جزئیات دوپینگ دو ورزشکار رزمی/ محرومیت دو ساله برای کاراته‌کا

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ وضعیت پرونده دوپینگ دو ورزشکار رزمی ایران پیش از المپیک را تشریح کرد و گفت: «درجه خطای» تکواندوکار کشورمان بالا تعیین شده و محرومیت او حدود دو سال است.

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال مثبت اعلام شدن نتیجه تست دوپینگ کاراته کای المپیکی کشورمان و همچنین عضو تیم ملی تکواندوی بانوان، فرزاد شارکی قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در مورد مراحل رسیدگی به پرونده این دو ورزشکار متخلف، توضیح داد و تأکید کرد که این ستاد مسئول رسیدگی به پرونده بانوی تکواندوکار است اما در مورد ملی پوش کاراته، آژانس بین‌المللی نمونه‌گیری به نمایندگی از فدراسیون جهانی کاراته مدیریت پرونده را برعهده دارد.

تأیید غیرعمد بودن دوپینگ کاراته کای المپیکی و اعلام ۲۰ ماه محرومیت

شارکی در گفتگو با خبرنگار مهر ابتدا در مورد دوپینگ مربوط به کاراته کای المپیکی توضیح داد و اظهار داشت: از این ملی پوش حدود یک ماه پیش در جریان مسابقات بین‌المللی پرتغال تست گرفته شد که نتیجه این تست مثبت اعلام شده است. نمونه‌گیری انجام شده هم بر اساس درخواست فدراسیون جهانی کاراته بوده به همین دلیل متولی مدیریت نتیجه هم این فدراسیون خواهد بود، نه ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران.

وی ادامه داد: البته در بسیاری از موارد مسئولیت مدیریت نتایج از سوی فدراسیون‌های بین‌المللی به یک شرکت ثالث داده می‌شود، در این زمینه هم آژانس بین‌المللی نمونه‌گیری (ایتا) به نمایندگی از فدراسیون جهانی کاراته رسیدگی به پرونده ورزشکار دوپینگی ایران را برعهده گرفته است.

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با بیان اینکه ماده مصرفی توسط این کاراته کای ایران جزو مواد خاص -S۴ بوده است، خاطرنشان کرد: قوانین مربوط به استفاده از این گروه مواد ممنوعه سبک تر از دیگر مواد است به گونه‌ای که میزان محرومیت برای مصرف کنندگان آن بر اساس درجه خطا بین صفر تا دو سال تعیین می‌شود، البته به شرط اینکه غیرعمد بودن مصرف تأیید شود در غیر این صورت و اگر استفاده به عمد از ماده ممنوعه موردنظر ثابت شود، تا سقف چهار سال محرومیت در نظر گرفته می‌شود.

به گفته شارکی، در بررسی پرونده این کاراته کای المپیکی ایران «مصرف غیرعمد» ماده ممنوعه تأیید شده اما «درجه خطای» این ورزشکار در استفاده از ماده بالا تعیین شده به همین دلیل برای او حدود دو سال محرومیت در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد: این جزو مسئولیت‌های ورزشکار است که در استفاده از انواع دارو اطمینان لازم را داشته باشد و بعد از اطمینان از عدم ممنوعه بودن آن اقدام به استفاده کند و پزشک معالج را در جریان ورزش حرفه‌ای خود و ممنوعیت استفاده از برخی از مواد قرار دهد. کاراته کای خاطی ایران این اقدامات را انجام نداده به همین دلیل درجه خطای او بالا تعیین شده است.

«محرومیت در نظر گرفته شده برای کاراته کای ایران قطعی است؟» شارکی در پاسخ به این پرسش گفت: کاراته کای ایران متقاضی حضور در جلسه رأی فدراسیون جهانی کاراته شده که در شرایط کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود، البته این اقدام هزینه‌هایی دارد اما این ورزشکار کشورمان می‌خواهد با ارائه توضیحات لازم حتی‌المقدور محرومیت خود را کاهش دهد.

عدم درخواست بانوی دوپینگی تکواندو برای آنالیز نمونه B

فرزاد شارکی در بخش دوم گفتگو با خبرنگار مهر در مورد دوپینگ تکواندوکار تیم بانوان این گونه توضیح داد: از این ورزشکار در جریان اردوی اردیبهشت ماه و توسط مأموران ستاد ملی مبارزه با دوپینگ تست گرفته شد. به همین دلیل رسیدگی به آن هم برعهده نادو است.

وی تصریح کرد: هفته گذشته نتیجه آزمایش به ورزشکار ابلاغ شد. او درخواست نمونه B نداده است اما تا دوشنبه فرصت دارد توضیحات لازم خود را در مورد اقدامی که داشته به ما ارائه دهد تا بر اساس آن برای محرومیتش تصمیم گیری کنیم.

قائم مقام نادو با بیان اینکه ماده مصرفی بانوی تکواندوی ایران هم از گروه ماده خاص -S۵ بوده است، خاطرنشان کرد: یادآور می‌شوم که به لحاظ قانونی جرایم استفاده از این مواد سبک تر است و شامل تعلیق اجباری نخواهد شد اما در این گونه موارد تعلیق اختیاری توصیه می‌شود که به این ورزشکار هم توصیه شده است.

شارکی تأکید کرد: بعد از اتمام فرصت در نظر گرفته شده (دوشنبه) حکم بانوی تکواندوکار ایران صادر خواهد شد، بعد از آن ورزشکار می‌تواند حکم را بپذیرد یا درخواست شورای صدور رأی داشته باشد.

کد خبر 5243914

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha