آمریکا عامل بحران در افغانستان/ دستگاه دیپلماسی از منطقه غافل شد

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: باید در تصمیم سران افغانستان تغییر ایجاد شود، زیرا تا زمانی که آنها، آمریکایی‌ها را عامل امنیت افغانستان می‌دانند، وضعیت همین خواهد ماند.

علاءالدین بروجردی رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به تجربه ملت افغانستان در مبارزه با ناامنی در این کشور گفت: متاسفانه بعد از ۴۰ سال که از آغاز بحران افغانستان می‌گذرد و علیرغم اینکه یک و نیم میلیون نفر شهید در دوران جهاد و مبارزه با اشغالگران تقدیم کردند، هنوز ناامنی و بحران سیاسی – امنیتی، سایه سنگینی بر این کشور انداخته وضعیت بسیار نگران کننده است.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: من فکر می‌کنم که یکی از علت‌های اساسی این موضوع آمریکایی‌ها هستند. آمریکا به دنبال القای این است که بدون حضور نیروهای نظامی ایالات متحده امنیتی در افغانستان وجود نخواهد داشت.

بروجردی تصریح کرد: از زمان اعلام خروج امریکایی‌ها از افغانستان و ترک خاک این کشور، عملاً شاهد انفجارهای متعددی از قبیل کشتار مدرسه سیدالشهدا در افغانستان بودیم. ده‌ها نفر مظلومانه با یک حرکت انتحاری به شهادت رسیدند و داعش نیز مسئولیت آن را بر عهده گرفت. عملیات‌های متعدد دیگر نیز ادامه دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: حتی اگر فرض را بر این بگیریم که عامل ناآرامی‌ها داعش است، همه جهان به خوبی می‌داند که حامی اصلی و اساسی داعش آمریکایی‌ها هستند.

وی ادامه داد: امریکایی‌ها، بارها سران داعش را از زندان‌های سوریه با بالگرد به بیمارستان‌های رژیم صهیونیستی منتقل کردند. بنابراین حتی با این فرض که عامل این جنایت‌ها داعش است، عملاً آمریکا متهم ردیف اول این جنایت‌ها است.

آمریکا عامل ناامنی در افغانستان است

بروجردی با بیان اینکه سران افغانستان باید یک تصمیم راهبردی اتخاذ کنند گفت: چند روز گذشته رئیس جمهور افغانستان سفری به آمریکا انجام داد و عملاً دست خالی برگشت. آمریکایی‌ها در واقع اعلام کردند که اوضاع افغانستان برای آنها اهمیتی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه باید در تصمیم سران افغانستان تغییر ایجاد شود گفت: تا زمانی که آن‌ها، امریکایی‌ها را عامل امنیت افغانستان می‌دانند، وضعیت همین است. واقعیت این است که آمریکا عامل ناامنی در افغانستان است.

بروجردی افزود: به دلیل اینکه امریکایی‌ها ۲۰ سال است که در افغانستان حضور دارند و خروجی این حضور اشغالگرانه، کشتار گسترده مردم، ایجاد ناامنی در افغانستان، گسترش چندین برابری تجارت مواد مخدر، فقر و مشکلات بیشتر برای مردم افغانستان بود.

امریکایی‌ها با ملت افغانستان تحقیرآمیز برخورد می‌کنند

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخورد تحقیرآمیز آمریکا با ملت افغانستان گفت: آمریکایی‌ها تجهیزات نظامی که سال‌ها در اختیار داشتند و با همین تجهیزات مردم را از بین بردند، هنگام خروج از افغانستان منهدم می‌کنند و برای دفاع از مردم در اختیار نیروهای مسلح افغانستان قرار نمی‌دهند. این یک نمونه روشن و واضحی از سیاست‌های ضد مردمی آمریکا در افغانستان است.

بروجردی همچنین گفت: بالاخره واقعیت این است که تا زمانی که تکیه گاه مقامات افغانستان برای ایجاد امنیت، آمریکا باشد، وضعیت همین خواهد بود.

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ظرفیت سیاسی همسایگان افغانستان برای حل بحران این کشور گفت: آنها باید همانند گذشته، با کمک همسایگان به خصوص ایران و پاکستان و جلسات متعدد با جناح‌های مختلف افغانستان و اقوام مختلف و سران جهادی برای حل این بحران اقدام کنند.

وی ادامه داد: در واقع دو کشور همسایه که بیشترین مرز را با افغانستان دارند تلاش کنند که بین این‌ها یک توافق ایجاد شود. همسایگان شمالی افغانستان و کشورهای آسیای میانه نیز می‌توانند در زمینه صلح در افغانستان فعال شوند. این راه حل شاید بهترین فرمول برای خروج افغانستان از وضعیت تاسف بار فعلی باشد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز نگرانی از احتمال افزایش ورود مهاجرین غیر قانونی به کشورمان تاکید کرد: این بندگان خدا پناه دیگری ندارند در نتیجه برای اینکه جان خودشان را نجات بدهند وارد مرزهای ایران می‌شوند.

نگرانی جدی در خصوص ورود موج پناهندگان وجود دارد

وی ادامه داد: این نگرانی جدی است و این احتمال وجود دارد که ما شاهد موج دیگری از پناهندگی به کشورمان باشیم و نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت باشیم.

بروجردی همچنین گفت: دیپلماسی کشور ما که در دوران گذار، بین دولت فعلی و دولت جدید است، باید خیلی سریع در موضوع افغانستان فعال شود و روزنه‌ها و شعله‌های این آتش هرچه سریع‌تر خاموش شده و وضعیت به حالت عادی برگردد.

وی با بیان اینکه سازمان ملل در این زمینه ناتوانی خودش را نشان داده است آمریکایی‌ها فقط جنگ و بحران را ایجاد کرده‌اند. تصریح کرد: تجربه تاریخی ما نشان می‌دهد که بهترین راه برای حل این بحران، کمک همسایگان به برقراری امنیت در افغانستان از طریق مذاکرات بین الاغانی است.

انتقاد از عملکرد وزارت امور خارجه کشور در مواجهه با مسائل منطقه‌ای

بروجردی ضمن انتقاد از عملکرد وزارت امور خارجه کشورمان در مواجهه با مسائل منطقه‌ای گفت: در طول هشت سال گذشته اتفاقات خوبی در وزارت خارجه نیافتاد. معاونت‌های منطقه‌ای حذف شد که به نظر من کار اشتباهی بود.

وی ادامه داد: ثقل وزنه سیاست خارجی به طرف مذاکرات هسته‌ای رفت و توان وزارت خارجه مصروف مذاکرات بین‌المللی شد. به همین دلیل نیز یک غفلت از همسایگان، به خصوص کشورهای بحران زده منطقه صورت گرفت در نتیجه ما شاهد وضعیت فعلی هستیم.

کد خبر 5249584

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =