تعیین تکلیف ۸ هزار پرونده قاچاق در بهار ۱۴۰۰

معاون سازمان اموال تملیکی گفت: طی بهار امسال بیش از ۸ هزار پرونده کالای قاچاق و ۲ هزار پرونده کالای متروکه تعیین تکلیف شد که نسبت به مدت مشابه پارسال به ترتیب ۳۰ و ۳۱۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، سید حسین میرمعینی با اشاره به وضعیت پرونده‌های مربوط به اموال منقول سازمان، اظهار داشت: در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۰ هزار پرونده ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد افزایش دارد. همچنین تعداد پرونده‌های تعیین تکلیف شده با رشد ۵۲ درصدی به بیش از ۱۱۷۰۰ فقره رسیده است.

معاون بهره‌برداری و فروش اموال تملیکی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی ادامه داد: طی دوره مذکور بیش از ۸ هزار پرونده کالای قاچاق و همچنین ۲ هزار پرونده کالای متروکه تعیین تکلیف شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هرکدام به ترتیب ۳۰ و ۳۱۷ درصد افزایش یافته است. رشد بیش از ۳ برابری به نتیجه رسیدن پرونده‌های متروکه نشان دهنده رویکرد سازمان نسبت به ساماندهی وضعیت کالاهای متروکه و رسوبی گمرک بوده در جهت پشتیبانی از تولید قلمداد می‌شود.

رشد ۳۰۷ درصدی فروش مذاکره‌ای و اهتمام سازمان بر حمایت از تولید

وی به وضعیت فروش اموال منقول پرداخت و اظهار داشت: فروش اموال منقول طی سه ماه نخست سال جاری با رشد ۱۷۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بیش از ۳۲۰ میلیارد تومان رسیده که ۴۸ درصد آن از طریق مزایده و ۵۲ درصد دیگر از طریق مذاکره صورت گرفته است.

معاون سازمان اموال تملیکی افزود: میزان فروش اموال منقول طی این دوره از طریق مزایده ۱۱۲ درصد و در بخش مذاکره‌ای ۳۰۷ درصد افزایش داشته است. نکته حائز اهمیت ایجاد تناسب بین فروش از طریق مزایده و مذاکره بوده که با توجه به رویکرد سازمان فروش مذاکره‌ای نسبت به مزایده در حال کاهش است.

میرمعینی عنوان کرد: ترکیب فروش مذاکره‌ای طی دوره مذکور شامل ۶۷ درصد متروکه و ۳۰ درصد قاچاق بوده که در مدت مشابه سال گذشته این ترکیب شامل ۲۶ درصد متروکه و ۷۳ درصد قاچاق بوده است. این امر نشانگر رویکرد و اهتمام سازمان در حمایت از تولید و واگذاری کالاهای متروکه سرمایه‌ای به صاحبان کالاها است.

وی اضافه کرد: در سه ماه ابتدایی سال جاری بیش از ۳۳۰ میلیارد تومان کالا به صاحبان آنها اعاده شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۴۴ درصدی همراه بود. سازمان اموال تملیکی با اعاده این اقلام از ۳۳۰ میلیارد تومان درآمد چشم‌پوشی کرده که از این طریق نیز از بخش تولید حمایت کرده باشد.

میرمعینی گفت: همچنین ارزش کالاهای انهدامی توسط این سازمان معادل ۶۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷۲ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر میزان کالاهای استرداد شده یا همان کالاهایی که به ظن قاچاق گرفته می‌شود اما مستندات قانونی برای تأیید قاچاق بودن آن وجود ندارد نیز بیش از ۶۵۲ میلیارد تومان بوده است که رشد ۱۰۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

معاون سازمان اموال تملیکی تاکید کرد: سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، برای این وظیفه حاکمیتی (استرداد) که بر عهده دارد علی رغم صرف هزینه‌های گزاف مالی، هزینه‌ای بابت فرایندهای اداری و انبارداری دریافت نمی‌کند.

ایجاد زیرساخت‌های اجرایی برای تعیین تکلیف بهینه اموال متروکه

میرمعینی گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای بخش اموال منقول سازمان طی سه ماه نخست سال جاری در جهت تحقق اهداف، ایجاد زیرساخت‌های اجرایی برای تعیین تکلیف بهینه اموال متروکه است که در راستای آن کمیته‌ها و کارگروه‌هایی تخصصی تشکیل شد.

معاون بهره‌برداری و فروش اموال تملیکی افزود: اقدامات صورت گرفته در ایجاد این زیرساخت‌ها که از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده است نوید بخش خدمت جهادی برای رسوب زدایی از تمامی پرونده‌های متروکه اعلامی از سوی گمرکات کشور است.

کد خبر 5250222

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =