گروه سنی کودک و نوجوان را باید با سیره امام سجاد(ع) آشنا کرد

بندرعباس - رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: گروه سنی کودک و نوجوان را باید با سیره امام سجاد(ع) آشنا کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی پنجشنبه شب در آیین اختتامیه یازدهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) که به میزبانی استان هرمزگان با حضور حداقل جمعیت و رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد. به صورت مجازی در این همایش سخنرانی می‌کرد، ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران یازدهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) گفت: به لطف خداوند شجره طیبی که امروز تبدیل به درخت تنومندی شده و یازده سال از عمر آن می گذرد از جنبه‌های مختلف رشد داشته و حداقل در ۱۰ عرصه به فعالیت‌ها و برنامه‌های کنگره طی این سال ها اضافه شده است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: امسال با تنوع، تکثر و عمق بخشی به برنامه‌ها نسبت به سال های گذشته مواجه بودیم، همچنین تقویت ظرفیت علمی که از مباحث مهم محسوب می شود از جمله نقاط قوت کنگره یازدهم بود، از سوی دیگر توسعه ابعاد اجتماعی در قالب های مختلف، تقویت عرصه بین الملل و زبان‌های مختلف در کشورهای دیگر و ارتباطات خوبی که با نهادهای بین‌المللی در این عرصه گرفته شد قابل توجه بود.

وی همچنین توجه به گسترش آثار مکتوب و مساله چاپ و توزیع کتب مرتبط با صحیفه سجادیه را از دیگر اتفاقات یازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) خواند و افزود: این رویکرد و همچنین توسعه فعالیت در عرصه فضای مجازی نسبت به سال های گذشته قابل مقایسه نیست.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور تصریح کرد: مساله دیگر کادرسازی در عرصه مربیان صحیفه سجادیه بود که ذیل برگزاری این کنگره محقق شد، همچنین توجه به آشنایی گروه سنی کودک و نوجوان با اهل بیت (ع) و به ویژه سیره امام سجاد (ع) در قالب مختلف که در این دوره مورد توجه بود.

وی ادامه داد: دراین مجال به دو مساله اشاره می کنم، نخستین مساله‌ای که باید در تاسی از سیره امام سجاد (ع) به آن توجه داشته باشیم امر به معروف و نهی از منکر است حتی اگر احتمال تاثیر آن بسیار اندک باشد. سوال آن است که مطابق آنچه که در تاریخ اسلام آمده است چند نفر در جامعه آن روز امام سجاد (ع) را همراهی می کردند؟ جامعه‌ای که مقابل فرزند رسول خدا ایستاد و او را به شهادت رساند به گونه ای که از بنی‌هاشم ۱۸ نفر به شهادت رسیدند اما امام سجاد (ع) و زینب کبری (س) لحظه ای از این فریضه الهی یعنی امر به معروف و نهی از منکر غافل نشدند.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه با اشاره به بخش هایی از سخنان حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده، گفت: ایشان در سخنانی عنوان کرد: «ما دو مولفه استراتژی و تاکتیک داریم، استراتژی مقابله با ظلم است اما تاکتیک متفاوت است»؛ تاکتیک و قالب ارزشمندی که امام سجاد (ع) استفاده کرد دعا است که تاثیر بسیار زیبایی دارد، لذا امام سجاد (ع) اگرچه که احتمال تاثیر در مردم آن زمان کم بود اما دست از امر به معروف و نهی از منکر بر نداشت، چراکه این تاثیر شاید آن زمان پاسخ نمی داد اما چند سال بعد و اکنون بعد از چهارده قرن اثر خود را در زنده نگاه داشتن نهضت امام حسین (ع) نشان داده است.

حجت الاسلام ارزانی گفت: از سوی دیگر برای تحقق این دو فریضه مهم الهی باید از بهترین قالب های عصر خود بهره بگیریم، اگر امروز فضای هنری، مجازی مطرح است، اگر استفاده از آثار مکتوب مورد توجه است باید از آنها استفاده کرده و وارد میدان شویم چراکه امام سجاد (ع) این درس را به ما داد که از رحمت خداوند ناامید نشویم که خداوند به دست مردان و زنان منتخب دین خود را ترویح می کند.

کد خبر 5295590

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =