برخی دستگاه ها بر خلاف قانون از بودجه سهم می گیرند

کارشناس بودجه با اشاره به مسئله کسری بودجه در کشور گفت: باید نیمی از منابع عمومی از مالیات تامین شود اما در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۵ درصد آن عملی شده و هزینه دولت هم افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سید محمد هادی سبحانیان کارشناس بودجه در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر گفت: طبق قانون، باید نیمی از منابع عمومی از مالیات تأمین شود، اما در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۵ درصد آن عملی شده و هزینه دولت هم افزایش داشته است و ناگزیر هستیم اصلاحاتی انجام دهیم. وضع اقتصاد ایران شبیه به فردی است که دهه‌های متوالی پای سفره نشسته و هزینه‌هایش به شدت افزایش یافته است، اما تن به اصلاح رویه‌ها نمی‌دهد. به عبارت دیگر دهه هاست که سر سفره نفت نشسته ایم و به همین دلیل نظام بودجه‌ای ما هدفمند نیست.

سبحانیان با اشاره به اینکه برخی دستگاه‌ها از بودجه سهم می‌گیرند، اما طبق قانون نباید از بودجه استفاده می‌کردند افزود: برخی از دستگاه‌ها کارهای موازی انجام می‌دهند و ما می‌توانیم اصلاحاتی را در این باره انجام دهیم زیرا با اصلاح ساختاری، هزینه دولت کاهشی خواهد شد. متأسفانه شکاف بین درآمد و هزینه‌های دولت به سرعت در حال افزایش است و در سال ۱۴۰۰ دولت ۱۱۰ درصد هزینه‌های خود را افزایش داده است.

وی ادامه داد: البته دولت در سال آخر کارش هزینه‌ها را افزایش داده و این غیرمنطقی است و ما باید ۵۰ درصد هزینه‌ها را از مالیات تأمین می‌کردیم. دولت باید منابع درآمدی خود را شناسایی می‌کرد، اما اینکار انجام نشد در مقابل دولت به اوراق مشارکتی و استقراض از بانک مرکزی رو آورد. نکته حائز توجه این است که اگر قانون مالیات بر درآمد اجرا شود خیلی از افراد لازم نیست مالیات پرداخت کنند؛ بلکه قسمت عمده مالیات از افراد ثروتمند گرفته خواهد شد.

سید رضا فاطمی امین، کارشناس اقتصادی هم در این برنامه گفت: حدود ۷۵ درصد از بودجه کشور اجتناب ناپذیر است و در عمل نمی‌توان آن را کاهش داد. برای نمونه امسال ۲۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش بینی شده است. ما در اقتصاد کشور دو نوع کسری بودجه داریم، هزینه و بودجه اجرایی؛ برای جبران این دو کسری، بدهی دولت انباشته شده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مالیات نباید قشری باشد مانند معافیت مالیاتی هنرمندان، افزود: اگر مالیات بر درآمد اجرا شود یک هنرمندی ممکن است معاف از مالیات باشد و هنرمندی دیگری با درآمد بالا مالیات پرداخت کند.

کد خبر 5270790

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =