۵۰۰۰ مسکن آبگرفته در بندر امام تسهیلات بانکی می‌گیرند

اهواز- رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: برای پنج هزار واحد خسارت دیده از آبگرفتگی در بندر امام و به ازای هر واحد باید مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن با کارمزد پنج درصد پرداخت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا تابش شامگاه دوشنبه در جلسه بررسی موانع تسریع در بازسازی مناطق آب گرفته بندر امام، اظهار کرد: شهر بندر امام در اثر سیل گذشته خسارت کلی دید که برای احیای بافت فرسوده و ناکارآمدی و همچنین برای بازسازی این منطقه یک برنامه وسیع پیش‌بینی شده است.

وی افزود: سال گذشته بعد از سیل ابتدا به هیئت دولت پیشنهادهایی برای یک هزار واحد مسکونی که به طور عمده هم حاشیه‌نشین و هم فاقد همه نوع امکانات بودند، داده شد؛ بعد از شروع کار متوجه عمق فاجعه و وجود افراد مشابهی شدیم که هیچ‌گونه امکاناتی ندارند که با یک بارندگی شدید خانه‌های آنها ویران می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن کشور بیان کرد: با انجام برآورد جدید تعداد واحدهای نیازمند به بازسازی را به پنج هزار واحد مسکونی افزایش یافت و طرح آن پس از ارائه به هیئت دولت تأیید شد.

تابش با اشاره به اینکه از سال گذشته با پرداخت وام و کمک‌های بلاعوض و معیشتی کار آغاز شده است، بیان کرد: چون از ماده ۱۰ و ۱۲ استفاده می‌شود، امسال نیز به تأیید مجدد هیئت دولت نیاز است که این کار انجام شد؛ بنابراین در مجموع برای پنج هزار واحد و به ازای هر یک واحد باید مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن با کارمزد پنج درصد پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه در مجموع باید به هر واحد ۱۸۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود، گفت: برای کمک‌های بلاعوض و سایر اقدامات مثل اجرای شبکه فاضلاب، شبکه دفع آب‌های سطحی و همچنین معابر یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور با اشاره به انتخاب مشاوران پروژه و تأیید طرح‌های آنها، عنوان کرد: اراضی که مالکیت دولتی داشتند در یک مصوبه از مسکن و شهرسازی گرفته و قیمت آنها پرداخت می‌شوند؛ افرادی که از گذشته در محل سکونت داشته باشند تا حد امکان زمین بلاعوض به آنها واگذار می‌شود.

تابش با اشاره به اینکه تفکیک اراضی از ابتدا در طرح تفکیک و شهرسازی جدید انجام شده است، گفت: نقشه‌های ساختمان‌سازی نیز برای مردم تهیه شده و شهرداری و استانداری در این زمینه همکاری داشتند؛ در چند منطقه حاشیه کشور مثل ۱۰ هزار واحدی زاهدان، چهار هزار واحدی چابهار و در مشهد تجربه مشابهی وجود دارد.

رئیس بنیاد مسکن کشور ادامه داد: طرح‌ها که به تصویب کمیسیون ماده پنج برسد و مراجع قانونی در شهر تأیید کنند، برای اعطای سند مالکیت به افراد یک گام رو به جلو رفتیم؛ همچنین با اجرای این پروژه‌ها مردم ساکن هم شهروند قانونی محسوب و هم صاحب مسکن باکیفیت و استاندارد می‌شوند که در مقابل سیل و زلزله هم مصون می‌مانند.

وی تأکید کرد: تسهیلات پرداختی نیز با سفته زنجیره‌ای اعطا می‌شوند که نیازی به وثیقه‌های دیگر هم ندارند؛ یعنی راحت‌ترین نوع وامی است که در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

کد خبر 5219992

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =