استقلال چطور صدرنشین شد و چطور صدرنشین می‌ماند؟

در پایان شب پنجم رقابتهای لیگ برتر، تیم فوتبال استقلال توانست بعد از تساوی مقابل الاهلی، در صدر جدول گروه سوم قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، شب پنجم از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا خاتمه یافت و در گروه سوم این مسابقات که همانطور که پیش بینی می‌شد از فشردگی بالایی برخوردار است، استقلال، الدحیل و الاهلی هر کدام با ۸ امتیاز به ترتیب اول تا سوم شدند.

استقلال در حالی در صدر این جدول قرار دارد که بر اساس آیین نامه بازی‌ها، در صورت برابری امتیازات دو تیم، بازی رو در رو نسبت به تفاضل گل ارجح است اما الدحیل علیرغم برتری در دو بازی مقابل استقلال، یک پله پایین‌تر از این تیم قرار دارد.

در بازی‌های گذشته، استقلال و الدحیل ۲ بار، استقلال و الاهلی ۲ بار و الدحیل و الاهلی یک بار با هم دیدار داشته‌اند. در بازی‌های استقلال و الدحیل ۴ امتیاز به تیم قطری و یک امتیاز به آبی پوشان رسیده که در مقایسه رو در رو، الدحیل بالاتر از استقلال قرار می‌گیرد.

در شرایطی که امتیازات ۳ تیم با هم برابر است، بدیهی است که محاسبات قدری پیچیده‌تر می‌شود. در این شرایط چنین دیده می‌شود که استقلال یک امتیاز از الدحیل (یک تساوی و یک شکست) و ۴ امتیاز از الاهلی (یک پیروزی و یک تساوی) گرفته و مجموع امتیازاتی که از این دو تیم گرفته، ۵ است.

الدحیل نیز از استقلال ۴ امتیاز (یک تساوی و یک پیروزی) و از الاهلی یک امتیاز (یک تساوی) گرفته و مجموع امتیازات این تیم نیز از دو تیم دیگر ۸ امتیازی، ۵ است. الاهلی از هر یک از دو تیم استقلال و الدحیل تنها یک و در مجموع ۲ امتیاز گرفته است.

در بازی‌های مستقیم این ۳ تیم، استقلال و الدحیل ۵ و الاهلی ۲ امتیاز گرفته است و صدرنشین باید از بین استقلال و الدحیل انتخاب شود که در این شرایط، تفاضل گل لحاظ می‌شود؛ از آنجایی که استقلال تفاضل گل بهتری نسبت به الدحیل دارد، لذا با این محاسبات آبی پوشان در صدر جدول قرار می‌گیرند.

استقلال چطور صدرنشین می‌ماند

با این جدول، استقلال در صورتی که در آخرین بازی مقابل الشرطه پیروز شود و الدحیل برابر الاهلی به پیروزی برسد و دو تیم ۱۱ امتیازی شوند، آنگاه بازی مستقیم دو تیم ملاک قرار گرفته و از آنجایی که الدحیل در بازیهای مستقیم با استقلال ۴ امتیاز گرفته و یک امتیاز از دست داده، با صدرنشینی کارش را تمام کرده و استقلال تیم دوم می‌شود.

در صورتی که هر دو بازی استقلال مقابل الشرطه و الدحیل مقابل الاهلی با نتیجه مساوی به پایان برسد، جدول دست نخورده باقی می‌ماند و استقلال به عنوان صدرنشین به مرحله بعدی صعود می‌کند.

چنانچه استقلال مقابل الشرطه به پیروزی برسد و دیدار الدحیل و الاهلی با نتیجه‌ای به جز پیروزی الدحیل به پایان برسد، باز هم استقلال با صدرنشینی به کارش خاتمه می‌دهد. 

در واقع می‌توان گفت در این گروه برای صدرنشین ماندن در روز آخر، ابتکار عمل در دست الدحیل است و اگر آنها الاهلی را شکست دهند، قطعاً به عنوان تیم نخست گروه به مرحله بعدی صعود می‌کنند و البته با این نتیجه، استقلال هم قطعاً تیم دوم خواهد شد که آنگاه در مقایسه نتایج آن با دیگر تیم‌های دوم گروهای های دیگر، تکلیف صعود آنها مشخص می‌شود.

کد خبر 5199881

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =