شناسایی ۶۰ هزارحلقه چاه غیرمجاز در آذربایجان غربی

ارومیه – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان شناسایی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، یاسر رهبردین پیش از ظهر چهارشنبه در گفتگوی خبری با بیان اینکه از این تعداد ۲۰ هزار حلقه مربوط به سال‌های پیش از ۱۳۸۵ بوده و طبق قانون برای آنها تا حدی مجوز صادر می‌شود، افزود: برداشت‌های غیرمجاز از این چاه‌ها، سالانه ۳۰ میلیون مترمکعب بوده و در دوره ۳۰ ساله حدود ۹۰۰ میلیون مترمکعب برداشت از آنها انجام شده که این میزان کسری را به ۷۵۰ میلیون مترمکعب کاهش داده ایم.

وی اظهار کرد: ۲۰ هزار حلقه چاه نیز در آذربایجان غربی وجود دارد که صاحبان آنها مدعی هستند این چاه‌ها پیش از سال ۱۳۸۵ حفر شده که آنها در دست بررسی بوده و در ۲ سال آینده تعیین تکلیف خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی اضافه کرد: همچنین ۱۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز داریم که با اولویت بندی انسداد می‌شود و پنج هزار حلقه چاه نیز از آنها مسدود شده است.

وی در خصوص وضعیت چاه‌های مجاز و غیرمجاز در آذربایجان غربی نیز بیان کرد: در این خصوص، از سال ۱۳۹۴ سیستم یکپارچه مدیریت منابع آب ایجاد و همه اطلاعات از حالت دستی خارج شده و حتی خدماتی که برای ۳۷ هزار حلقه چاه مجاز ارائه می‌شود، در آن سامانه ثبت می‌شود.

رهبردین گفت: یکی دیگر از اقدامات در مدیریت حوزه آب، آزادسازی بستر رودخانه هاست که در این خصوص اقدامات خوبی در آذربایجان غربی صورت گرفته و در خصوص شهرچای ارومیه نیز اعلامیه‌ای برای بهره برداران حاشیه این رودخانه صادر شده که اسناد خود را ارائه دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به تصویب ۹ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های مرتبط با احیای دریاچه ارومیه توسط این شرکت گفت: از این میزان سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تخصیص یافته که حدود ۳۵ درصد از کل مصوب را تشکیل می‌دهد.

رهبردین با بیان اینکه این کمبود اعتبار موجب شده تا زیرساخت‌های کاهش مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه به طور کامل پیاده سازی نشود، اضافه کرد: البته کارهای خوبی در این حوزه انجام شده که از جمله آنها می‌توان به لایروبی ۱۲۸ کیلومتر رودخانه، اتصال زرینه به سیمینه، سردهنه سازی انهار، اجرای طرح‌های مربوط به تعادل بخشی از جمله توقیف ۳۰۰ دستگاه حفاری غیرمجاز و ۱۲۰ موتور پمپ و همچنین انسداد پنج هزار حلقه چاه غیرمجاز اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه این زیرساخت‌ها برای استفاده بهینه از نزولات آسمانی و رحمت الهی بوده، بیان کرد: طی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بارش‌های خوبی داشتیم و این زیرساخت‌ها هم توانست بخشی از آنها را به سمت احیای دریاچه ارومیه سرازیر کند که البته سهم ما در این خصوص ۱۵ درصد و سهم رحمت الهی ۸۵ درصد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی کاهش مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه را تکلیفی قانونی برشمرد و اظهار کرد: هر کاهشی نیازمند زیرساخت است و درصورت فراهم نبودن این زیرساخت‌ها، به علت برداشت از آب‌های زیرزمینی توسط کشاورزان، وضعیت آبخوان‌ها دچار مشکل شده و همین طور تأثیر نامناسبی در کیفیت آب شرب ایجاد می‌شود.

وی گفت: کانالیزه کردن مسیر انتقال آب، اجرای شبکه‌های آبیاری نوین در مزارع توسط جهاد کشاورزی، تغییر و بهبود الگوی کشت و استفاده از محصولات کم آب بر از جمله این زیرساخت هاست که باید اجرایی شود ولی تاکنون حدود ۴۰ درصد این زیرساخت‌ها اجرایی شده است.

کد خبر 5310997

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha