ایران چگونه فشار تحریم ها را کنترل کرد؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به تولیدات و بازار داخلی، در کنار همکاری با کشورهای مستقل را عامل کنترل فشار تحریم‌ها علیه ایران عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در نشست مجازی «تحریم، جهانی شدن و تجارت بین الملل» در دانشگاه آراسموس هلند، ضمن تبیین شرایط اقتصاد جهانی و همچنین اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در بخش‌های مختلف اقتصادی، جایگاه و ظرفیت‌های اقتصادی کشورمان را برای حاضران در این نشست تشریح کرد.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ابراز داشت: با وجود اینکه دو کشور، تقریباً روابط تجاری با هم ندارند، تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده، باعث شده سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی نتوانند از مزایای تجارت با اقتصاد ایران بهره‌مند شوند و این یک نکته کلیدی در روابط اقتصادی ما و کشورهای اروپایی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ، افزود: هدف دولت ترامپ، قطع درآمدهای نفتی، مختل کردن سامانه کشتیرانی و بندری، تضعیف بانک مرکزی و فشار مضاعف بر بانک‌های تجاری ایران بود. لیکن به رغم تلاش‌های همه جانبه آمریکا مبادلات مالی بین‌المللی ایران هر چند با محدودیت مواجه شد اما هرگز به اهداف خود دست نیافت.

وی تصریح کرد: خوشبختانه مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به تولیدات و بازار داخلی در کنار همکاری با کشورهای مستقل باعث شده فشار تحریم‌ها کنترل شده و در عین حال جریان تجارت، تولید و اشتغال ادامه پیدا کند.

دژپسند با تأکید بر مغایرت تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران با اهداف تجارت و جهانی‏ شدن، اظهار داشت: این تحریم‌ها ضمن آسیب به منافع ایران، سایر کشورها را نیز متأثر می‌سازد و به عنوان مثال بسیاری از کشورها یا شرکت‌های اروپایی همانند توتال، رنو، پژو، مرسک، جنرال الکتریک، ریلاینس، داور کورپوریشن، زیمنس، ایرباس و بوئینگ و غیره از این محل متضرر شده اند.

وی افزود: اعمال محدودیت‌های مختلف بر ایران باعث شده است، ایران از زمره کشورهای تأمین کننده انرژی اروپا خارج شود که این مساله، ضمن برهم زدن فضای رقابت جهانی، امنیت انرژی را نیز به مخاطره انداخته است.

گفتنی است، نشست مذکور به دعوت دانشگاه آراسموس هلند و با شرکت بیش از ۵۰۰ دانشجوی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار شد. در همین سلسه نشست‌ها، قبلاً وزیر تجارت بین‌الملل هلند و همچنین شخصیت‌های علمی و بین المللی دیگری نیز سخنرانی داشته اند.

کد خبر 5216490

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =