۲۷ مهر ۱۴۰۰، ۱۳:۲۶

مهدی پیرهادی مطرح کرد؛

شهروندان تهرانی قربانی کشمکش ۱۸ دستگاه متولی آلودگی هوا

شهروندان تهرانی قربانی کشمکش ۱۸ دستگاه متولی آلودگی هوا

عضو شورای شهر تهران عدم اجرای مناسب قانون هوای پاک از سوی ۱۸ دستگاه مسئول انتقاد کرد و گفت: قرارگیری تهران در صدر چند شهر آلوده جهان زیبنده مردم و جایگاه بین المللی ما نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در جلسه امروز شورای شهر در نطقی با تبریک به مناسبت فرا رسیدن ولادت با سعادت حضرت محمد صلوات الله و سلامه علیه و امام صادق علیه السلام و آغاز هفته وحدت به شما و همه ی مسلمانان جهان گفت: برخی از حوادث و بلایا به یکباره رخ می‌دهند مانند زلزله و یکی از دلایل آسیب پذیر بودن شهرها در مقابله با حوادث و بلایا، همین مسئله است که حادثه خبر نمی‌کند. ولیکن در این میان مواردی هستند که قابل پیش بینی و پرتکرار هستند. من امروز می‌خواهم مسئله‌ای را بیان کنم تا شاید بتوانیم از شدت غافلگیر شدن شما عزیزان و دیگر مدیران کم کنیم.

پیرهادی گفت: پدیده آلودگی هوا نیز یکی از رهاوردهای توسعه صنعتی که با افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی و توسعه حریم شهرها، تردد بی قاعده خودروهای شخصی و مصرف بالای سوخت به یکی از بحرانی‌ترین معضلات شهری بلکه ملی تبدیل شده است. کلاف سردرگمی که رشته‌اش از دست مردم و مسئولان در آمده و روز به روز بر شدت آن افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: ابعاد این آثار در زمینه محیط زیست شهری به حدی است که حتی برنامه‌های کلان کشور نیز به طور محسوس از این نابهنجاری متأثر شده است. به طوری که تنها در تهران سالانه افراد زیادی به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و بر اساس آمار موجود سالانه حدود ۴۰۰۰ مرگ زودرس را در شهر تهران باعث می‌گردد که خسارات هنگفتی را بر بدنه اقتصادی کشور تحمیل می‌کند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به اینکه اگرچه بخشی از این آلودگی ریشه در ویژگی‌های جغرافیایی شهر تهران دارد، اما سوءمدیریت و چند پارگی قانون و اجرا و کشمکش‌های تمام نشدنی میان نهادهای مسئول، این معضل را چند ده برابر کرده است، افزود: توسعه جمعیت شهری و فقدان اقدامات لازم جهت پایش و کنترل آلودگی هوا از یک طرف، و وجود منابع متعدد آلاینده از قبیل خودروها، صنایع، وسایل گرمایشی، فعالیت‌های ساختمانی و تجاری از طرف دیگر، افزایش روز به روز آلاینده‌ها را در این شهر به دنبال داشته است. موقعیت جغرافیایی و وجود رشته کوه‌ها در اطراف تهران به انباشته شدن آلودگی هوا کمک می‌کنند. در فصول سرد سال پدیده نام آشنای این ورژن یا وارونگی، متهم ردیف شماره یک این پرونده، شناخته می‌شود.

پیرهادی تاکید کرد: حال آنکه اگر دیگر متهمان این پرونده را نیز در یک خط کنیم در می‌یابیم که نقش سایر عوامل انسان ساخت، کم از پدیده جغرافیای طبیعی شهر تهران نیست، و یا حداقل در تشدید آن به شدت مؤثر است.

وی افزود: عواملی نظیر تکمیل شدن شبکه حمل و نقل ریلی پاک، عدم نوسازی و بازسازی اتوبوس‌های فرسوده و دودزا، نبود هماهنگی و ضعف در اجرای قوانین، عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، به کارگیری سوخت نامناسب دیزل‌ها و صنایع، عدم نصب فیلتر جاذب ذرات و کاتالیست‌های مناسب، به ویژه برای صنایع خودروهای سنگین با سوخت گازوئیل و مازوت، عدم بکارگیری خودروهای استاندارد هیبریدی و برقی به ویژه در ناوگان حمل و نقل عمومی و خصوصی در این میان، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر اینکه تنها قربانی مشترک این عوامل، اعداد و آمارهای وحشتناکی است از صدمات جدی جسمی و روحی کودکان، جوانان و سالمندان شهرمان می‌باشد، ادامه داد: علائمی نظیر تضعیف سیستم ایمنی بدن، کاهش ظرفیت شش‌ها، افزایش نرخ مرگ و میر و اینها تنها بخشی از مشکلات جسمی است که گریبان مردم را می‌گیرد و اگر به این میزان، صدمات روحی، افسردگی‌ها و غیر نیز افزوده شود، اوج فاجعه ناپیداست.

پیرهادی افزود: هر چند بر طبق قانون هوای پاک که مهمترین منبع معتبر قانونی در این زمینه است و وظایف و مسئولیت هر یک از دستگاه‌ها صراحتاً مشخص شده است و بخش اعظم آن متوجه نهادهای دولتی است، لیکن مدیریت شهری هم در این خصوص باید تمام تلاش خود را داشته باشد و با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مشارکت حداکثری مردم را به صحنه آورد و همچون سایر دستگاه‌ها به وظایفی که در قانون تعیین گردیده، به درستی عمل کند.

وی تاکید کرد: به ویژه در دوره جدید مدیریت شهری که شهردار تهران به عنوان یک عضو ثابت هیأت دولت محسوب می‌شوند، با کمک سایر دستگاه‌ها و نهادها، این موضوع را با اهتمام جدی در هیأت دولت پیگیری کند.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: موضوع سلامت شهروندان موضوعی راهبردی است. تعریف چشم انداز و معرفی راهکار و برنامه‌های اجرایی نظیر توسعه حمل و نقل پاک، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، از رده خارج کردن موتور سیکلت ها و خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت های آلاینده با طرح‌های تشویقی و همچنین استفاده از خودروهای هیبریدی و برقی، توسعه شبکه مترو در تهران، توسعه انرژی‌های تجدید پذیر، جایگزینی سوخت‌های پاک و بیوزیستی، تغییر سوخت نیروگاه‌های پیرامون شهر، توسعه شبکه پایش و سیستم هشدار، عدم پلاک گذاری خودروهای آلاینده، هوشمند سازی حمل و نقل شهری، هماهنگی در اجرای قوانین با رعایت اولویت، معاینه فنی دقیق خودرویی در سایر شهرها و همچنین انجام معاینه فنی موتورسیکلت‌ها، نظارت دقیق بر اجرای قوانین و الزام دستگاه‌ها، تشکیل ستاد یا دبیرخانه فرابخشی و در نهایت پیگیری شهرداری برای برخورداری از تسهیلاتی نظیر سهم دولت در خرید اتوبوس کمک دولت در این خصوص می‌تواند نقطه عطفی در برون رفت از این معضل کهنه و ریشه دار شهر تهران باشد.

پیرهادی گفت: بر خود لازم می‌دانم به عنوان نماینده مردم شریف تهران اشاره کنم که رسیدگی به وضعیت نابسامان آلودگی هوای تهران به عنوان پایتخت کشور ایران که مرتباً در صدر چند شهر آلوده جهان است، نه تنها از جایگاه بین المللی زیبنده ملت بزرگ ایران نیست بلکه در شأن مردم عزیزمان نیز نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه نشست‌های مشترک و اتخاذ راهبردهای همسو در زمینه رفع آلودگی هوا، با نهادهای مختلف امری اجتناب ناپذیر و ضروری است، افزود: عدم اجرای مناسب قانون هوای پاک، که بیش از ۱۸ سازمان و وزارتخانه در آن نقش دارند، نیازمند هماهنگی از سوی وزارت کشور و استانداری تهران خواهد بود. در همین راستا از استاندار تهران درخواست می‌کنم، که نسبت به تشکیل جلسات و هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها و نهادها قبل از هرگونه آلودگی هوا اقدام نمایند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در پایان سخنان خود گفت: همچنین از دادستان تهران، در خصوص تشکیل جلسه، برای راه اندازی کارگروه پیگیری آلودگی هوا در دادستانی تهران، سپاسگزارم. اما این قطعاً کافی نیست و تا برخورد قاطع با دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی که به وظایفشان در این خصوص به درستی عمل نمی‌کنند، صورت نپذیرد، و این حق عامه مردم که با ترک فعل برخی متولیان امر، باعث به خطر افتادن و متأسفانه از بین رفتن جان برخی شهروندان ما می‌شود، صورت نپذیرد، این مسئله حل نخواهد شد.

کد خبر 5331376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   0 0
   عدم توسعه متوازن در کشور یکی از علت های اصلی تمرکز جمعیت در کلانشهرها و حاشیه نشینی میباشد، با کمک فدرالیسم اقتصادی میتوانیم به توسعه متوازن کشور و اصلاح تمرکز جمعیت کمک کنیم، برای کاهش تردد شهروندان در تهران نیز برنامه داشته باشیم، افزایش دورکاری و گسترش خدمات الکترونیک غیرحضوری اداری راه گشاست