طرح‌های ارتقا سلامت در استان مرکزی  اثربخش نبوده‌اند

اراک - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: رشد فزاینده فست فودها در یکی از خیابان‌های اصلی اراک نشان از اثربخش نبودن طرح‌های ارتقا سلامت در استان مرکزی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز اکرمی ظهر چهارشنبه در کارگروه تخصصی امور اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی با ابراز نگرانی از وضعیت سلامت در استان مرکزی اظهار کرد: در بحث سلامت با مفهوم اقتصاد سلامت روبرو هستیم، همانطور که نمی‌توان برای همه انسان‌ها برای یک بیماری یک نسخه واحد پیچید، یکی از رویکردها این است که در حوزه سلامت برنامه‌ها به روز و با توجه به واقعیت‌های جامعه باشد.

وی ادامه داد: تصمیمات جز به اقدامات بزرگ کمک می‌کند، چه ایرادی دارد که دانشگاه برنامه‌ای برای ارزیابی سلامت کارمندان دولت با توجه به ظرفیت‌های موجود تعریف کند نگاه‌های جدید به موضوعات، اثربخش خواهد بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با بیان اینکه نگران و دغدغه مند سلامت مردم هستیم، عنوان کرد: تا چه زمانی می‌توانیم بیمارستان بسازیم؟ با توجه به افزایش شمار بیماران و تنوع بیماری‌ها باید سواد و آگاهی مردم در حوزه سلامت را افزایش داد.

اکرمی ادامه داد: باید انرژی و تمرکز را روی پیشگیری و بهداشت صرف کرد تا مردم بیمار نشوند و شاید اجرای الگوی «همت» در استان به بیمار نشدن یا کمتر بیمار نشدن مردم کمک کند.

وی بیان کرد: زمانی که با سوءتغذیه یا چاقی در جامعه روبرو هستیم در واقع با افراط و تفریط مواجه هستیم، شاید شوراها کمک کننده باشد اما دولتی کردن همه امور نتیجه بخش نخواهد بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با بیان اینکه برای اینکه بتوانیم در زمینه تغییر سبک زندگی که به منجر به ارتقای سلامت مردم باشد نیازمند گروه‌های غیر دولتی هستیم، اظهار کرد: دولت در این راستا فقط باید سیاست گذار و هشدار دهنده باشد. باید از فضای مجازی برای ارتقای سلامت مردم استفاده کرد.

اکرمی گفت: برای اجرای این طرح در گام نخست باید تمامی پدیده‌ها بررسی شود، باید عوامل تهدیدکننده سلامت مردم استان مرکزی از مجرای علمی بررسی و تأثیر و وزن هر عامل نیز مشخص شود مسلماً این امر نیازی به تشکیل ستاد و بکارگیری دستگاه‌های اجرایی ندارد و دانشگاه علوم پزشکی می‌تواند در این راستا مطالعه علمی داشته باشد.

وی عنوان کرد: همه می‌دانیم که مصرف فست فودها برای سلامت مضر است، اما رشد فزاینده فست فودها در یکی از خیابان‌های اراک نشان از اثربخش نبودن اقدامات حوزه سلامت دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی ادامه داد: دانشگاه بر اساس یک پیمایش علمی باید عواملی که سلامت را به خطر می‌اندازد بررسی کند و با تعیین وزن هر عامل، راهکار مقابله با عوامل را ارائه کند و با آموزش‌های اثربخش جامعه را آگاه کند.

کد خبر 5348553

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =