کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها با جایگزینی محصولات پروبیوتیک

رئیس هیأت مدیره انجمن پروبیوتیک، در ارتباط با اهمیت مصرف محصولات لبنی پروبیوتیک در ارتقا سلامت جامعه، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مریم تاج آبادی ابراهیمی دانشیار میکروبیولوژی و رئیس هیأت مدیره انجمن پروبیوتیک، با عنوان این مطلب که ما میکروبیولوژیست‌ها میکروب‌ها را امپراطورهای نامرئی زمین می‌دانیم، گفت: این موجودات نامرئی ما را در برابر میکروب‌های بیماری زا محافظت می‌کنند.

وی افزود: ما می‌توانیم با تقویت این میکروب‌های مفید که اصطلاحاً پروبیوتیک یا برای زندگی می‌گوئیم به ارتقا سلامتی کمک کنیم. پروبیوتیک ها بهترین گزینه جهت تقویت سیستم ایمنی و کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها و ضامن سلامت موجودات زنده هستند.

تاج آبادی ادامه داد: ما برای اولین بار شاخه تولید میکروب‌های کاربردی را در وزارت صنایع باز کردیم و در مقیاس صنعتی با تکنیک فریز درایر شروع به تولید نمودیم.

وی با اعلام اینکه تحقیقات برای جداسازی ایزوله‌های پروبیوتیک یک دهه قبل شروع شده بود، گفت: با گذشت یک دهه فعالیت صنعتی در حوزه تولید پروبیوتیک در حال حاضر نه تنها در این زمینه خودکفا هستیم بلکه به ۵ کشور صادرات محصول داریم و در حال حاضر برای انتقال تکنولوژی به کشورهای دیگر در حال مذاکره ایم.

تاج آبادی افزود: هر شیری که تبدیل به ماست، پنیر یا هر محصول تخمیری دیگری می‌شود برای انجام فرآیند تخمیر به آن استارتر لبنی می‌زنند. استارترهای لبنی همان میکروب‌هایی هستند که با رشد آنها تولید اسید کرده و ایجاد لخته ماست یا پنیر را می‌کنند.

وی با اعلام اینکه سالیانه حدود چند ده میلیون دلار واردات استارتر لبنی در کشور داریم، گفت: از دو منظر تأمین این ماده اولیه صنعت لبنیات بسیار حائز اهمیت و استراتژیک است.

رئیس هیأت مدیره انجمن پروبیوتیک افزود: اگر روزی به هر دلیلی استارتر وارد نشود هیچ شیری تبدیل به ماست و پنیر نمی‌شود. با توجه به اینکه استارترها میکروب‌های زنده هستند و این باکتری‌ها در محصول نهایی زنده می‌مانند و توسط کل مردم مصرف می‌شوند، بهتر است از سویه های بومی ایرانی استفاده شود که هم با توجه به زیست بوم با مردم ما سازگاری بیشتری دارند و هم طعمی را ایجاد می‌کنند که به ذائقه ما نزدیک تر است.

وی ادامه داد: آنچه ما از دنیای میکروارگانیسم ها استخراج و تولید می‌کنیم چه پروبیوتیک ها، چه استارترهای لبنی یا واکسن‌ها ضامن امنیت سلامت مردم، امنیت غذای مردم و حتی امنیت اشتغال صنایع عظیمی مثل صنعت لبنیات یا تولید پروتئین است. از سوی دیگر توجه ویژه به پدافند غیر عامل و استفاده حداکثری از سویه های بومی که سازگاری بیشتری با زیست بوم طبیعی ما دارند بسیار حائز اهمیت است.

تاج آبادی با عنوان این مطلب که ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات تخمیری لبنی در منطقه است، گفت: متأسفانه بخش اعظمی از این صنعت از نظر مالی در اختیار وارد کنندگان است و این در حالی است که ایرانیان از دیرباز در تولید محصولات لبنی تبحر بالایی داشته اند و در حال حاضر گنجینه‌ای غنی از میکرواورگانیسم های قابل استفاده در صنایع تخمیری لبنی در کشورمان وجود دارد.

وی افزود: استارترهای لبنی ارز بری بالای ۲۰ میلیون دلار دارند و جز موارد استراتژیک صنعت لبنیات محسوب می‌شوند، متأسفانه به رغم گنجینه غنی و متنوعی از میکرواورگانیسم های مورد استفاده در صنعت غذا که در کشورمان وجود این حجم بالای ارز از کشور خارج می‌شود تا استارتر لبنی به کشور وارد شود.

کد خبر 5184863

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha