تحول در مدیریت کشور با قـدرت و اراده مردم

با اتمام مهلت نام‌نویسی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، تنور رقابت‌های انتخاباتی گرم‌تر شده و این روزها شورای نگهبان مشغول بررسی صلاحیت نامزدهاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، کیهان نوشت: با اتمام مهلت نام‌نویسی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، تنور رقابت‌های انتخاباتی گرم‌تر شده و این روزها شورای نگهبان مشغول بررسی صلاحیت نامزدهاست. طبق قانون اساسی نتیجه بررسی‌های این شورا هرچه باشد باید مورد تأیید و احترام همه واقع شود و مخالفت با تشخیص شورای نگهبان، تیغ کشیدن بر قانون تلقی خواهد شد.
رفته‌رفته آرایش جریان‌های مختلف سیاسی در ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری شفاف‌تر شده و مردم با بررسی دقیق‌تری می‌توانند وارد صحنه تصمیم‌گیری بشوند.
در عین حال هنوز عده‌ای از مردم با گلایه‌های به حقی که از وضع موجود دارند، تصمیمشان شرکت نکردن در انتخابات است.


چرا باید رأی بدهیم؟
البته این استدلال که «چون وضع موجود وضع نامناسبی است پس من دیگر رأی نمی‌دهم»، استدلال منطقی نیست. زیرا فلسفه اصل انتخابات ایجاد تغییر و تحول در سیستم مدیریتی کشور است.
آقای علیرضا محمدی، فعال اجتماعی در گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان اظهار می‌دارد: «برخی می‌گویند رأی ما که در انتخابات اثری ندارد، پس رأی نمی‌دهیم. این تلقی اشتباه است. وقتی یک نگاه در جامعه به یک گفتمان تبدیل می‌شود، اثر تک‌تک آراء به‌وضوح مشهود می‌گردد؛ لذا تصمیم جمعی تک‌تک افراد در انتخابات می‌تواند تغییرات بزرگ ایجاد کند. همان‌طور که یک انتخاب اشتباه می‌تواند کشور را ۸ سال معطل آن سوی مرزها نگه دارد، یک انتخاب درست نیز می‌تواند جهشی در کشور ایجاد نماید که تک‌تک مردمی که پای صندوق‌ها می‌آیند آن تغییر را احساس کنند.»
او می‌افزاید: «برخی طوری تحت تأثیر رسانه‌ها ادعا می‌کنند؛ «هرکسی با هر تفکری سرکار بیاید اوضاع هیچ تغییری نمی‌کند» که انگار پیشرفت‌هایی که انقلاب اسلامی در طول ۴۲ سال گذشته و در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده را ندیده‌اند.»


شرکت در انتخابات هم حق است هم تکلیف
رأی دادن از طرفی حق ماست و از سوی دیگر وظیفه ما به شمار می‌رود. اگر تکلیف خودمان را در قبال کشورمان ادا نکنیم نمی‌توانیم در برابر کاستی‌ها نیز معترض باشیم. چراکه انتخابی نداشتیم که بخواهیم از آن شکایتی داشته باشیم. بی‌تفاوتی نسبت به آینده کشور و سرنوشت ۴ سال آینده نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه خدشه بر اقتدار و امنیت کشور وارد خواهد آورد.
خانم مهسا محمودی، دانشجوی دانشگاه تبریز با بیان این‌که هنوز تصمیم قطعی برای شرکت در انتخابات نگرفته، به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «عملکرد بسیار ضعیف دولت آقای روحانی در عرصه‌های مختلف، یک حس یأس و ناامیدی در میان مردم ایجاد کرده است. من هنوز تردید دارم که در انتخابات شرکت کنم یا نه؟»
او ادامه می‌دهد: «البته بی‌تفاوت نیستم و منتظرم ببینم چه کسانی وارد صحنه می‌شوند؟ اگر از میان نامزدها فردی را که صادقانه وارد شده و تشخیص بدهم که می‌تواند در شرایط امروز حاکم بر کشور تحول مثبت ایجاد نماید، حتماً رأی خواهم داد.»
خانم سمیه عبادتی، فعال حوزوی نیز در این باره به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «مردم هیچ‌وقت از کسانی که چنین اوضاعی را برای مردم به وجود آورده‌اند، نمی‌گذرند. متأسفانه در همین انتخابات بازهم شاهدیم همان افرادی که شرایط سخت امروز را بر مردم تحمیل کرده‌اند، به‌جای عذرخواهی، وقیحانه برای رئیس‌جمهور شدن صف کشیده‌اند!»
این فعال حوزه‌های علمیه تصریح می‌کند: «من نه‌تنها حضور در انتخابات را وظیفه خود می‌دانم بلکه معتقدم تک‌تک ما که دل در گرو انقلاب داریم، نسبت به روی کار آوردن رئیس‌جمهور اصلح مسئولیم.»


تغییر به سمت بهترشدن ارزش است
تحول‌خواهی یک مطالبه عمومی است که بدبین‌ترین افراد نیز آن را مطالبه می‌کنند. اما نکته قابل‌تأمل مبنا و جهت تحول است.
«منطق تحوّل چیست؟ یعنی ما می‌خواهیم تحوّل ایجاد بشود تا بعد به چه وضعیّتی برسیم؟ اگر چنانچه این منطقْ مشخّص و روشن و محاسبه‌شده نباشد، کار به بلبشو و هرج‌ومرج کشیده خواهد شد؛ لذا در اوّل سال شما می‌گویید: حَوِّل حالَنا اِلی اَحسَنِ الحال؛ تحوّل بایستی ما را به وضع اَحسن برساند، به وضع بهتر برساند. بعضی در زمینه مسائل تحوّلی می‌گویند «تغییر» امّا تغییر به کجا مشخّص نیست. صِرف تغییر یک ارزش محسوب نمی‌شود؛ تغییر به سمت بهترشدن ارزش است، تحوّل به سمت سطحِ بالارفتن ارزش است و َالّا مطلق تحوّل نه. پس بنابراین بایستی احسن‌الحال را پیدا کرد. احسن‌الحال به نظر ما همان تقویت خطوط اصلی انقلاب و روان شدن حرکت به سمت آرمان‌ها است؛ یعنی آرمان‌های انقلاب مثل عدالت، مثل استقلال، مثل اسلامی شدن جامعه، این‌ها آرمان‌های بزرگ و اساسی است؛ باید حرکت به سمت این آرمان‌ها آسان بشود و روان بشود. الان ما دشواری‌های زیادی در این زمینه داریم، احتیاج به یک حرکت تحوّلی وجود دارد.» (رهبر انقلاب- ۱۴۰۰/۰۲/۲۱)
آقای محمدامین ساغندی، عضو شورای مرکزی تشکل جامعه اسلامی دانشگاه تهران درخصوص لزوم توجه به نوع نگاه شخص کاندیدای ریاست‌جمهوری برای ایجاد تحول به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «اداره دستگاه اجرایی کشور و ایجاد تحول در آن، صرفاً قائم به یک شخص نیست بلکه افراد دیگری که در بدنه مدیریتی کشور از سوی رئیس‌جمهور گمارده می‌شوند نیز در ایجاد تحول و تصمیمات رئیس‌جمهور مؤثرند. فلذا باید توجه ویژه کنیم، افرادی که داعیه ریاست‌جمهوری دارند، با چه افراد و تیمی می‌خواهد قوه مجریه را اداره نماید.»
ساغندی معتقد است: «کاندیداهای ریاست‌جمهوری باید شفاف‌سازی کنند که در صورت رئیس‌جمهور شدن از چه افرادی با چه تفکراتی استفاده خواهد کرد. چه کسانی و با چه مبنای فکری در تدوین برنامه‌های اجرایی به آنها کمک کرده‌اند و...»
خانم حاجی حیدری، فعال دانشگاهی نیز در این باره به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «آنچه از مردم بزرگ و بصیر ایران توقع می‌رود این است که مثل همیشه سرافرازانه، یا با تحقیق خود و یا اعتماد به شخصی عادل، با بصیرت و ولایت‌مدار، کاندیدای اصلح را بشناسند و انتخاب کنند. خوب است برنامه‌های مناظره صدا و سیما را به‌طورجدی دنبال کنیم و حواسمان همواره باشد که گول وعده‌های ۱۰۰ روزه و یا دروغین را نخوریم.»
او در ادامه اضافه می‌کند: «از طرفی هم باید مواظب باشیم و بدانیم که دشمن قطعاً فرد اصلح را ترور شخصیتی خواهد کرد، حتی منافقین داخلی نیز با تهمت‌ها، دروغ‌ها و ایجاد چهره منفور و نا واقعی از او به آنها کمک خواهند کرد؛ ما موظفیم با هوشیاری و بصیرت، خدعه‌های دشمن را بشناسیم و گوشمان به بیانات رهبری باشد تا انتخابمان درست و بر اساس معیارها صورت بگیرد؛ رأی ما باید طوری باشد که طی چهار سال آینده، میهن عزیزمان به دست شخصی اداره شود که به معنای واقعی کلمه دلسوز مردم باشد، به مردم راست بگوید و عزت و اقتدارمان را حفظ کند.»
خانم فاطمه عزیزی، خیاط و خانه‌دار هم درخصوص اهمیت حضور مردم در انتخابات برایمان می‌گوید: «آن‌طور که ما از مرام و منش شهدا و مکتب اسلام آموخته‌ایم، در هرکاری وظیفه باید موردنظر ما باشد.»
او می‌افزاید: «با چنین نگاهی، برای کسی که وارد میدان می‌شود تا انجام‌وظیفه کند، شکست معنا ندارد. انجام‌وظیفه نتیجه‌ای جز پیروزی ندارد. بنابراین چه مردم و چه کاندیداها اگر برای رضای خدا و خدمت به کشور وارد صحنه بشوند حتماً ماجور هستند.»


اراده مردم تحول‌آفرین است
برخی فعالان بازار و کسانی که از نزدیک شاهد تحولات اقتصادی و اثر مستقیم آن بر زندگی مردم هستند نیز در گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان اعلام کرده‌اند که تنها اراده مردم است که می‌تواند شرایط را به نفع پیشرفت کشور تغییر دهد.
حامد حیدر، فعال بازار خودرو در این باره می‌گوید: «ما همه ۸۰ میلیون نفر مردم در یک کشتی نشسته‌ایم. اگر رئیس‌جمهوری که اتفاقاً او هم برایند انتخاب خود ما بوده، ۸ سال بد عمل کرده و اوضاع کشور را به وضع بد امروز رسانده، خود ما باید شرایط را عوض کنیم.»
او تصریح می‌کند: «قهر با صندوق‌های رأی‌گیری، نه‌تنها چیزی را عوض نمی‌کند بلکه ممکن است شرایط را بدتر کند و با غفلت ما فردی از همان جریان دوباره روی کار بیاید؛ بنابراین ما اگر اعتراضی هم داریم باید این اعتراض را پای صندوق‌ها نشان دهیم.»
مهندس مسعود سوری، مهندس عمران نیز با اشاره به کسادی بی‌سابقه ساخت‌وساز پروژه‌های عمرانی (به‌خصوص در بخش مسکن) برایمان توضیح می‌دهد: «متأسفانه عملکرد بسیار ضعیف دولت فعلی، مردم را از دستیابی به نیازهای اولیه‌شان هم محروم کرد. با رکودی که در بخش ساخت مسکن اتفاق افتاده مردم یا به حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند و یا تن به هزینه‌های سنگین و سرسام‌آور اجاره مسکن داده‌اند.»
سوری معتقد است: «اگر می‌خواهیم شرایط تغییر کند باید رئیس‌جمهوری را روی کار بیاوریم که به توان تولید داخل اعتقاد قلبی داشته باشد. جالب است کسی که طرح‌های خوبی مثل مسکن مهر (که از طریق آن بسیاری از خانواده‌های ایرانی صاحب‌خانه شدند) را مزخرف می‌نامید و حتی یک‌قدم برای ساخت مسکن برنداشت، امروز با کمال پررویی داوطلب ریاست‌جمهوری شده است.»
او تأکید می‌کند: «ما باید قدرت را به کسی بسپریم که از مردم باشد نه کسی که میلیاردها سرمایه‌دارد و هنگام تصمیم‌گیری‌ها دچار تعارض منافع می‌شود.»
آقای چراغی، راننده سرویس‌های بین‌شهری هم ضمن گلایه از مسببان شرایط امروز کشور به گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «زندگی روزمره در مدت ۴، ۵ سال آن‌چنان برایمان سخت شده که هرچه می‌دویم نمی‌توانیم به‌اندازه هزینه‌های اولیه خانواده درآمد کسب کنیم. البته خود ما هم در پیش آمد اوضاع امروز به‌اندازه خود سهیم هستیم.»
او ابراز امیدواری می‌کند: «با مشارکت بالای مردم در انتخابات و یک انتخاب درست و خداپسندانه شرایط تغییر کند.»
چراغی در پایان اظهار می‌دارد: «من به‌شخصه خوش‌بین هستم که هرچه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک می‌شویم، درصد مشارکت مردم هم بالاتر می‌رود و ان‌شاءالله با یک انتخاب خوب و آگاهانه، صالحان بر سرکار خواهند آمد.»

کد خبر 5215501

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =