چگونه بیماران بستری جزایر جنوبی ایران به صفر رسید؟

محبوبیت جزیره کیش میان گردشگران، هیچ گاه جزیره را خالی از مسافر نکرد و حتی شرایط قرمز کرونایی هم مانع ورود نشد اما با اعمال اقدامات، تعداد بستری‌های کیش به صفر رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، با وجود این که کیش از جزایر مورد علاقه گردشگران است و حتی قرمز بودن این جزیره به دلیل شیوع ویروس کرونا باعث نشد گردشگران از رفتن به این جزیره خودداری کنند، با مجموعه اقداماتی که روزنامه همشهری در گزارشی مفصل به آن پرداخته، از نقاط سفید کشور اعلام شده. البته به جز کیش، جزایر دیگری هم از مناطق سفید هستند. اما نکته‌ای که جزیره کیش را از دیگر جزایر متمایز می‌کند این است که جزیره کیش با حدود 40 هزار جمعیت در روز جمعه ۱۹ شهریور هیچ بیمار بستری کرونایی نداشت.

از این نکته نباید غافل شد که با اقداماتی که در این جزیره انجام شد، وضعیت به این حد رسیده:

شرایط خاص کیش

سخنگوی علوم پزشکی هرمزگان در این‌باره به همشهری میگوید: مهم‌ترین عاملی که موجب موفقیت کیش در کاهش موارد بستری کرونا شد محدودیت دوهفته‌ای در جزیره به‌ویژه کاهش قابل توجه پروازهاست؛ کاری که درباره بندرعباس انجام نشد و جز قرنطینه شش‌روزه کشوری در بندرعباس هیچ محدودیت ویژه دیگری وجود نداشت.

فاطمه نوروزیان اظهار می‌کند: از سوی دیگر جمعیت کیش هم بسیار کم است و وقتی گردشگران هم از آن کاسته شود، کنترل بیماری بسیار آسان‌تر خواهد شد.

نظارت همه‌جانبه بر بیمار

علاوه بر تعطیلی دو هفته‌ای بازارها جز مشاغل گروه یک و بسیاری از اداره‌های غیرضروری، مراکز تفریحی و رستوران‌ها، منع تردد شبانه، دورکاری دیگر اداره‌ها و کاهش سفرهای هوایی تا ۶ پرواز در روز که کمک بسیاری به کنترل اوضاع کرد، کمک نیروهای بسیج در مراقبت قرنطینگی‌های خانگی باعث شد آمار بستری‌ها که از اول تیرماه به 58 نفر در یک روز هم رسید، در روز جمعه 19 شهریور به صفر برسد.

بیماری از کیش نرفته است

مدیر شبکه بهداشت کیش درباره میزان رعایت پروتکل‌ها در این جزیره می‌گوید: «ما نظام مراقبت‌مان را به ‌صورتی سازمان داده‌ایم که هیچ بیمار مثبت کرونایی از دید ما مخفی نشود. هر بیمار در کیش یک مراقب سلامت دارد و هر روز با بیمار در تماس است تا اگر شرایط بیمار رو به وخامت رفت بیمار ارجاع شود یا درمان تکمیلی و بستری او انجام شود. از ابتدای کرونا تا الان ۵۶ نفر در کیش بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند. در کل کشور میزان کشندگی ۲/۲ درصد درحالی‌که در جزیره ۷/۰ درصد و این حاصل همین نظام مراقبتی موجود در جزیره است. رضانیا می‌افزاید: کیشوندان به‌ شدت درباره رعایت پروتکل‌ها حساس هستند، اما آسیبی که ما می‌بینیم از گردشگرانی است که فکر می‌کنند کیش امن است و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آن ضرورتی ندارد.»

از اعلام نتایج می‌ترسیم

بابک فتح‌آبادی متخصص بیماری‌های داخلی بیمارستان کیش به همشهری می‌گوید: «باید به این موضوع دقت کنیم که بیماری هنوز در کیش وجود دارد و ممکن است همین فردا دوباره در کیش بستری داشته باشیم.»

با بیان اینکه آمار بیماران سرپایی ۵۰ درصد و بستری بیش از ۹۰ درصد در کیش کاهش یافته است، اظهار میکند: در یک سال و نیم گذشته همه کادر درمانی، خدماتی و اداری بیمارستان کیش و سایر مراکز بهداشتی جزیره درگیر کرونا بودند و سختی‌های بسیاری را پشت ‌سر گذاشتند. موقعیتی که اکنون در جزیره به‌ وجود آمده حاصل تلاش همه این افراد است. یکی از مهم‌ترین عواملی هم که برای رسیدن به این شرایط به ما کمک کرد همکاری کیشوندان در رعایت پروتکل‌ها بود.

فتح آبادی با تأکید بر این نکته که رسیدن به شرایط ثبات بیماری نگران‌کننده است، میگوید: همیشه وقتی به قعر پیک میرسیم از اعلام نتایج میترسیم زیرا ممکن است به‌ سرعت با هجوم گردشگران به جزیره مواجه شدیم و به وضعیت بحرانی بیماری برگردیم. تقاضای ما از همه گردشگران این است که هنگام حضور در جزیره پروتکلها را رعایت کنند زیرا بررسی ما نشان داده است که آنان کم‌تر از کیشوندان به رعایت پروتکلها پایبند هستند.

کد خبر 5302892

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =