دیوان عالی جای مصلحت‌اندیشی نیست/ قوانین غیرشفاف را احصاء کنید

رئیس قوه قضائیه گفت: دیوان عالی کشور جای مصلحت اندیشی نیست و باید بر اساس مرّ قانون و استنباط قضات صاحب‌نظر دیوان، رأی وحدت رویه صادر شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در سی و نهمین روز مسئولیت خود در دستگاه قضا صبح امروز به مدت سه ساعته در دیوان عالی کشور حضور یافت.

قاضی القضات همچنین در نشست هیئت عمومی دیوان عالی کشور حضور یافت و از نزدیک در جریان روند صدور رأی وحدت رویه درباره یکی از موضوعات مهم قضائی قرار گرفت.

رئیس قوه قضائیه طی سخنانی در نشست هیأت عمومی دیوان عالی کشور از این دیوان به عنوان بالاترین مرجع قضائی یاد کرد و وظایف مهم این مجموعه را نظارت بر احکام دادگاه‌ها و صدور رأی وحدت رویه درباره موضوعات قضائی مورد اختلاف عنوان کرد.

محسنی اژه‌ای با تاکید بر تقویت نظارت بر احکام دادگاه‌ها در کنار رسیدگی به فرجام خواهی‌ها و اعاده دادرسی‌ها و اعمال ماده ۴۷۷ به مسئولان و قضات دیوان توصیه کرد برای جلوگیری از نقض مکرر آرا قضائی صادره، آرایی که به دلیل اشکالات ماهوی و شکلی از سوی دیوان نقض می‌شود را مورد آسیب‌شناسی قرار دهند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: دیوان عالی هرچند وقت یک‌بار اشکالاتی که در آرا قضائی مشاهده می‌کند که به صورت مکرر اتفاق می‌افتد را به ستاد قوه قضائیه اعلام نماید تا هم در دستور کار آموزشی قرار گیرد و هم در صورت لزوم با صدور بخشنامه و دستورالعمل از تکرار آن جلوگیری شود.

محسنی اژه‌ای درباره وظیفه دیگر دیوان عالی کشور برای صدور رأی وحدت رویه درباره مسائلی که مورد برداشت و تفاسیر مختلف قرار می‌گیرند، به قضات دیوان عالی توصیه کرد از مصلحت اندیشی در اظهارنظر درباره این موضوعات اجتناب کنند.

رئیس قوه قضائیه گفت: دیوان عالی کشور جای مصلحت اندیشی نیست و باید بر اساس مرّ قانون و استنباط قضات صاحب‌نظر دیوان، رأی وحدت رویه صادر شود.

محسنی اژه‌ای همچنین با اشاره به شفاف نبودن برخی قوانین که موجب برداشت‌ها و تفاسیر مختلف می‌شود از قضات دیوان عالی کشور خواست هرجا به قانونی برخورد کردند که به دلیل فقدان صراحت موجب اختلاف می‌شود، نظر کارشناسی خود را برای اصلاح قانون توسط مجلس اعلام کنند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: قوانینی که وضع می‌شوند باید صراحت و شفافیت داشته باشند اما گاهی برخی قوانین دارای این شفافیت نیستند که باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرند.

محسنی اژه‌ای همچنین با تقدیر از تشکیل شورای علمی در دیوان عالی کشور برای بررسی کیفی احکام دیوان و آرا وحدت رویه در عین حال متذکر شد که این شورا نمی‌تواند رأی وحدت رویه را تصویب کند بلکه این کار از وظایف هیئت عمومی دیوان است.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: آنچه از سوی دیوان عالی به عنوان حکم یا رأی وحدت رویه صادر می‌شود باید واجد استدلال‌های قوی و شفاف و دقیق باشد تا خود این آرا موجب برداشت‌ها و تفاسیر مختلف نشود.

محسنی اژه‌ای با تقدیر از زحمات و تلاش‌های مدیران و کارکنان دیوان عالی کشور برای کاهش پرونده‌ها و تلاش‌های صورت گرفته در جهت بروزرسانی آرا وحدت رویه، بر لزوم دقت در صدور نظرات و انشا آنها تاکید کرد تا نظرات دیوان از لحاظ محتوایی و شکلی کمترین نقد را داشته باشند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور با ارائه گزارشی از وضعیت و عملکرد این دیوان در دوره تحول، وظایف اصلی دیوان را نظارت بر احکام دادگاه‌ها و ایجاد وحدت رویه عنوان کرد.

وی افزود: دیوان علاوه بر نظارت بر احکام دادگاه‌ها از طریق فرجام خواهی‌ها، حل اختلافات، اعمال ماده ۴۷۷ و اعاده دادرسی در دوره جدید، با سفرهای استانی به بررسی آرا دادگاه‌ها و ارزیابی عملکرد قضات می‌پردازد.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین با اشاره به اظهارات رئیس قوه قضائیه در مورد قضاتی که به صورت مکرر رأی خلاف بین شرع صادر می‌کنند گفت: بر اساس تدابیر اتخاذ شده، از این پس برای قضاتی که آرا آنها مشمول ماده ۴۷۷ شوند و نقض گردد نمره منفی در نظر گرفته می‌شود و در صورت تکرار برخوردهای قضائی لازم با آنها صورت می‌گیرد.

مرتضوی مقدم همچنین از بروزرسانی آرا وحدت رویه در دیوان عالی کشور خبر داد و نظرات صادره از سوی هیئت عمومی را آرا کاربردی و تحول‌آفرین برای نظام قضائی دانست.

وی با اشاره به تشکیل شورای علمی دیوان عالی کشور بر اساس آئین نامه جدید این دیوان گفت که این شورا قبل از طرح گزارش‌ها در هیئت عمومی آنها را بررسی می‌کند و پس از صدور آرا نیز، آرا صادره اعضای هیئت عمومی را از لحاظ کیفی برای کاهش ایرادات احتمالی مورد بررسی قرار می‌دهد.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین از صدور مجوز مجله تخصصی دیوان نیز خبر داد و گفت که احکام منتخب دیوان و آرا وحدت رویه در این مجله برای نقد و بررسی کارشناسان حقوقی و قضائی منتشر می‌شود.

در این نشست قضات دیوان عالی کشور در حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به بحث و بررسی نحوه ترتیب اثر دادن به توبه محکومان مجازات‌های تعزیری پس از قطعی شدن آرا صادره پرداختند که دادستان کل کشور و رئیس قوه قضائیه نیز نظرات خود را در این خصوص ارائه کردند.

در این نشست همچنین تعدادی از قضات دیوان عالی کشور با تقدیر از مقام معظم رهبری به واسطه انتصاب رئیس دستگاه قضا از میان چهره‌های درون قوه قضائیه، این انتصاب را موجب تسریع در روند تحول نظام قضائی در دوره تحول و تعالی دانستند.

کد خبر 5278168

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 4 =

  نظرات

  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
   0 0
   جناب آقای اژه ای، خدا قوت، لازم به توضیح است ،که متن قانون غیر شفاف ومبهم نیست، بلکه به خواسته برخی قضات موضوعات دادرسی به شکل مبهم مطرح رسیدگی قرار میگیرد،شکل دعوی مشخص ،موضوع ارتکاب جرم مشخص،ولی بنا به خواسته وکیل مدافع و قاضی شکل دادرسی از حالت معمول خارج گشته و بنا بر حاشیه موضوع دعوی ،تفسیر میگ