آمادگی پلیس برای صادر کردن برچسب آگاهی برای ساختمان‌ های ایمن

رئیس پلیس آگاهی پایتخت گفت: پلیس آگاهی آمادگی دارد برای ساختمان‌هایی که ایمنی دارند برچسب آگاهی صادر کند و بحث سرقت از این ساختمان‌ها را با دیگر ساختمان‌ها مقایسه کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس پایتخت در نخستین نشست خبری سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: پلیس آگاهی در ۱۶ روز طرح نوروزی خود را برگزار کرد که در این ایام بحث کنترل مجرمین سابقه دار از اهمیت بالایی برخوردار بود.

وی افزود: درصد قابل توجهی از افرادی که دستگیر می‌کنیم سابقه دارها هستند و در ایام عید برنامه منسجم و خوبی را با همکاری کلانتری‌ها و دادستانی‌ها برای کنترل مجرمین انجام دادیم.

سردار لطفی بیان کرد: با توجه به تأکیدی که پیرامون کشف علمی جرم داریم، تعداد قابل توجهی از مجرمین را با این روش دستگیر کردیم.

وی ادامه داد: در طرح نوروزی گشت‌ها را به دو برابر رساندیم؛ امسال عید شیفت رصد جرایم در فضای مجازی را در پلیس آگاهی فعال کردیم.

رئیس پلیس پایتخت گفت: یکی از نگرانی‌ها در ایام تعطیلات بحث جرایم جنایی است، ۳۰ درصد از کشف جنایی امسال مربوط به پرونده‌های راکد سال‌های قبل می‌شد.

لطفی افزود: امسال موضوع فقدان را متمرکز به پلیس آگاهی کردیم و پایگاه چهارم پلیس آگاهی به این موضوع به صورت ویژه پرداخت.

وی گفت: در ۱۶ روز تعطیلات ۸ درصد وقوع جرم نسبت به سال قبل در پایتخت کاهش پیدا کرد؛ همچنین ۱۲.۵ درصد افزایش کشف جرم داشتیم.

رئیس پلیس پایتخت ادامه داد: در مجموع جرایم ۴۰ درصد کاهش جرایم جنایی داشتیم، ۶ پرونده مهم در تهران را در اسفندماه دستگیر کردیم که اینها در حال آماده شدن برای سرقت در روزهای تعطیلات بودند.

لطفی خاطرنشان کرد: در حوزه جرایم جنایی ۴۱ درصد افزایش کشف داشتیم و هیچ مورد سرقت مسلحانه و آدم ربایی در این ۱۶ روز نداشتیم و تنها ۲ مورد قتل عمد داشتیم.

وی گفت: مجموعاً در حوزه مبارزه با جعل و کلاهبرداری ۳۹ نفر دستگیر شدند، قدر و سهم پلیس آگاهی در سرقت‌ها در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد کاهش داشتیم و روند رشد یک درصدی در حوزه دستگیری را شاهد بودیم.

سردار لطفی گفت: بخشی از پیشگیری از جرایم با اقدامات شهرداری‌ها می‌تواند محقق شود که اگر اینها به وظیفه خود درست عمل کنند جرایم به شدت کاهش پیدا می‌کند، یکی از مواردی که شهرداری می‌تواند به آن ورود کند سرقت منزل است.

وی گفت: پلیس آگاهی درخواست کرده است که قبل از صدور پایان کار یک ساختمان پلیس نظر تخصصی خود را ارائه دهد تا بتوان از سرقت منازل جلوگیری شود، پلیس می‌تواند نظر امنیتی خود را در صحنه بدهد تا از سرقت‌هایی مانند بالکن روی جلوگیری شود. و برای این موضوع هیچ مطالبه‌ای هم نمی‌خواهیم.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: اما هنوز شهرداری اعلام آمادگی نکرده است و می‌گوید این موضوع هزینه برای سازنده منزل دارد و گویی اصلاً تمایل ندارند، اما پلیس آگاهی آمادگی دارد برای ساختمان‌هایی که ایمنی دارند برچسب آگاهی صادر کند و بحث سرقت از این ساختمان‌ها را با دیگر ساختمان‌ها مقایسه کند.

وی گفت: ۶۰ درصد از کلاسه‌های جرایمی که در تهران رخ می‌دهد به نحوی مرتبط با موتورسیکلت است. به همین منظور ضرورت دارد که موتورسیکلت را در تهران ساماندهی کنیم.

رئیس پلیس آگاهی با اشاره به طرح‌های این پلیس در سال ۱۴۰۰ بیان کرد: استفاده از ابزارهای هوشمند مهمترین برنامه ما در سال ۱۴۰۰ است.

کد خبر 5184302

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =