخ کوبنده سازمان ملل به وزیر خارجه دولت ترامپ

اما پاسخ کوبنده را سازمان ملل به وزیر خارجه دولت ترامپ وارد کرد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اقدام غیرقانونی و غیرمتعارف «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در بازدید از بلندی‌های اشغالی جولان واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، پس از اقدام غیرمتعارف وزیر خارجه آمریکا در بازدید از بلندی‌های اشغالی جولان، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای بر حق حاکمیت سوریه بر جولان اشغالی تأکید کرد پس از اقدام غیرمتعارف وزیر خارجه آمریکا در بازدید از بلندی‌های اشغالی جولان، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای بر حق حاکمیت سوریه بر جولان اشغالی تأکید کرد.

بر این اساس، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۵۳ رأی موافق قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که در آن بر حق همیشگی سوریه بر جولان اشغالی تأکید شده است. مجمع عمومی همچنین از رژیم صهیونیستی خواسته است تا از نابودسازی منابع طبیعی در جولان اشغالی خودداری کند.

اما جدای از خدمات ترامپ به صهیونیست‌ها، آنچه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا انجام می‌دهد در واقع پیشبرد بزرگترین تزویر و جعل بین المللی است.

در واقع سفر پمپئو به جولان اشغالی را می‌توان در زمره سیاست آمریکا در نادیده گرفتن قوانین بین المللی به ویژه در سایه ضعف اعراب دانست. سفر وزیر خارجه آمریکا بار دیگر به چالش طلبیدن مشروعیت بین المللی و قطعنامه‌های آن درباره جولان به ویژه قطعنامه شماره ۴۹۷ که جولان را متعلق به سوریه و اشغال شده از سوی صهیونیست‌ها می‌داند، دانست.

صدور قطعنامه سازمان ملل که بلافاصله پس از سفر پمپئو به جولان رخ داد در واقع اجماع بین المللی در مخالفت با تصمیمات خودسرانه مقامات کاخ سفید را نشان می‌دهد و درواقع از آن می‌توان به عنوان دست ردی بر سینه دولت ترامپ نام برد.

آمریکا با این تصمیمات خود به عنوان تهدیدی برای صلح و ثبات بین المللی تبدیل شده است. سفر پمپئو به جولان این واقعیت را تغییر نخواهد داد که جولان متعلق به سوریه است.

در واقع این بذل و بخشش از سوی دولت آمریکا بخشش مِلکی است که حقی در آن ندارد و دادن آن به اشغالگر و رژیمی نامشروع است. این بار دیگر نشان داد که آنچه به عنوان سیاست آمریکا در منطقه دنبال می‌شود در واقع سیاست رژیم صهیونیستی است که از سوی دولت آمریکا در راستای منافع تل آویو پیاده می‌شود.

در پایان می‌توان گفت که سفر پمپئو به جولان اشغالی تأثیر سیاسی یا حتی روحی هم به دنبال نداشت و ترامپ ثابت کرد که همچنان خلاف جریان حرکت می‌کند؛ زیرا تاکنون هیچ کشوری حاکمیت تل آویو بر جولان سوریه را به رسمیت نشناخته است. ترامپ در روزهای آخر دوره ریاست جمهوری خود هم از دادن هدیه به تل آویو دست بر نمی‌دارد. ادامه این سیاست به دیگر تحرکات ترامپ در روزهای آخر زمامداری خود در سوریه بی ارتباط نیست. ترامپ و دولت وی به زیرپاگذاشتن عرف و پروتکل‌های سیاسی و دیپلماتیک عادت کرده‌اند.

کد خبر 5076915

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha