ذخیره سازی ژن‌های یوز نر برای نخستین بار انجام شد

سمنان- مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان سمنان گفت: اولین مرحله ذخیره سازی ژن‌های یوز نر وحشی مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی توران شاهرود با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان سمنان، امیر عبدوس با بیان اینکه اولین مرحله ذخیره سازی ژن‌های یوز نر وحشی مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی توران بی ارجمند شاهرود با موفقیت انجام شد، تاکید کرد: اگر بین دو عامل ناسازگاری‌های تولیدمثلی و تعارضات انسان‌ساخت بخواهیم یکی را مقصر اول در کاهش جمعیت یوزپلنگ بدانیم انتخاب دشوار می‌شود.

وی افزود: مقایسه رفتارهای تولیدمثلی یوزپلنگ با سایر گربه‌سانان محدودیت‌های زیادی را در اینگونه نشان می‌دهد از جمله اینکه یوز ماده ممکن است در شرایط استروس باشد اما یوزپلنگ نر را برای جفت‌گیری نپذیرد همچنین مشکل بعدی محدودیت تعداد اسپرم سالم در واحد حجم است که اصلاً قابل مقایسه با سایر پستانداران نیست به همین دلیل ذخیره سازی ژن‌های یوزپلنگ‌های نر از طریق انجماد اسپرم در تانک ازت مایع یکی از مهمترین اولویت‌ها برای حفظ نسل اینگونه است.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه با توجه به تعداد اندک اسپرم‌های یوزپلنگ در واحد حجم، این عمل باید بارها تکرار شود تا از ذخیره مناسبی از ژن‌های اینگونه برخوردار شویم، گفت: در سال‌های گذشته برای ذخیره‌سازی ژن‌های کوشکی در پردیسان این فرایند صرفاً با حضور کارشناسان خارجی انجام می‌شد. هر چند نتیجه مطلوبی هم در بر نداشت و هم اکنون پس از بارها اسپرم گیری توسط تیم خارجی از کوشکی، گزارشات حاکی است که ذخیره قابل اتکایی از ژن‌های کوشکی در اختیار نیست.

عبدوس با اشاره به اینکه اولین مرحله از این فرآیند برای فیروز، هفتم آبان ماه امسال به دست توانمند متخصصان ایرانی انجام شد، گفت: تیمی به رهبری بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور مهیار مرعشی و حسنی دامپزشکان دفتر حیات وحش سازمان و اداره کل سمنان که با شهامت قدم در این راه گذاشتند و موفقیت چشمگیری را تجربه کردند.

کد خبر 5349162

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =