ریشه کمبود پزشک در وزارت بهداشت است

یک پژوهشگر مسائل اجتماعی با اشاره به علت اصلی افزایش نیافتن ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی، گفت: برای حل مشکلات کمبود پزشک، باید تعارض منافع در وزارت بهداشت را کنترل کرد. 

میثم مهدیار، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بحران پیری جمعیت کشور و لزوم ارائه خدمات پزشکی، اظهار داشت: جمعیت کشور به سمت پیری در حال حرکت است و هر چقدر سن جامعه بالاتر برود، نیاز به خدمات پزشکی و سلامت نیز افزایش پیدا می‌کند و مضاف بر این ابعاد مختلف سبک زندگی حال حاضر عموم جامعه تحت تأثیر فرآیندهای پزشکی و درمانی است و از این نظر احساس نیاز به خدمات پزشکی در آینده دو چندان خواهد بود.

وی افزود: با توجه به اینکه تربیت پزشک متخصص حداقل به یک دوره ۱۲ تا ۱۳ ساله نیازمند است، اگر برای تأمین نیازهای پزشکی و سلامتی اقدامی صورت نگیرد و برای تربیت پزشک متخصص چاره اندیشی نشود، در دهه آینده دچار بحران و مشکلات بسیار زیادی در حوزه سلامت خواهیم شد.

این مدرس دانشگاه در رابطه با پایین بودن سرانه پزشک عمومی و متخصص نسبت به کشورهای منطقه و بعضاً جنگ زده خاطر نشان کرد: در حال حاضر سرانه پزشک عمومی و پزشک متخصص در کشور ما نسبت به کشورهای منطقه که از لحاظ اجتماعی و اقتصادی از ایران در رتبه پایین‌تری قرار دارند، کمتر است، و سرانه پزشک عمومی ما به ازای هر هزار نفر حدود ۱۱ پزشک است. در زمینه پزشک متخصص به ازای هر هزار نفر ۵ پزشک وجود دارد؛ در صورتی که سرانه متوسط جهانی حدود ۲۰ پزشک است.

مهدیار ادامه داد: کشور ما نصف متوسط سرانه پزشکی جهان، پزشک دارد. در همین دهه جاری باید برای تربیت پزشک و افزایش ظرفیت‌ها برنامه‌ریزی شود در غیر این صورت این کمبودها در یکی دو دهه آینده بیشتر و چشمگیرتر خواهد شد.

وی با اشاره به علت عدم افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی توسط وزارت بهداشت، گفت: بخش عمده‌ای از این موضوع به مسئله تعارض منافع در ستاد وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر می‌گردد. در همه این سال‌ها تعیین ظرفیت دست کسانی بوده که خودشان پزشک بوده‌اند، اقوام پزشک داشته‌اند یا در نظام پزشکی که صنف فعالان پزشکی است، مسئولیت داشته‌اند.

این پژوهشگر اجتماعی افزود: قسمت عمده این مشکلات به تعارض منافع بر می‌گردد، یعنی کسی وزیر یا معاون وزیر بوده که صاحب بیمارستان خصوصی بوده یا در بخش خصوصی طبابت می‌کرده یا قصد طبابت در بخش خصوصی را داشته است؛ و هر چقدر بتوانند انحصار در این حوزه را حفظ کنند، منافع بیشتری نصیب آنها می‌شود و این موضوع خواسته یا ناخواسته در بروز این مشکلات مؤثر بوده است.

مهدیار با اشاره به اینکه باید یک فرد غیرپزشک و غیر ذی‌نفع، در امور سیاستگذاری حوزه سلامت تصمیم‌گیر باشد، اظهار داشت: برای حل مشکلات باید تعارض منافع در وزارت بهداشت را کنترل کرد. به عنوان مثال در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی، اغلب افرادی صاحب مقام هستند که بیشترین نفع را می‌برند؛ بنابراین برای حل این مشکل باید کسانی وارد حیطه سیاست گذاری و مدیریت سلامت شوند که خودشان از کمترین منافع در این حوزه برخوردارند.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورها مدیریت سلامت بر عهده کارشناسان و اقتصاددان‌ها است و مدیریت سلامت به یک مقوله اجتماعی تبدیل شده و صرفاً یک مقوله درمانی نیست که پزشک متخصص از هر رشته‌ای توانایی مدیریت آن را داشته باشد و من در کشوری غیر از ایران و یا دو سه کشور رده پایین‌تر از ایران ندیده‌ام که وزارت بهداشت بر عهده پزشکان متخصص باشد و اگر هم هست، بر عهده پزشکی است که به طور تخصصی وارد حیطه مدیریت و سیاستگذاری سلامت شده و از طریق درمان کسب معاش ندارد.

این مدرس دانشگاه افزود: باید تخصص گرایی در مدیریت سلامت جدی گرفته شود و این قانون نانوشته‌ای که وزیر بهداشت یا معاونان آن حتماً باید پزشک باشند، شکسته شود. به طور کلی، اگر مسئله تعارض منافع حل شود و کسانی که در حیطه مدیریت و سیاستگذاری سلامت تخصص دارند، فعال شوند؛ می‌توانند در حل این مشکلات بسیار کمک کننده باشند.

مهدیار در رابطه با مسئله شفافیت در نظام سلامت با پرونده الکترونیک سلامت، افزود: مورد بعد مسئله شفافیت در نظام سلامت، پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشک خانواده است که باید جدی گرفته شود. با توجه به اینکه سال‌هاست زیر ساخت‌های شفافیت زا فراهم است، اما به دلیل همان مسئله تعارض منافع، عملیاتی نشده است و عملیاتی شدن این زیرساخت‌ها باعث می‌شود که نظارت و دقت بیشتری روی کار پزشکان صورت گیرد.

وی افزود: برخی بهانه‌هایی برای ادامه وضع موجود در حوزه درمان دارند و می‌گویند ما زیرساخت‌های مناسب نداریم و کیفیت آموزشی پایین می‌آید، پزشکان درخواست مهاجرت دارند یا پزشک بیکار داریم که تقریباً هیچکدام از این دلایل منطقی نیستند و در هر صورت باید این ظرفیت را ایجاد کنیم که اگر مشکل زیر ساخت داریم؛ حل بشود یا زیر ساخت آموزشی را توسعه دهیم، اما در حال حاضر برخی بیمارستان‌هایی که امکان آموزشی شدن دارند متأسفانه به دلایلی واهی آموزشی نمی‌شوند.

این پژوهشگر اجتماعی با رد بهانه‌هایی که مانع از افزایش ظرفیت پزشکی می‌شود، تاکید کرد: در بحث مهاجرت پزشکان و بیکاری پزشکان که بعضاً به عنوان بهانه برای جلوگیری از افزایش ظرفیت بیان می‌شود این نکته وجود دارد که ارقام بیکاری بیان شده برای پزشکان متخصص نیست و نرخ بیکاری پزشکان برای پزشکان عمومی است که اجازه ورود به تخصص را ندارند و شکاف درآمدی بین پزشکان عمومی و متخصص، پزشکان عمومی را به مهاجرت تشویق می‌کند.

مهدیار افزود: بهترین کار این است که با توجه به کمبود پزشک متخصص که با آن مواجه هستیم، ظرفیت‌ها و زیر ساخت‌ها را افزایش دهیم تا پزشکان بیشتری تربیت کنیم و آمادگی برای مواجه شدن با بحران احتمالی پیش رو را داشته باشیم.

وی با اشاره به نقش نهادهای نظارتی گفت: نهادهای نظارتی مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند که باید در این قضیه ورود کنند که از قضا در آنجا نیز تصمیمات حوزه مدیریت سلامت در دست پزشکان است. و این بدان معنا است که دچار تعارض منافع هستند و وقتی خودشان تصمیم گیرنده باشند، مسلماً علیه خودشان تصمیم نخواهند گرفت.

این مدرس دانشگاه در پایان عنوان کرد: به نظر بنده با توجه به رویکرد وزیر که معاون آموزشی نیز بوده‌اند، بعید می دانم که افزایش ظرفیت اتفاق بیافتد. اگر وضع به همین صورت پیش برود، متأسفانه می‌توان پیش بینی کرد که در دهه آینده باید به فکر استفاده از پزشکان خارجی بود.

کد خبر 5317086

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • سعید IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   4 1
   فرمايش صحيح است اما مهاجرت پزشکان غیر قابل انکار است چرا باید ۱۲ سال بودجه این مملکت صرف آموزش يک پزشک بشود و بعد او برود به دیگران خدمت کند؟
   • حسین IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
    1 0
    دلیلشو در خودکشی رزیدنت ها به علت فشار کاری جست و جو کنید.
  • محمد IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   3 3
   در شهر دورود فقط یک متخصص گوش و حلق ... وجود دارد سلام میکنی جواب سلام را هم نمیده علتش هم انحصار و کمبود پزشک هست.وزارت علوم باید پذیرش دانشجوی پزشکی را به سالی ۸۰ هزار نفر برساند تا کیفیت خدمات پزشکی بره بالا
   • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
    1 0
    متاسفانه بعلت اینکه پزشکان تجنع دارنذ در کلانشهرها بیمار بیچاره باید شب درکارتن ودرشهرغریب کنارپیاده رو سرکنه تا پزشک بیاید.. این تنها بعلت انحصاریا بیخیالی مسئولان است
  • محمد IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   1 3
   متاسفانه سیستم بهداشت ودرمان درهمه امور معطل پزشکان می باشند درهر زمینه ای علارقم وجود مدارج بالای علمی دران رشته (دکترای phd) حتما پزشک باید تصمیم گیرنده باشد منجمله تاسیس ازمایشگاه و.. که این خود طلم است وموجب بیکاری یک تحصیل کرده عالی وباسواد است
  • علی قزوینی IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   3 3
   تعارض منافع نگذاشت ما دانشجوی پزشکی تربیت کنیم .مسببین باید محاکمه شوند. که برای نمونه یک دندان پزشک روزی یک صد میلیون تومان در آمد دارد.از سال دیگر باید سالی حداقل ده هزار دانشجوی پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای پذیرش کنیم
  • حسین IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   0 2
   سلام در کشور همه می دانند مشکل از کجاست ولی هیچ اقدامی نمیشه واین جالبه ...
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   1 1
   هرکی یه گوشه از مملکتو گرفته و مال خودش کرده پزشکان هم این وسط وزارت بهداشت رو مال خودشون میدونن
   • حسین IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
    1 0
    اگه اینطور بود چرا باید حقوق پرستار از پزشک بیشتر باشه. شماهایی ک در سیستم کار نمیکنید چرا اصرار بر آگاهی دارید؟
  • مهدی IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   3 0
   مگه تو رشته های مهندسی که تعداد مهندسامون از میانگین جهانی بالا تره خیلی پیشرفت کردیم؟ می خوایید همون بلایی که سر مهندسی آوردن رو سر پزشکی هم بیارن
  • مهدی IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   4 0
   مهندسامون بعد از ۴ سال باید برن راننده تاکسی اینترنتی بشن حالا میخوان دکترا بعد از ۷ سال برن راننده تاکسی بشن....حداقل اونا که رفتن مهندسی سه سال کمتر سختی کشیدن
  • مهدی IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   4 0
   مردم قضاوت کنند افزایش ظرفیت پذیرش مهندسی به ارتقای این رشته ها انجامید یا باعث شد دانش آموزا ۴ سال جیب دانشگاه رو پر کنن و بعدشم بیکار بمونن این مهندسا خواهر و برادر های بیکار منوشما هستن
  • دانشجوی پزشکی IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   5 0
   افزایش ظرفیت پزشکی آبگوشت نیست که آبشو زیاد کنن. امکانات فعلی برای همین تعداد دانشجو هم کمه. حاصل این نگاه آبگوشتی شده کلاس های آموزش تفسیر نوار قلب و... که آگهی هاش توی فضای مجازی پر شده. افزایش ظرفیتی که چند سال پیش اتفاق افتاد باعث شد پزشکایی تربیت بشن که نوار قلب رو هم نتونستن یاد بگیرن.
   • کارشناس اموزش IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
    0 2
    مگر هزارتا رشته تحصیلی دیگر ابگوشت است؟ هرکس خوب وعلمی درس بخواند وعلاقه به رشته اش داشته باشد نتنها بیکار نمی ماند بلکه کارافرین هم خواهد شد بهترین قهرمانهای ورزشی حتما تحصیل کرده گان تربیت بدنی نیستند پزشکی اتحصاری هم مانع رشد پزشکی شده بعلت انحصار دیگه تلاش معنی ندارد تلاش درتحصیل یعنی گسترش علم
   • استاد دانشگاه IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
    1 1
    مگه رشته های دبگه ابگوشت عستند. پزشکی هم مانند همه.اگر تورم وبیکاری مشکل است برای جوان‌ها دیگه هم است اگر شمادلتون بحال ببکارشدن سوخته ودیگران فراموش شوندبی انصافی استذ
  • کارشناس ارشد روانشناسی IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   0 1
   متاسفانه خدمات پزشکی بعلت انحصارموجب مشکلات برای جامعه شده پزشک فقط بدنبا ل جیب بیماراست بایدتحصیل پزشکی را ازادکرد تا این انحصار شکسته شودوتنها افراد علاقه مند ومتعهد ودرسخوان وارد ان شوند. بعلت انحصار مافیایی کنکور وفساد رشد یافته بعلت انحصار مردم شهرستانها از داشتن پزشک محروم هستند..
   • حسین IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
    1 0
    انحصار شکسته نمیشه بلکه این ظرفیت به بچه های پولداری میرسه ک همین الان با ثبت نام در دانشگاه های بی کیفیت روسی بعد از مدتی وارد کشور میشن. یادتان باشد شما در ایران زندگی میکنید نه سوئیس.
  • کارشناس شیمی نفت IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   1 2
   مهاجرت دراکتر رشته ها وجود دارد بعلت نبود شغل ولی ماباکمبود پزشک مواجهه هستیم ونهاجرت می نمابند یعنی ثروت اندوزی بعلت بسته بودن ومحدودبودن ورود به شغل پزشکی با برداشته شدن محدودیت ظرفیت خدمات رقابتی وبه روستاها خواهد رسید نه فقط خیابانهای گراتقیمت کلانشهرها
   • حسین IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
    1 0
    سوال اینجاس چرا یک کارشناس محترم نفت باید در این مورد اظهار نظر کند؟ با سلامتی مردم ب چ قیمتی بازی میکنید. بهتر نیست اگر در حیطه ای اطلاعی نداریم اظهار نظر نکنیم
  • ایرانیذ IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   1 1
   هرجا انحصار شد یعنی فساد وگرانی خدمات. ماتند انحصاردروکالت چندتا وکیل پیروقدیمی اجازه نمی دهند افراد جوان وتحصیل کرده وارد ان شوند تادرامد ملیاردی انها لطمه نخورد پزشکی هم همینطور سالها بخاطر بیکاری دوشرکت خودروی پدرمردم رادراورند پزشکی هم همینطور عده ای مافیا جلوخدمت رسانی به مردم را گرفته اند
  • محمد IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   1 1
   بیکاری در پزشکی هیچگاه نخواهد بود زیرا باتک تک مردم سروکارد ارند.. ولی فارغ التحصیلان رشته های دیگر حتما بایستی یه شرکت یاموسسه ایجاد شود تا انها اشتغال یابند ولی پزشک هیچگاه بیکارنیست زیرا جمعیت نیازمند بسیار زیادند
  • حسین IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
   1 0
   متاسفانه تو تک تک این خبر هایی ک گذاشته میشه دروغ و فرافکنی موج میزنه. هر کس تو ایران زندگی کنه میدونه که مافیا کنکور از چ قدرتی برخورداره. مافیایی ک هر سال نزدیک کنکور و انتخاب رشته شروع میکنه از انحصار پزشک حرف میزنه. کیه ک ندونه اگه ظرفیت بیشتر شه این ظرفیت فقط ب بچه پولدار و پردیس میرسه نه اهلش.