برج خنک کننده + تمامی مزایای کولینگ تاورها

برج خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) از جمله تجهیزاتی است که به واسطه‌ کاربردهای گسترده‌، امروزه در بیش از ۹۶ درصد از صنایع سبک و سنگین جهان،مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در واقع انواع برج خنک کننده به جهت خنک کردن آب مصرفی در فرآیندهای صنعتی، افزایش راندمان تولید (تولید مستمر و بی‌وقفه با کیفیت بالا)، صرفه جویی در مصرف آب و البته کاهش رسوب گذاری و آسیب به دستگاه‌ها (به دلیل خنک سازی دائمی آب مصرفی)، به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

البته حجم استقبال بی‌نظیر و گسترده از انواع کولینگ تاورها (برج خنک کننده مداربسته، مدارباز یا خشک- هیبریدی) تنها معطوف به موارد عنوان شده نبوده و مشخصاَ مزایای غافلگیر کننده‌ی دیگری نیز، از جمله مقرون به صرفگی و ماندگاری طولانی، برای این دستگاه‌ها وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی تخصصی‌تر انواع برج خنک کننده حرفه‌ای، آنالیز قیمت این دستگاه‌ها و حتی چگونگی عملکرد کولینگ تاورها، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد برج خنک کننده

بررسی عملکرد انواع برج خنک کننده که در صنایع سبک، نیمه سنگین و سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در واقع در هر یک از پروسه‌های تولید صنعتی، آب بایستی به گردش در بیاید و به هنگام به گردش در آمدن آب، حتماَ و حتماَ بایستی به وسیله برج‌های خنک ساز، از حرارت و داغی آب کاسته شده و دمای آن کنترل شود. این امر از ۴ جهت قابل اهمیت و بررسی می‌باشد:

۱. بتوان از آب خنک شده بوسیله‌ی کولینگ تاورها، مجدداَ در فرآیند تولید استفاده نمود و میزان مصرف آب را کنترل کرد.

۲. از داغ شدن بیش از حد دستگاه و آسیب به آن جلوگیری کرد.

۳. از رسوب پذیری سیستم‌ها و جداره‌های ماشین آلان صنعتی در احجام مختلف تولید جلوگیری نمود.

۴. و البته با این خنک سازی مستمر، شرایطی را به وجود آورد تا در روند عادی و حداکثری راندمان کاری خنک نمودن آب و بدنه دستگاه، هیچ گونه خللی وارد نشود.

البته فارغ از کیفیت قطعات و سیستم‌ها و نوع برج خنک سازی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، بخشی از عملکرد این دستگاه‌ها را در احجام مختلف می‌توان به ظرفیت کلی این دستگاه‌ها مرتبط دانست. جالب است بدانید که ظرفیت سرمایشی که در خرید کولینگ تاورها بایستی به آن توجه شود، عبارت است از توان خنک سازی سیستم کولینگ تاور در میزان و حجم معینی از آب در ساعت و البته با توجه به یک دمای تعیین شده است.

مزایای برج خنک کننده ( cooling tower) در صنعت

برج خنک کننده + تمامی مزایای کولینگ تاورها

امروزه انواع کولینگ تاور که امکان ساخت آن در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف و عمدتاَ در فرم‌های کروی و مکعبی وجود دارد، دارای سیستم‌های جالب توجهی می‌باشند که در صنعت بسیار کارآمد بوده و دارای مزایای متعددی می‌باشد؛ از جمله مزایای متعدد این تجهیزات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

استانداردهای جهانی: این سیستم‌ها در شرکت‌های معتبری همچون مهتاب گستر، با بهره‌گیری از استانداردهای بین‌المللی طراحی و تولید می‌شوند.

سازگار با اقلیم‌های متفاوت: انواع کولینگ تاورها (برج خنک کننده مداربسته، مدار باز و …) در شرایط اقلیمی مختلف (دما، شرایط جوی متنوع و…) و برای نیازهای متنوع صنایع، بسیار کارآمد بوده و کاملاَ مقاوم می‌باشند.

قدرتمند در خنک سازی: قدرت خنک سازی دستگاه‌های کولینگ تاور بسیار چشمگیر می‌باشد و برای خنک نمودن آب مصرفی کارخانجات و صنایع تولیدی، کاملاَ ویژه‌تر و کارآمدتر از سایر ادوات خنک ساز آب به شمار می‌رود.

کاهش مصرف آب: خنک سازی دائمی آب‌های مصرفی در صنعت و به کارگیری پرسرعت از آب‌های خنک شده در چرخه تولید، یکی دیگر از مزایای این تجهیزات است که موجب جلوگیری قابل توجه از هدر رفت آب و البته صرفه‌جویی در هزینه‌های تولید خواهد شد.

عدم آسیب به دستگاه‌های صنعتی: کولینگ تاورها از داغی بیش از حد آب جلوگیری می‌کند و به سبب همین ویژگی‌های کولینگ تاور، شاهد عدم رسوب گذاری در دستگاه‌های صنعتی هستیم و البته همین عوامل است که موجب شده، کارشناسان این تجهیزات را همواره به عنوان یک نگهبان واقعی برای دستگاه‌های پرحرارت معرفی می‌کنند.

قیمت: مجموعاَ بایستی عنوان کرد که با توجه به مزایای فراوان، طول عمر و هزینه‌های نگهداری بسیار کم، قیمت این دستگاه‌ها بسیار مناسب است و علاوه بر راندمان بالا، از آسیب به دستگاه‌ها و ایجاد هزینه‌های گزاف جلوگیری خواهد نمود.

طول عمر و نگهداری آسان: برج‌های خنک ساز به طور کلی دارای طول عمر بسیار بالایی می‌باشند؛ البته در صورتی که این دستگاه‌ها را از شرکت‌های معتبر این حوزه خریداری نمائید. همچنین نگهداری از این تجهیزات نیز تابه اصول پیچیده‌ای نبوده و بسیار راحت و آسان می‌توان این دستگاه‌ها را نگهداری کرده و یا در صورت نیاز با کمترین هزینه، آنها را تعمیر نمود.

بازدهی بالا: انواع برج خنک کننده به لحاظ بازدهی و راندمان کاری بسیار کارآمد و مطلوب به شمار می‌رود.

کاهش آسیب به طبیعت: این تجهیزات به دلیل به جریان اندازی دوباره آب در صنعت، از وارد آمدن فشارهای بیشتر به سفره‌های آب زیر زمینی (به جهت استخراج آب برای فرآیندهای صنعتی) جلوگیری می‌کند. همچنین بد نیست بدانید که این تجهیزات به خودی خود نیز هیچ گونه خطراتی را برای انسان‌ها و محیط زیست در پی ندارد.

ظرفیت برج خنک ساز: علاوه بر قابلیت طراحی و ساخت این دستگاه‌ها در فرم‌های مختلف و برای متراژهای کارگاهی متنوع، کولینگ تاورها در ابعاد و ظرفیت‌های متفاوتی نیز ساخته می‌شوند و برای تمامی نیازهای ظرفیتی و متراژ محیطی کارگاه‌های صنعتی قابل طراحی و استفاده می‌شوند.

سرعت در تولید: سرعت در پروسه انجام کار و به گردش اندازی دائمی آب مصرفی خنک، یکی دیگر از مزایای استفاده از انواع کولینگ تاور است.

قیمت برج خنک کننده

برج خنک کننده + تمامی مزایای کولینگ تاورها

قیمت برج خنک کننده، همانند دیگر تجهیزات حوزه آب و فاضلاب به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها می‌توان به فاکتورهای زیر اشاره نمود:

برند و مارک سیستم‌های به کار رفته در کولینگ تاورها

نوع برج خنک ساز (مدارباز، هیبریدی و مداربسته)

الکترو موتورهای به کاررفته

ظرفیت‌های مختلف برج

جنس پوشش بدنه برج خنک ساز

نوع پکینگ استفاده شده

فرم ساخت کولینگ تاور و ابعاد دستگاه (فرم‌های مکعبی و کروی)

جنس و قدرت پروانه

تعداد لایه‌های مصرفی دستگاه و میزان راندمان کاری آن

نوع رزین به کار رفته در ساخت

جنس قطره گیر و...

کاربرد برج خنک کننده در صنعت

کوینگ تاورها با توجه به ویژگی‌ها و مزایای گسترده‌ای که دارند، در بسیاری از صنایع سبک، نیمه سنگین و سنگین جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که بی دلیل نیست که از این تجهیزات در بیش از ۹۵ درصد از صنایع و کارگاه‌های تولیدی ایران و جهان بهره گرفته می‌شود؛ چرا که می‌توان از آنها در:

نیروگاه‌های تولید برق، سیکل ترکیبی، فرآوری نفت و بنزین و به طور کلی پتروشیمی

نقش خنک ساز انواع تجهیزات سنگین (دیگ بخار، بویلر، انواع کوره القایی و …)

کارخانجات ساخت تجهیزات الکترونیک و برق شهری

سیستم‌های هواکش و اتاق‌های هوارسان انواع کاربری‌های بزرگ و کوچک (بیمارستانها و تمامی مراکز درمانی، فضاهای تجاری، کاربری‌های ورزشی، محیط‌های کارخانه‌ای و …)

مجتمع‌های تولیدی سبک و سنگین (کارگاه‌های ریخته گری، تولید و فرآوری چوب، ساخت قطعات و اتصالات صنعتی و …)

تأمین آب سرد مصرفی کندانسور آبی چیلرهای تراکمی و جذبی و خنک نمودن این دستگاه‌های چیلر

تجهیزات تهویه متبوع مرکزی و...

استفاده نمود. در حقیقت و در قامت نتیجه گیری این بخش می‌توان عنوان داشت که بهره‌گیری از انواع کولینگ تاور (cooling tower) در تمامی دنیا برای استفاده در انواع صنایع نیمه سنگین، سبک و سنگین کاملاَ رواج داشته و امکان بهره‌گیری از این دستگاه‌ها در هر نوع کارگاه تولیدی و با هر میزان ظرفیتی، به عنوان یک الزام برای ایجاد حداکثر راندمان کاری به شمار می‌آید.

مهتاب گستر؛ خوشنام و قدرتمند در تمامی صنایع سبک و سنگین

۴ دهه تلاش مستمر و بی وقفه مجموعه معتبر مهتاب گستر (www.cooling-tower.ir) موجب شده است که امروزه، مهندسین و طراحان زبده و حرفه‌ای این شرکت، نام ایران را به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات آب و فاضلاب خاور میانه (انواع برج خنک کننده، چیلر، فن کوئل، هواساز، یخ ساز صنعتی و…) مطرح نموده اند. مجموعه مهتاب گستر با بهره‌گیری توأمان از:

دانش فنی و توان خلاقانه مهندسین و طراحان متخصص مجموعه

بهره‌گیری از باکیفیت ترین متریالها و برندهای مطرح

استفاده از استانداردهای روز جهان در طراحی محصولات

و بهره‌گیری از کارآمدترین و جدیدترین ماشین آلات و دستگاه‌های روز دنیا

همواره به تولید محصولات باکیفیت و پردوام اقدام کرده و رضایت همیشگی مشتریان شرکت مهتاب گستر، خود گواه بر این ادعا می‌باشد. از همین رو پیشنهاد می‌گردد که قبل از اقدام به هرگونه خرید احتمالی، حتماَ با مشاوران برجسته مهتاب گستر تماس حاصل نموده و اطلاعات تکمیلی را در رابطه با جزئیات تجهیزات مدنظرتان به دست آورید. منتظر حضور گرم و همیشگی‌تان هستیم...

دفتر مرکزی: تهران، خیابان حافظ، خیابان کامران صالح، پلاک ۲۰

تلفن: ۰۲۱۶۶۷۰۶۳۷۷ و ۰۲۱۶۶۷۰۹۵۲۸

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5232628

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • رضا جهانی IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
   0 0
   بسیار محتوای عالی بود.
  • محمد صادقی IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
   0 0
   بنده از این شرکت خرید داشته ام. بسیار توانمند و دارای دانش فنی بالای هستند.
  • hosein IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
   0 0
   متشکرم بسیار مطلب جامع و آموزنده ای بود.
  • محمدزاده IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
   0 0
   عالی بود مطلب تون ۲ واحد دانشگاهی مکانیک سیالات توش مطلب بود.
  • mohamd SG ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
   0 0
   ما برای کارخانه تزریق یک برج خنک کن میخواستیم با مطالعه این متن اطلاعات خوبی به دست آوردم از نویسند تشکر میکنم از طریق لینک هم تونستم با تولید کننده واقعی مرتبط بشم خیلی ممنونم
  • کامیار RO ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
   0 0
   خیلی عالی
  • مهندس فرامزی RO ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
   0 0
   مطالب فوق العاده آموزنده و کاربردی
  • صالحی IR ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۱
   0 0
   خلی مفید بود این مطلب . واسه خرید کولینگ تاور به همین شرکت زنگ بزنم ؟
  • منامی NL ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   0 0
   سلام . ای کاش در مورد تفاوت برج خنک کننده مدار بستته و مدار با زهم توضیح می دادید.
  • جلیل وند IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
   0 0
   سلام. اگر بخواهیم یک برج خنک کننده مدار بسته واسه کارخانه تزریق پلاستیک بخریم باید با کدوم شماره تماس بگیریم؟