نرخ مالیات حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و قضات ۱۰ درصد است

معاون حقوقی و فنی-مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: حقوق اعضای رسمی هیئت علمی دانشگاه‌ها و قضات مشمول نرخ ۱۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور مالیاتی، در بخشنامه‌ای که محمود علیزاده، معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرده، آمده است: با توجه به مقررات جز ۴ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مقرر می‌دارد:

۱. سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم، در سال ۱۴۰۰ سالانه مبلغ ۴۸ میلیون تومان تعیین می‌شود.

۲. نرخ مالیات بر درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایا به استثنای قضات و مشمولان تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۸۷ (با توجه به اینکه ماده ۸۷ فاقد تبصره‌های ۱ و ۲ می‌باشد به نظر می‌رسد که مراد قانونگذار ماده ۸۶ بوده است)، قانون مالیات‌های مستقیم و با رعایت ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیئت علمی آموزشی و پژوهشی شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۱۶ اسفند ۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی و کارانه به شرح ذیل است:

نسبت به مازاد ۴۸ میلیون تومان تا ۹۶ میلیون تومان، ۱۰ درصد

نسبت به مازاد ۹۶ میلیون تومان تا ۱۴۴ میلیون تومان، ۱۵ درصد

نسبت به مازاد ۱۴۴ میلیون تومان تا ۲۱۶ میلیون تومان، ۲۰ درصد

نسبت به مازاد ۲۱۶ میلیون تومان تا ۲۸۸ میلیون تومان، ۲۵ درصد

نسبت به مازاد ۲۸۸ میلیون تومان تا ۳۸۴ میلیون تومان، ۳۰ درصد

نسبت به مازاد ۳۸۴ میلیون تومان، ۳۵ درصد

۳. حقوق اعضای رسمی هیئت علمی دانشگاه‌ها با رعایت ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیئت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۱۶ اسفند ۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی، با رعایت معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم، در سال ۱۴۰۰ مشمول مالیات به نرخ ۱۰ درصد خواهد بود.

۴. بر اساس ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیئت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، از درآمد مشمول مالیات اعضای هیئت علمی موضوع این قانون حداکثر ۱۰ درصد به عنوان مالیات کسر خواهد شد.

با توجه به اینکه در جزو ۴ بند الف تبصره ۱۲ مذکور عبارت «کارانه» خارج از موارد استثنا شده مربوط به حقوق اعضای هیئت علمی به کار رفته است، بنابراین کارانه دریافتی توسط اعضای هیئت علمی با رعایت بخشنامه ۲۰۰/۹۸/۵۱۸ صادره در ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ مشمول نرخ ۱۰ درصد نبوده و با توجه به میزانی که حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نرخ پلکانی مقرر را پوشش می‌دهد به نرخ بعدی مشمول مالیات خواهد بود.

به عنوان مثال: چنانچه حقوق و مزایای فوق العاده اعضای رسمی هیئت علمی مبلغ ۱۴۴ میلیون تومان باشد، کارانه دریافتی به نرخ‌های مربوط به درآمد مازاد بر مبلغ یاد شده (حسب مورد ۲۰ درصد، ۲۵ درصد و …) مشمول مالیات خواهد بود.

۵. با توجه به استثنای احکام تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم از مقررات جزو ۴ بند الف تبصره ۱۲ یاد شده، تمامی احکام تبصره‌های ۱ و ۲ ماده واحده قانون اصلاح ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۲۷ تیر ۱۳۹۶ (اعم از نرخ و…) مطابق مقررات، در سال ۱۴۰۰ کماکان لازم الاجراست.

۶. با توجه به اینکه درآمد حقوق قضات از نرخ‌های مقرر در جزو ۴ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مستثنی گردیده است، درآمد حقوق قضات در سال یادشده مشمول مقررات ماده ۸۵ قانون مالیات‌های مستقیم بوده و پس از اعمال معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۰ تا ۷ برابر آن معادل ۳۳۶ میلیون تومان مشمول مالیات به نرخ ۱۰ درصد و نسبت به مازاد آن مشمول مالیات به نرخ ۲۰ درصد خواهد بود.

۷. نرخ مالیات بر درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق، موضوع بند ۲ به شرح ذیل است:

درآمد مشمول مالیات از محل حقوق در سال

نرخ مالیات

از

تا

نسبت به مازاد

۱ ریال

۴۸ میلیون تومان

--------

معاف

۴۸ میلیون تومان + ۱ ریال

۹۶ میلیون تومان

۴۸ میلیون تومان

۱۰ درصد

۹۶ میلیون تومان + ۱ ریال

۱۴۴ میلیون تومان

۹۶ میلیون تومان

۱۵ درصد

۱۴۴ میلیون تومان + ۱ ریال

۲۱۶ میلیون تومان

۱۴۴ میلیون تومان

۲۰ درصد

۲۱۶ میلیون تومان + ۱ ریال

۲۸۸ میلیون تومان

۲۱۶ میلیون تومان

۲۵ درصد

۲۸۸ میلیون تومان + ۱ ریال

۳۸۴ میلیون تومان

۲۸۸ میلیون تومان

۳۰ درصد

نسبت به مازاد ۳۸۴ میلیون تومان

۳۵ درصد

کد خبر 5243885

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =