فاز دوم پتروشیمی خراسان عملیانی و به پایان می‌رسد

بجنورد- داوطلب سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با اشاره به فاز دوم پتروشیمی خراسان که توسط دولت کلنگ زنی شده است، گفت: این پروژه مهم باید عملیاتی و به پایان برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی عصر چهارشنبه در گفتگو با شبکه اترک خراسان شمالی اظهار داشت: خراسان شمالی در مسیر تردد تهران به مشهد و حرم امام رضا (ع) قرار دارد و باب الرضا نامیده می‌شود و به دلیل برخورداری از اقوام و گویش‌های مختلف و زبان و فرهنگ به ایران کوچک معروف است.

این داوطلب ریاست جمهوری ادامه داد: افتخار می‌کنم که خودم را متعلق به این استان بدانم و مادر من از روستای خرق شهرستان فاروج است و بستگان زیادی در این استان داریم و اکنون که فرصت شده تا با مردم خراسان شمالی صحبت کنم برنامه‌های خودم را به صورت کلی بیان می‌کنم.

وی افزود: من معتقدم نباید همه امکانات در تهران جمع شود و دانشگاه‌ها، سیاستمداران و مراکز نظامی و اقتصادی و مراکزی مانند آن در تهران باشد و به همین دلیل تصمیم دارم در دولت سلام که دولت جوانان است به دنبال ایجاد ۴۸۵ پایتخت باشم و تمام شهرها و شهرستان‌ها پایتخت من هستند.

وی افزود: مدیران استان می‌توانند تصمیم بگیرند و اختیارات کل وزاتخانه‌ها را خواهند داشت و بودجه‌ها نیز در اختیار شهرستان‌ها قرار می‌گیرد و شهرستانی توزیع خواهد شد؛ سرانه بودجه نیز شهرستانی خواهد بود و دیگر این طور نخواهد بود که برای یک راه روستایی چند کارشناسان در تهران تصمیم بگیرند که آسفالت شود یا نه و به همین دلیل است که بسیاری از جاده‌های ارتباطی ۲۰ و حتی ۴۰ سال طول می‌کشد تا ساخته شود و نمود آن را نیز در این استان می‌بینیم.

قاضی زاده تصریح کرد: مردم غیور و بزرگ خراسان شمالی، پیران خردمند و جوانان دانشمند مصالح خود را در هر شهرستان بهتر می‌فهمند و بهتر می‌توانند تصمیم‌گیری کنند و به همین دلیل تمرکز زدایی از برنامه‌های من است.

این داوطلب ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: متأسفانه کمبودهایی هم وجود دارد؛ مانند کمبود مراکز درمانی، تخصصی و فوق تخصصی و فرسوده بودن مرکز درمانی که این مسئله در استان قابل توجیه نیست و باید زیرساخت‌های درمانی استان توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه مهاجرت در این استان زیاد است افزود: با وجود اینکه خشکسالی در همه جا هست، اما وضعیت خراسان شمالی از دیگر نقاط بهتر است ولی به علت نداشتن درآمد کافی تمایل به مهاجرت زیاد دیده می‌شود و هم چنین ضعف زیرساخت‌های گردشگری نیز از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کرد.

فضاهای آموزشی خراسان شمالی کافی نیست

قاضی زاده هاشمی گفت: این استان با وجود دارا بودن مناطق زیبای گردشگری فاقد زیرساخت‌ها و امکانات گردشگری است و با وجود داشتن ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان که می‌تواند یک ظرفیت اقتصادی خوب باشد اما مرز باز با این کشور ندارد و خراسان شمالی تنها استانی است که منطقه آزاد اقتصادی ندارد.

این داوطلب ریاست جمهوری با بیان اینکه بازارچه مرزی این استان باید ایجاد شود گفت: این بازارچه به علت مسائل سیاسی بین ایران و ترکمنستان هنوز فعال نشده است، دولت باید این امر را به سرانجام برساند؛ با کشور ترکمنستان ارتباط دیرینه داریم لذا باید از این ظرفیت استفاده و کشور ترکمنستان را برای باز شدن این فضای تجاری راضی کنیم تا این مهم باعث تبادل تجارت بین دو ملت شود.

وی کمبود فضاهای آموزشی را از دیگر مشکلات استان دانست و افزود: باید به آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی استان به صورت جدی پرداخت تا فرصت تحصیل برای تمامی جوانان فراهم شود.

قاضی زاده هاشمی خراسان شمالی را قطب کشاورزی و دامپروری دانست و بیان کرد: متأسفانه محصولات این استان بیشتر به صورت خام به فروش می‌رسد و در سایر استان‌ها فروخته و فرآوری می‌شود که این امر باعث پایین بودن بهره‌وری در این بخش شده است.

این داوطلب ریاست جمهوری بر ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان تاکید کرد و اظهار داشت: باید با ایجاد صنایع تبدیلی بتوانیم بهره‌وری را بالا ببریم که این امر باعث ایجاد اشتغال نیز خواهد شد.

وی به مسیر ریلی مشهد - بجنورد- گرگان نیز اشاره‌ای کرد و گفت: متأسفانه این پروژه ریلی هم اکنون تاریخی شده است که دولت‌ها قول اجرا را داده‌اند اما به علت نبود اعتبار رها شده است؛ ما در دولت سلام این پروژه را اجرایی خواهیم کرد و با راه اندازی این پروژه ریلی، استان خراسان شمالی به چابهار و کشورهای آسیای میانه وصل خواهد شد.

قاضی زاده نبود یک کشتارگاه مناسب در استان را یک چالش در بخش امور دام استان دانست و اظهار داشت: با وجود اینکه این استان به نوعی قطب کشاورزی است اما کشتارگاه مناسبی برای ذبح دام و بسته بندی مناسب ندارد؛ دام‌های استان در سایر استان‌ها عرضه می‌شود.

فاز دوم پتروشیمی خراسان را به پایان می‌رسانیم

قاضی زاده هاشمی در خصوص فاز دوم پتروشیمی که توسط دولت کلنگ زنی و تاکنون عملیاتی نشده است نیز گفت: این پروژه مهم باید عملیاتی و به پایان برسد.

این داوطلب ریاست جمهوری در خصوص مشکلات جاده بجنورد - جنگل گلستان و جاجرم به سنخواست اظهار داشت: اینها نیز به عنوان پروژه‌های تاریخی تبدیل شده‌اند. اگر هر دولتی قول می‌دهد باید تا پول نقد نداشته باشد اجرایی نکند؛ ما اگر قولی بدهیم آن را اجرایی خواهیم کرد.

وی همچنین به فرودگاه بجنورد و جانمایی نامناسب آن نیز اشاره‌ای کرد و اظهار داشت: فرودگاه بجنورد نیاز به اصلاح دارد.

قاضی زاده از پدیده حاشیه نشینی در استان به عنوان یک معضل یاد کرد و اظهار داشت: این امر موجب طلاق و بزه اجتماعی شده است.

این داوطلب ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه این استان نقاط قوت و مثبت زیادی دارد گفت: دولت باید با سرمایه گذاری استان را پیشران اقتصادی کشور کند.

وی خراسان شمالی را قطب کشاورزی دانست و افزود: این استان در این حوزه فوق‌العاده است که نیاز است محصولات آن فرآوری شود؛ فرآوری محصولاتی از جمله انگور باعث افزایش بهره‌وری خواهد شد.

هاشمی وجود اسب اصیل ترکمن را نیز یک ثروت دانست و اضافه کرد: این صنعت باید در استان رونق گیرد که تبدیل به ارزش افزوده خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی به مشکلات صنایع مادر در استان نیز اشاره کرد و بیان داشت: باید ظرفیت گمرک در استان را بالا ببریم؛ شهرک‌هایی باید به صورت تخصصی در حوزه‌های غذایی در استان ایجاد شود.

۲۰ میلیون مسافر از خراسان شمالی عبور می‌کنند

این داوطلب ریاست جمهوری تاکید کرد: سالانه بیش از ۲۰ میلیون نفر مسافر از این مسیر عبور می‌کنند که باید از این ظرفیت درست بهره برداری کرد.

وی با اشاره به برخی واحدهای بزرگ صنعتی در استان خراسان شمالی اظهار داشت: باید زنجیره تولید و تولیدات پایین دستی این واحدهای صنعتی نیز در این استان ایجاد شود و استان از خام فروشی رها شود.

قاضی زاده هاشمی گردشگری و طبیعت گردی را از دیگر مزیت‌های این استان برشمرد و عنوان کرد: باید با ااجرای طرح‌های آبیاری نوین و مکانیزاسیون و روش‌های مدرن و الگوی کشت مدرن از ظرفیت‌های خوب کشاورزی این استان استفاده شود.

این داوطلب ریاست جمهوری با اشاره به قابلیت‌های شهرستان‌های هشت‌گانه خراسان شمالی گفت: شهرستان اسفراین دارای مردمانی خونگرم و مرکز کشتی با چوخه ایران و غیور مردان و پهلوانان زیادی است و از غنای صنعتی و معدنی ازجمله سرب و بوکسید برخوردار است و شرایط لازم را برای اجرای طرح‌های گلخانه‌ای دارد.

وی افزود: با وجود ظرفیت‌های خوبی که در شهرستان اسفراین وجود دارد، این منطقه بیکاری بالای ۱۳ درصد دارد و باید بسته اشتغال برای این شهرستان تدوین شود.

قاضی زاده هاشمی از شهرستان جاجرم به عنوان تولید کننده پودر آلومینا نام برد و اعلام کرد: اگرچه مشکل زیست محیطی در این منطقه وجود دارد که باید رفع شود، ولی باید از ثروت فراوان منطقه استفاده شود.

لزوم راه اندازی بازارچه مرزی در راز و جرگلان

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به قابلیت‌های شهرستان مرزی راز و جرگلان اشاره کرد و گفت: این شهرستان دارای ۱۸۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان است که باید راه اندازی بازارچه مرزی در این منطقه به عنوان یکی از پتانسیل‌های مهم استفاده شود.

وی با ابراز گله‌مندی از برخی کمبودهای بهداشتی و بیمارستانی در شهرستان مرزی راز و جرگلان وعده داد که در دولت سلام این کمبودها جبران شود.

قاضی زاده از شهرستان شیروان به عنوان سرزمین موسیقی و اقوام نام برد و ادامه داد: در مجموع استان خراسان شمالی خاستگاه موسیقی بومی است و از لحاظ برق نیز قابلیت‌های زیادی برای استقرار نیروگاه دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

این داوطلب ریاست جمهوری از شهرستان گرمه به عنوان منطقه‌ای با قابلیت‌های زیست محیطی یاد کرد و گفت: این شهرستان نیز از لحاظ امکانات درمانی و بیمارستانی با مشکلاتی مواجه است که باید به توسعه مراکز بیمارستانی در این منطقه توجه شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی مانه و سملقان افزود: کارخانه سیمان این شهرستان از حدود ۱۵ سال گذشته شروع و همچنان نیمه‌کاره است که فاز اول آن در حال راه اندازی است و باید سایر طرح‌های توسعه‌ای آن نیز فعال شود و باید خدمات رسانی به این شهرستان نیز جدی تر شود.

نیروی انسانی خراسان شمالی هجرت می‌کنند

قاضی زاده هاشمی بیان داشت: به هر حال استان خراسان شمالی دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های زیادی است و از نیروهای انسانی خوبی نیز برخوردار می‌باشد که به دلیل مشکلات زیرساختی بخش زیادی از این نیروها در شهرهای تهران و مشهد برای اشتغال و فعالیت اقتصادی حضور دارند.

وی خاطرنشان کرد: ما از مردم خوب استان خراسان شمالی که در سایر استان‌های کشور از جمله تهران و مشهد و حتی خارج از کشور حضور دارند به خصوص سرمایه گذاران این استان درخواست می‌کنیم که سرمایه‌های خود را برای توسعه استان خراسان شمالی وارد این استان کنند.

قاضی زاده گفت: سرمایه داران استان خراسان شمالی که در خارج از کشور سکونت دارند، می‌توانند سرمایه‌های خود را تحت حمایت دولت سلام وارد استان کنند و ما مواد اولیه و انرژی ارزان قیمت در اختیارشان قرار می‌دهیم و آنها می‌توانند پس از تولید آن را به خارج از کشور صادر کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: علاوه بر آن خراسان شمالی از شخصیت‌های بزرگ علمی و دینی نیز برخوردار است که پتانسیل‌های مهمی محسوب می‌شوند که خدمات بزرگی را به استان و کشور ارائه می‌دهند.

وی افزود: به هر حال باید به فرهنگ عمومی این منطقه اعم از کرمانج، ترکمن، ترک و سایر اقوام دیگر نیز توجه شود و در صورت امکان برای حفظ زبان و فرهنگ این منطقه مراکز فرهنگی ایجاد شود و یا کرسی در فرهنگستان هنر به این زبان‌ها داده شود.

قاضی زاده هاشمی در انتها گفت: دولت سلام دولت در میدان است و تمام امکانات را به استان‌ها می‌برد و اختیارات لازم را به تمام شهرستان‌ها خواهد داد و دولت نیز در کنار مردم به صورت ۲۴ ساعته برای خدمات رسانی حاضر می‌شود.

کد خبر 5231264

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =