شناسایی حریم گسل‌ها و مطالعات فرونشست زمین

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از همکاری با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در زمینه‌های تبادل داده‌های لرزه نگاری، شتاب نگاری، فرونشست زمین و ... خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در نشست بررسی همکاری‌های دوجانبه با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: با توجه به ظرفیت هر دو مجموعه در زمینه زیرساخت‌ها و داده‌های مرتبط با حوزه مدیریت بحران زمینه همکاری‌های دو جانبه در قالب یک تفاهم نامه اجرا خواهد شد.

کرمی محمدی با بیان اینکه جلسات مستمر و همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی داریم گفت: در اجرای طرح بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌ها که از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران آماده شده بیشترین همکاری را با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی داشته‌ایم و امیدواریم با سازوکاری که در شهرداری اجرا و عملیاتی می‌شود مردم بتوانند با کسب مجوز بهسازی نسبی لرزه‌ای نسبت به بهسازی ساختمان خود اقدام نمایند تا آسیب‌های احتمالی در زمان زلزله کاهش یابد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اعلام آمادگی در خصوص تبادل داده‌ها و اطلاعات شتاب نگارهای دو مجموعه گفت: اعتقاد ما این است که تبادل داده‌ها و اطلاعات بین سازمان‌های تخصصی باید آزاد باشد و همه دستگاه‌های دخیل در حوزه مدیریت بحران بتوانند داده‌های شتاب نگاری و لرزه نگاری را استفاده کنند و چنانچه پروتکل دقیق و ساز و کار قانونی آن مشخص شود ما نیز از آن استقبال می‌کنیم و زیر ساخت‌های تبادل اطلاعات را فراهم می‌کنیم.

محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این نشست گفت: این مرکز به طور خاص در زمینه شتاب نگاری مسئولیت قانونی دارد و در مجموع داده‌های بسیار ارزشمندی در اختیار دارد که هم از بعد تحقیقاتی و هم عملیاتی بسیار موثر خواهد بود.

شکرچی زاده گفت: از آنجا که این مرکز عملیاتی نیست در زمان زلزله داده‌ها را می‌تواند در اختیار سازمان‌های تخصصی و سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران قرار دهد.
او افزود: مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی ۱۲۰۰ دستگاه شتاب نگاری در اختیار دارد که در حال بروز رسانی و تقویت و برخط کردن آنها می‌باشد.

علی بیت الهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این نشست با بیان اینکه در دو حوزه شناسایی حریم گسل‌ها و مطالعات فرونشست زمین در تهران مدیون اقدامات ارزشمند سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هستیم گفت: ریشه اصلی این اقدامات در این سازمان بود و خوشبختانه ترویج این حرکت در کشور در حال نهادینه شدن است.

وی افزود: در خصوص شناسایی پدیده فروریزش ها نیز جلسات مختلفی با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد و نتایج آن به شورای عالی شهرسازی و معماری ارائه شده است. در همین خصوص بهره گیری از نقشه قنوات تهیه شده توسط سازمان مدیریت بحران شهر تهران بسیار کارگشا بود.

کد خبر 5163827

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =