راه اندازی رشته «کاردیوانکولوژی» در مرکز قلب و عروق شهید رجایی

رشته «کاردیوانکولوژی» برای اولین بار در ایران در مرکز قلب و عروق شهید رجایی راه اندازی و از امسال به فهرست رشته های فوق تخصصی و فلوشیپ وزارت بهداشت اضافه شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر آذین علیزاده اصل استاد قلب و عروق بیمارستان شهید رجایی تهران، پایه گذار این رشته در ایران و نیز موسس اولین مرکز تحقیقات «کاردیوانکولوژی» در خاورمیانه با اعلام این خبر افزود: ایجاد این رشته جدید یک فلوشیپ جدید برای فارغ التحصیلان تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق محسوب می شود و برای بیماران سرطانی بسیار مفید و لازم است.

وی افزود: درگیری قلبی عروقی یکی از علل مهم کاهش کیفیت زندگی، عوارض شدید و ناتوان کننده و نیز از علل عمده مرگ و میر در بیماران سرطانی است و به همین علت، ایجاد این رشته قطعا در بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر بیماران سرطانی بسیار موثر خواهد بود.

علیزاده یادآور شد: رشته «کاردیوانکولوژی» عرصه جدید و تلفیقی از رشته های کاردیولوژی (قلب و عروق) و انکولوژی ( سرطان شناسی) است.

وی گفت: به علت تاثیرات مهم و سرنوشت ساز و حیاتی انواع سرطان ها و بخصوص درمان های رایج آنها ( شیمی درمانی و پرتو درمانی و سایر درمانهای جدید) روی کل سیستم قلبی- عروقی، شناخت این رشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تاکید می کنم متاسفانه میزان انواع عوارض قلبی و عروقی و نیز مرگ و میر قلبی، در بیماران سرطانی بسیار بالا و قابل توجه است.

استاد قلب و عروق بیمارستان شهید رجایی تهران خاطرنشان کرد: هر سه شاخه درمانی، آموزشی و پژوهشی رشته «کاردیوانکولوژی» به صورت کاملا پیشرفته و همگام با آخرین امکانات موجود در دنیا، در حال حاضر در مرکز ما فعال است و خوشبختانه یک رشته کامل در این مرکز شکل گرفته است.

وی افزود: این رشته به آموزش فلوشیپ ها و کمک های تشخیصی، درمانی و پیشگیرانه مختلف مورد نیاز به بیماران سرطانی کمک می کند. چرا که هرگونه تلاش در این زمینه در جهت کمک به بیماران سرطانی، کاهش عوارض فراوان قلبی در آنها و در نتیجه افزایش طول عمر با کیفیت آنها، بسیار مفید و موثر خواهد بود.

کد خبر 5238888

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =