همایش ملی صدسال بعد از کودتای ۱۲۹۹ در کتابخانه ملی برگزار می‌شود

معاون پژوهشکده اسناد کتابخانه ملی از برپایی همایش ملی «یکصدسال بعد از کودتای ۱۲۹۹» خبر داد و گفت: بررسی چرایی و چگونگی وقوع این کودتا بعد از گذشت صدسال مهمترین سرفصل برپایی این همایش است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حوریه سعیدی معاون پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح برپایی این همایش گفت: همایش ملی «یکصدسال بعد از کودتای ۱۲۹۹» به همت پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این همایش قرار بود سال گذشته به مناسبت صدسالگی کودتای ۱۲۹۹ برگزار شود، اما به دلیل وجود پاندومی کرونا و برگزاری همایش «تاریخ اجتماعی بیماری‌های همه گیر در ایران معاصر» که در این سازمان برگزار شد؛ همایش کودتا قرار شد در سال جاری برگزار شود.

معاون پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده طرح همایش ملی «یکصدسال بعد از کودتای ۱۲۹۹» به تصویب رسیده و به زودی فراخوان این همایش منتشر خواهد شد.

وی درباره ضرورت برپایی این همایش ملی گفت: بعد از واقعه مشروطیت، کودتای اسفند ۱۲۹۹ یک رخداد مهم سیاسی و اجتماعی در ایران معاصر بوده که زمینه تغییر حکومت قاجار را فراهم کرد. بررسی علل این واقعه و نیز نتایج آن، تاثیرات و دخالت‌های خارجی و نیز شرایط جهانی به همراه شرایط اجتماعی، وضعیت اقتصادی، تحمل و پذیرش تغییر حکومت و مسائل دیگر نیز دست به دست هم داد تا این رخداد سیاسی و اجتماعی در ایران ایجاد شود.

سعیدی اضافه کرد: در همایش ملی «یکصدسال بعد از کودتای ۱۲۹۹» قصد داریم براساس اسناد و مستندات دقیق تاریخی زمینه‌ها، شرایط و چرایی و چگونگی و نتایج حاصل از کودتای سال ۱۲۹۹ را بررسی و بازشناسی کنیم.

کد خبر 5323039

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =