بشارت بعثت پیامبر اسلام در کلام و کتب انبیای الهی

قم- یک پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه در کتب ادیان الهی، بشارت آمدن پیامبر خاتم داده شده بود، گفت: پیروان ادیان الهی، پیامبر خاتم (ص) را با اسم و نسب و اوصاف می شناختند.

حجت‌الاسلام محمد دشتی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه واقعه بسیار مهم بعثت رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و آله و سلم) برای پیروان ادیان الهی واقعه عجیبی نبوده است، گفت: واقعه بعثت انبیای الهی در تاریخ بشریت مصادیق فراوانی داشته است و امر منحصر به فردی نبوده است؛ امت‌ها و ملت‌های پیشین، بعثت انبیا و رسولان و فرستادگان خداوند متعال برای هدایت جامعه بشری را دیده و تجربه کرده بودند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به اینکه نشانه‌های بعثت رسول خدا از قبل برای بعضی از افراد مشخص بود، افزود: برخی افراد، منتظر بعثت پیامبر خاتم بودند و پیروان ادیان الهی، مسیحیت و یهودیت، پیامبر خاتم را می‌شناختند و با اسم و نسب و اوصاف ایشان کاملاً آشنا بودند و در کتب آنان نیز بشارت آمدن پیامبری به عنوان پیامبر خاتم و دینی به عنوان آخرین دین داده شده بود چنانچه در آیات متعددی از قرآن کریم نیز از این موضوع سخن به میان آمده است که اهل کتابِ زمان پیامبر، آن حضرت را به خوبی می‌شناختند؛ خداوند متعال در آیه ۱۴۶ سوره بقره می‌فرماید: «الذین اتیناهم الکتاب یعرفونه کما یعرفون ابناءهم» ‬ یعنی‬ کسانی که به ایشان کتاب داده‌ایم، همان‏گونه که فرزندان خود را می‌شناسند، او [حضرت محمد] را می‌شناسند؛ و در آیه ۱۵۷‬ سوره اعراف نیز به ذکر صفات پیامبر در تورات و انجیل اینگونه اشاره شده است که «الذین یتبعون الرسول النبی الامی الذی یجدونه مکتوبا عندهم فی التوراة و الانجیل» یعنی همان‌ها که از فرستاده [خدا]، پیامبر امی، پیروی می‌کنند، همو که [صفات] او را در تورات و انجیلی که نزدشان است، می‌یابند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه حتی برخی به واسطه علائم و نشانه‌هایی که از طریق کلیسا دریافت کردند، به دنبال اسلام و رسول خاتم بودند، افزود: جناب سلمان که در روزگار قبل از بعثت رسول خدا و ظهور اسلام به اسم «روزبه» شناخته می‌شد، قبل از اسلام و بعثت تا حدود زیادی با علوم دینی مسیحیت آشنا بود لذا برای فراگیری بیشتر علوم، از اصفهان مهاجرت کرده و به منطقه‌ای در محدوده آسیای صغیر رفت و نَقل است که در اواخر حضورشان در آن منطقه، از استاد خود که در حال مرگ و احتضار بود، شنید که اکنون زمان ظهور پیامبر خاتم است و او در منطقه‌ای در محدوده سرزمین حجاز مبعوث خواهد شد و مقداری از اوصاف رسول خاتم را برای جناب سلمان بیان نمود، ایشان هم بر طبق آن بشارت، رنج و سختی بسیاری را تحمل کرد، با مشقت فراوان به حجاز آن روز آمد، رسول خدا را زیارت کرد و به ایشان ایمان آورد. بنابراین پدیده بعثت، یک امر مورد توقع و انتظار پیروان ادیان و بزرگان ادیان قبل از اسلام بود به عنوان آخرین و کامل‌ترین دین که از سوی خداوند متعال برای بشریت آورده شده، آشنایی داشتند.

حجت‌الاسلام دشتی با اشاره به بعثت رسول گرامی اسلام در ۴۰ سالگی و در اوج پختگی، افزود: ایشان شخصیتی بود که از کودکی و نوجوانی به عنوان یک انسان برجسته و ممتاز، هم در نزد خاندان خود و هم در نظر تمام اهل مکه شناخته می‌شد و در میان قریش به عنوان یک فرد دارای فضائل و کمالات و مورد اعتماد کامل مردم آن زمان در همه مسائل بود تا جایی که با عنوان «محمد امین» شناخته می‌شد و در آن فضای ناامنی و بی اعتمادی به عنوان ملجاء و پناه برای مردم بود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه در روایات ما ۳ دلیل برای حقانیت یک پیامبر و امام به عنوان جانشین پیامبر و منصوب از طرف خداوند متعال بیان شده است، گفت: بشارت ادیان و انبیای گذشته، یکی از مهمترین دلایل اثبات حقانیت یک پیامبر است و درباره رسول گرامی اسلام به صورت متعدد در گفتار و کلام انبیای گذشته و کتب آسمانی قبل از قرآن کریم، این مطلب به صراحت بیان شده است. دلیل دوم بر اثبات حقانیت پیامبر، معجزه است. معجزه یعنی کار خارق‌العاده ای که در آن محیط و شرایط از یک شخص عادی ساخته نبوده است که این اعجاز، در حقیقت بیانگر ارتباط آن شخص با عالم ورای ماده و ملکوت و ماوراءالطبیعه است.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه مهمترین معجزه رسول خدا قرآن کریم است، افزود: قرآن کریم، یک اعجاز جامع و جاودانه است و دربردارنده تمامی ویژگی‌های علمی، ادبی، فقهی، اجتماعی، سیاسی و جامع همه مسائل مورد نیاز بشر است به گونه‌ای که خداوند متعال پیوسته به واسطه آن تحدی می‌کند و مبارز می‌طلبد و می‌فرماید اگر نمی‌پذیرید که این کتاب از جانب خداوند متعال نازل شده است، مثل این کتاب را بیاورید. نکته بسیار مهم در نزول قرآن و اعجاز آن، این است که بر قلب کسی نازل شد که هیچ‌گونه سواد و علم در جامعه آن روز نداشت و محیط مکه آن روز هم فاقد یک بستر علمی بود ولی با این حال حامل یک چنین کتابی با این استحکام و قوت و قدرت می‌شود. سومین دلیل برای اثبات حقانیت پیامبر در حقیقت، فضائل، کمالات و شخصیت بسیار والای خود ایشان است. اگر کسی دارای فضائل برتر، خرد بیشتر و دانش بالاتر باشد قطعاً این موارد از نشانه‌های حقانیت ادعای اوست. کسی که در اوج جاهلیت آن زمان، دارای عالی‌ترین مراتب علم و فضل می‌باشد و فردی بسیار با تقوا و معنویت و با خرد و سنجیده که در طول ۴۰ سال از عمر شریف خود هیچ نقطه سیاهی در زندگی ایشان دیده نمی‌شود و رفتار و کردار و گفتار سنجیده‌ای دارد، اگر چنین کسی ادعایی بکند که من رسول و فرستاده خدا هستم، این کلام از او پذیرفته می‌شود. ایشان در مواجهه با مخالفین و مشرکین، از همین دلیل استفاده کردند.

حجت‌الاسلام دشتی با بیان اینکه رسول خدا در زمانی مبعوث شد که جاهلیت و آداب و رسوم، تمام عالم را فرا گرفته بود، افزود: جاهلیت در حقیقت به معنای رفتار غیر معقول و غیر قابل پذیرش عقل و منطق است و در آن زمان اکثر نقاط عالم و خصوصاً جزیره‌العرب، غرق در این رفتار جاهلی بودند و جامعه آن روز دچار انحطاط و انحراف محسوس و آشکاری بود و تعصبات قبیله‌ای و افکار مشرکانه و بت پرستی و زنده به گور کردن دختران و … آشکارا مشاهده می‌شد. این مشکلات، گریبان گیر ادیان و ملل دیگر هم بود و در جامعه روم و ایرانِ آن روز هم چنین رفتاری وجود داشت و ظلم و فاصله طبقاتی فاحش بین افراد جوامعِ آن روز، به وضوح دیده می‌شد. در چنین فضای جاهلانه ای که بر کل عالم، حاکم بود، خداوند متعال رسول خاتم را مبعوث نمود و ایشان با شعار اتمام مکارم اخلاق و ترویج فضائل انسانی به میان مردم آمد در حالی که خود، عالی‌ترین مظهر این صفات بود و در ترویج دین اسلام، از اخلاق خوش و کریمانه به عنوان بهترین وسیله استفاده نمودند و به سرعت، اسلام در تمام عالم فراگیر شد.

کد خبر 5166807

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha