۸ هزار مروج کشاورزی استخدام شدند

یک مقام مسئول گفت:در قالب نظام نوین ترویج برای انتقال دستاوردهای تحقیقاتی، تاکنون ۸ هزار مروج استخدام و ۱۳۴۴ مرکز جهاد کشاورزی در استان های کشور احیا و باز سازی شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رئیس مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: به منظور انتقال آخرین یافته‌های تحقیقاتی به عرصه‌های کشاورزی و توسعه آموزش و توانمندسازی بهره برداران، از سال ۹۵ با اجرای نظام نوین ترویج کشاورزی، ۸ هزار مروج با تخصص‌های مختلف همچون زراعی، باغی، آبزیان وارد پهنه‌های کشاورزی شدند.

علی اکبر مویدی افزود: ۸۰ درصد این مروجان توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ۶۰ روز آموزش‌های عملی دیده‌اند و مابقی در حال آموزش هستند.

معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این که بازسازی و تجهیز امکانات مراکز جهاد کشاورزی ادامه دارد، گفت: ۸ هزار کارشناس مروج در این مراکز که اغلب در دهستان‌ها هستند، مستقر شده‌اند و با این اقدام به طور میانگین به ازای ۵۰۰ کشاورز یک مروج وجود دارد.

مویدی خاطرنشان کرد: پیش از اجرای نظام نوین ترویج، به ازای ۳ هزار کشاورز یک مروج داشتیم.

وی ادامه داد: هر مرکز جهاد کشاورزی به چند پهنه تقسیم شده‌اند و هر کارشناس مروج، مسؤول یک پهنه است.

مویدی در همین حال اظهار داشت: برای ارتباط بیشتر کشاورزان با محققان و آشنایی با دانش روز، برای هر مرکز جهاد کشاورزی یک محقق معین نیز تعیین شده است.

وی توضیح داد: محققان معین باید در مزارع در کنار مروجان حضور داشته باشند و مشکلات تحقیقاتی را شناسایی و به کمک بخش تحقیقات حل کنند.

رئیس مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به تهیه طرح یاوران تولید در سال گذشته نیز گفت: این طرح پس از تصویب توسط وزیر جهاد کشاورزی به عنوان یکی از طرح‌های آموزشی و ترویجی به استان‌ها ابلاغ شد.

وی افزود: در قالب این طرح، تمام محققان در استان‌ها باید گروه‌های کارشناسی در هر یک از زیر بخش‌های کشاورزی تشکیل دهند و کارشناسان همراه با مروجان به منظور شناسایی مشکلات در واحدهای تولیدی و عرصه‌های کشاورزی حضور پیدا کرده و برای مشکلات راهکار پیدا می‌کنند و در اختیار سازمان‌های جهاد کشاورزی قرار می‌دهند.

مویدی، رمز عبور از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن و اقتصادی را آموزش مؤثر و توانمندسازی بهره برداران دانست و اذعان داشت: آموزش مؤثر و توصیه‌های فنی منجر به ارتقای دانش و تغییر نگرش کشاورزان و کارشناسان و در نهایت موجب تغییر رفتار حرفه‌ای و ایجاد مهارت در جامعه هدف، افزایش بهره وری و اقتصادی شدن کشاورزی می‌شود.

وی با بیان این که نزدیک به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار بهره بردار در سامانه جامع پهنه بندی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ثبت نام کرده‌اند، گفت: این بهره برداران در ۴۴۸ شهرستان و حدود ۹۸ هزار آبادی فعالیت می‌کنند که نشان دهنده تنوع کشاورزی در حوزه‌های مختلف زراعی، باغی، آبزیان و دام و طیور است.

معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: از این تعداد کشاورزان تنها ۹۶۰۰ نفر دارای اراضی ۱۰۰ هکتار به بالا هستند.

وی اظهار داشت: سطح اراضی ۶۶۸ هزار کشاورز بین ۲ تا ۵ هکتار و سطح اراضی ۳۸۸ هزار کشاورز نیز کمتر از یک هکتار است.

مویدی گفت: کشاورزان خرده مالک و کشاورزانی که دارای اراضی ۱۰۰ هکتار به بالا هستند هر یک نیاز به آموزش‌های خاص خود دارند.

کد خبر 5241884

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =