از فدراسیون‌ها بپرسید چرا عقب‌نشینی کرده‌اند/ نگرانی خاصی نداریم

سرپرست کاروان ورزش ایران در سی و دومین دوره بازیهای المپیک به تشریح آخرین وضعیت ورزشکاران برای حضور در این رویداد پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، سی و دومین دوره بازیهای المپیک از ۳ تا ۱۸ مرداد به میزبانی توکیو ژاپن برگزار خواهد شد و کاروان ورزش ایران نیز تاکنون ۶۰ سهمیه برای حضور در این بازیها کسب کرده و در چند رویداد دیگر هم شانس کسب سهمیه دارد.

نصرالله سجادی سرپرست کاروان ورزش ایران در نشست خبری که امروز سه شنبه به صورت آنلاین برگزار شد به تشریح آخرین وضعیت ورزشکاران و تیم های ورزشی ایران پرداخت.

بررسی آخرین وضعیت کشور میزبان

نصرالله سجادی در مورد برگزاری جلسه آنلاین نمایندگان ایران با مسئولان برگزاری بازیها که روز دوشنبه انجام شده است گفت: در این جلسه در مورد ثبت نام همه اعضای کاروان بحث و تبادل نظر و تک تک اسامی افراد چک شد و سوالاتی که داشتیم مطرح کردیم و به سوالات آنها پاسخ دادیم.

وی ادامه داد: این بازیها با ۵ رشته بیشتر نسبت به دوره قبل در ۳۳ رشته و با ۳۳۹ رویداد برگزار خواهد شد. تعداد ورزشکاران حاضر در این بازیها ۱۱۰۹۰ نفر خواهد بود که ۴۸/۵ درصد آن بانوان هستند و بقیه آقایان. البته بر اساس تاکید کمیته بین المللی المپیک این سهمیه در آینده مساوی و ۵۰-۵۰ خواهد شد.

شرایط ویژه برای ورود کاروان به توکیو

وی در مورد شرایط اقامت کاروان ورزش ایران در توکیو نیز گفت: محل اقامت در دهکده بازیها مشخص شده است. همه اعضای کاروان باید ۷۲ ساعت قبل از پرواز در کشور خودشان تست بدهند و آن را همراه داشته باشند. با این حال به محض ورود به فرودگاه از آنها تست گرفته می شود و ۱۰ دقیقه بعد جواب داده می شود. اگر پاسخ تستی مثبت باشد همانجا ۱۵ روز به قرنطینه خواهند رفت.

همه تیم ها قرنطینه هستند

همه تیم های شرکت کننده در دهکده به صورت قرنطینه هستند و فقط تیم ها می توانند با وسایل حمل و نقل آنها به محل تمرین و مسابقه بروند و هیچ بازدیدی از شهر نخواهد بود. در طول بازیها به صورت رندوم از افراد تست گرفته خواهد شد. پروتکل های بهداشتی هم به بالاترین شکل ممکن رعایت خواهد شد.

شانس کسب چند سهمیه دیگر را داریم

سجادی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت کسب سهمیه ورزش ایران گفت: ما ۶۰ سهمیه در ۱۳ رشته ورزشی سهمیه کسب کرده ایم. بسکتبال سه نفره ایران در دو مرحله شانس کسب سهمیه دارند. قایقرانی آب های آرام یک شانس کسب سهمیه در روسیه را دارد. کاراته هم آخرین مسابقات خود را در پاریس خواهد داشت که تکلیف دو کاراته کا ما که در یک وزن شرکت می کنند مشخص خواهد شد.

برگزاری منظم اردوها و واکسیناسیون دوز دوم

با توجه به محدودیت هایی که داشتیم اردوها در رشته های مختلف منظم برگزار شده است و تیم ها به مسابقات کسب سهمیه شرکت کرده اند. هر چه رو به جلو برویم این اردوها فشرده تر خواهد شد و امیدواریم ورزشکاران با آمادگی لازم در این مسابقات شرکت کنند.

روز گذشته واکسیناسیون دوز دوم انجام شد و همه ورزشکارانی که در اردو هستند یا شانس حضور در مسابقات را دارند واکسینه شدند. برای این که ورزشکاران در مصونیت کامل باشند تمام عوامل حاضر در اردو و تمرینات واکسینه شدند. چند نفری درگیر مسابقات بودند که واکسینه نشدند که در آینده واکسینه می شوند.

پاسخ به ابهامات واکسینه کردن افراد متفرقه

براساس سهمیه ای که از سوی وزارت بهداشت در اختیار فدراسیون پزشکی گذاشته شده بود، به نسبت تعداد ورزشکاران به فدراسیون ها نفر اعلام کردیم و خواستیم که نفراتی که در اردوها هستند را معرفی کنند. فهرستی که از سوی فدراسیون ها معرفی شده بودند را به فدراسیون پزشکی دادیم و بر اساس همین فهرست اقدام شده است. با این حال پس از مطرح شدن موضوعات و حاشیه های اخیر این فهرست ها را مجددا بررسی کردیم. در مورد افرادی که اعتراض شده بود بررسی دقیق صورت گرفت که مشکلی خاصی وجود نداشت. اگر وزارت ورزش و فدراسیون پزشکی ورزشی تشخیص بدهند می توانند فهرست اسامی افرادی که واکسینه شده اند را اعلام کنند.

زمان رونمایی از لباس کاروان مشخص شد

لباس فرم برای مراسم رژه خواهد بود که فعلا تاکنون اعلام کرده اند از هر کشوری فقط ۱۰ نفر در این مراسم حضور خواهند داشت. این لباس هم در خردادماه رونمایی خواهد شد. گرمکن هایی هم که در دهکده استفاده می شود در همین هفته اقدامات لازم برای گرفتن سایز و اندازه ها صورت خواهد گرفت.

نگرانی برای کاروان ورزش

وی در مورد مصدومیت چند ورزشکار و اینکه آیا این مصدومیت ها نگرانی هایی را برای کاروان ورزش ایران بوجود اورده است گفت: مصدومیت در ورزش یک اتفاق عادی است و ممکن است در خود المپیک هم یک ورزشکار مصدوم شود. اگر نگرانی طوری باشد که یک ورزشکار به بازیها ندارد درست است. ب توجه به فرصتی که داریم مربیان و کادر فنی نگران کننده نیست. یکی - دو مصدوم بین ۶۰ نفری که انتخاب شده اند خیلی نمی تواند اتفاق نگران کننده ای باشد.

از فدراسیون ها بپرسید چرا عقب نشینی کردند

نصرالله سجادی در مورد عقب نشینی برخی فدراسیون ها از پیش بینی موفقیت و مدال آوری در المپیک نیز گفت: ارزیابی باید توسط فدراسیون‌ها انجام شود چون اطلاعات فنی را فدراسیون‌ها دارند. هر چه روز به جلو برویم و کسب سهمیه تمام شده باشد بهتر می‌توانند در این باره صحبت کنند. مسئولیت این کار را خودشان دارند اما در ارزیابی کلی باید بگویم در کشتی، تکواندو، کاراته، شمشیربازی تیمی که با یک بازی به جمع 4 تا می‌روند، شانس کسب مدال داریم. می‌توانید از خود فدراسیون‌ها بپرسید چرا عقب‌نشینی کرده‌اند.

فهرست کاروان هنوز نهایی نشده است

سجادی در مورد زمان نهایی شدن اسامی کامل کاروان ورزش ایران گفت: هنوز خودمان کادر کاروان ورزش ایران را نهایی نکرده ایم. بنا بر نسبت تعدادی که داریم می توانیم نفر با خودمان ببریم. الان باتوجه به این که ۶۰ نفر کسب سهمیه کرده ایم نمی توانیم بیشتر از ۳۹ نفر همراه داشته باشیم. این بار اصلا نمی شود نفر اضافه ببریم. کسی که آی دی کارت نداشته باشد نمی تواند وارد ژاپن شود. گردشگر هم نمی پذیرند. فقط کسانی می توانند به ژاپن بروند که دعوت داشته باشند. برای همراهان ما به فدراسیون ها سهمیه می دهیم و این خود فدراسیون خواهد بود که بر اساس تعدادی که به آنها اعلام می شود. والیبال شش سهمیه برای همراهان خواهد داشت و این فدراسیون است که در مورد نفرات تصمیم گیری خواهد کرد.

رئیس فدراسیون به عنوان سرپرست می رود

سرپرست کاروان ورزش ایران در مورد همراهان کاروان ورزش ایران گفت: این بار به خاطر محدودیت هایی که میزبان گذاشته است از چند رئیس فدراسیون خواستیم که در دهکده کنار ورزشکاران باشند. همه رشته ها بجز والیبال خودشان رئیس را به عنوان سرپرست اعزام خواهند کرد. پیشنهاد ما این بوده که اگر می خواهید در بازیها حضور داشته باشید باید در دهکده حضور داشته باشید. با این حال تاکید می کنم که انتخاب کادر با خود فدراسیون است. هر فرد و مسئولی را که می خواهند می توانند بیاورند. البته برای رشته هایی که محدودیت هست این نفرات هم کاهش پیدا خواهد کرد.

تخلفات را از فدراسیون پزشکی ورزشی سوال کنید

سجادی در مورد این که گفته شده است برخی افراد متفرقه و خارج از کاروان واکنس تزریق کرده اند گفت: در مورد این که گفته می شود در تزریق واکنس تخلفی صورت گرفته است می توانید این موضوع را از فدراسیون پزشکی ورزشی پیگیری کنید. چون ما مجری نبودیم مسئولیتی هم در این مورد نداشته ایم. می توانید از فدراسیون پزشکی این مسائل را سوال کنید.

وایلد کارت به ایران تعلق نمی گیرد

وی در مورد دادن سهمیه اهدایی کمیته بین المللی المپیک (وایلدکارت) گفت: این سهمیه برای کشورهایی هست که تعداد ورزشکارانشان کم است. برای ما به هیچ رشته ای تعلق نمی گیرد. از سوی کمیته بین المللی تاکید شده است که چند سهمیه محدود را به کشورهایی بدهند که سهمیه کم دارند یا این که در بخش بانوان سهمیه ندارند. ما چون ۶۰ سهمیه کسب کرده ایم شامل این مورد نمی شویم.

زدن واکنس الزامی نیست

وی در مورد واکسینه کردن کل ورزشکاران گفت: کمیته بین المللی المپیک زدن واکنس را الزامی نکرده است. برخی کشورها هم ورزشکارانشان اعلام کرده اند این واکنس را نمی زنند. کمیته بین المللی تاکید کرده است که ترجیح این است که ورزشکاران واکسن بزنند اما اگر هم نزنند اجباری در این مورد نیست.

بعید است سهمیه قایقرانی اضافه شود

وی در مورد درخواستی که فدراسیون قایقرانی از فدراسیون جهانی برای افزایش سهمیه حضور در المپیک داشته است گفت: این یک درخواست است. با توجه به 2 عنوان دومی، فدراسیون این درخواست را داشته اما فدراسیون جهانی براساس ضوابط تصمیم‌ می‌گیرد. به نظرم افزایش سهمیه بعید است.

اعزام کاروان ورزش ایران در ۹ گروه

سرپرست کاروان ورزش ایران در مورد زمانبندی اعزام به توکیو گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته کاروان ورزش ایران در ۹ گروه به ژاپن اعزام خواهد شد و در ۱۱ گروه به ایران بازخواهد گشت. براساس تاکیدی که کمیته بین المللی داشته هر رشته ورزشی حداکثر ۵ روز قبل از شروع مسابقه در دهکده پذیرش خواهد شد و ۲۴ ساعت بعد از مسابقه هم باید دهکده را ترک کنند.

کد خبر 5209500

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =