ثبت تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در پرونده کاندیداهای احتمالی

معاون اجتماعی قوه قضائیه گفت: تبلیغات زودهنگام انتخاباتی مورد رصد قرار گرفته، در پوشه‌های مربوط نگهداری شده و در ارزیابی صلاحیت نامزدهای احتمالی آینده مدنظر قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار کرد: در راستای اجرای بخشنامه صادره رئیس قوه قضائیه، اولین جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی کشور که به ریاست حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور و با حضور اعضای اصلی برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جلسه جرایم و تخلفات انتخابات ۱۴۰۰ احصاء و بر ضرورت پیشگیری از جرایم و تخلفات اولویتی تأکید شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به جرایم انتخاباتی در این دوره از انتخابات، تصریح کرد: سوءاستفاده از اموال عمومی و بیت المال به له یا علیه کاندیداها، سوءاستفاده از مقام و موقعیت اعم از لشکری و کشوری به له یا علیه کاندیداها تخریب چهره و وجهه کاندیداها توسط یکدیگر، تخریب چهره و وجهه نظام و سیاه نمایی از دستاوردهای مهم نظام، سوءاستفاده و بهره گیری ابزاری از اقوام، فرق و مذاهب در جهت اهداف انتخاباتی و همچنین تبلیغات زودهنگام انتخاباتی به عنوان مهم‌ترین جرایم انتخاباتی در این دوره از انتخابات تعیین شده است.

وی یادآور شد: ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی در چهاردوره گذشته دارای فعالیت‌های مؤثری بوده و در این دوره از انتخابات نیز مطابق بخشنامه ریاست قوه قضائیه فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

الفت تاکید کرد: برگزاری انتخابات سالم، امن، ایجاد فضای رقابتی سالم و ایجاد شور و نشاط انتخاباتی از جمله اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده که ستادهای مذکور نیز در جهت اجرای راهبردهای مذکور متناسب با شرح وظایف و اختیارات محوله اقدام خواهد کرد.

به گفته وی قوه قضائیه مصمم است تا ضمن پیشگیری از جرایم و تخلفات اولویتی ذکر شده در صورت تداوم آن با افراد در هر سطحی برخورد کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: در جهت اجرای منویات رئیس قوه قضائیه راهبرد اصلی ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی مبتنی بر توجیه و ارشاد، هشدار و انذار و سپس برخورد و مقابله با عوامل و عناصر مختلف در این حوزه به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: توجیه و ارشاد و انذار تشکل‌ها، احزاب، گروه‌ها، ستادهای تبلیغاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون و جرایم و مجازات‌های قانونی از طریق رسانه‌های جمعی با هدف ارتقای آگاهی‌های عمومی به عنوان مهم‌ترین راهبردهای پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی در این دوره از انتخابات تعیین شده است.

الفت یادآور شد: رؤسای کل دادگستری استان‌ها موظف شده‌اند تا شعبی از دادگاه‌ها و دادسراهای حوزه قضائی تحت تصدی خود را به منظور رسیدگی خارج از نوبت به جرایم انتخاباتی اختصاص دهند.

دبیر ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی عنوان کرد: جهت پیشگیری از جرایم و تخلفات مربوط به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی کمیته‌ای با عضویت نمایندگان دستگاه‌های امنیتی و انتظامی و نماینده شورای نگهبان تشکیل شده و نسبت به رصد و پایش این قبیل فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی اقدام می‌کند.

وی افزود: همه اخبار و گزارشات مربوط به تخلفات تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از طریق سامانه‌های هوشمند از جمله سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) و سایر مکانیزم‌های طراحی شده دریافت خواهند شد.

الفت ضمن هشدار به کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ در حوزه انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای خبرگان رهبری گفت: کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰، مراقب تبلیغات زودهنگام انتخاباتی خود باشند، زیرا همه اخبار و گزارشات مربوط به این قبیل فعالیت‌ها و تخلفات مورد رصد قرار گرفته، در پوشه‌های مربوط نگهداری شده و در ارزیابی صلاحیت نامزدهای احتمالی آینده (در تأیید و یا رد صلاحیت آنان) مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: تلاش ستادها در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی بر این امر استوار است که ابتدا نسبت به توجیه، ارشاد، هشدار و انذار به کسانی که احیاناً مرتکب این قبیل تخلفات می‌شوند، اقدام کنند.

الفت در پایان خاطرنشان کرد: در صورت تداوم رفتار غیرقانونی آنان برخورد لازم قانونی با آنها صورت خواهد گرفت؛ لذا توجه به این نکته بسیار مهم است که افراد از تبلیغات زودهنگام انتخاباتی جدا پرهیز کنند.

کد خبر 5161191

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha