کرونا در یک قدمی پیک ششم/وضعیت واکسیناسیون در تهران

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر پوشش کافی واکسیناسیون انجام نشود و یا مردم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را نادیده بگیرند بی‌تردید پیک ششم کرونا را پیش رو خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، روز شنبه در برنامه سلام تهران درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان تهران اظهار کرد: امروز هفتمین هفته‌ای است که در تهران شرایط با ثبات کرونایی را از نظر شاخص‌های بستری، مراجعان سرپایی و فوتی‌ها تجربه می‌کنیم.

وی افزود: در هفته‌ای که گذشت (در مقایسه با ۱۱ هفته گذشته) پایین‌ترین آمار مرگ و میر بر اثر ابتلاء به کرونا در استان تهران ثبت شده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اقبال گسترده تهرانی‌ها نسبت به انجام واکسیناسیون علیه کرونا خاطرنشان کرد: طبیعتاً پوشش حداکثری واکسیناسیون جمعیت هدف در برابر کرونا می‌تواند به کاهش و در ادامه قطع زنجیره کووید ۱۹ کمک کند.

زالی با بیان اینکه شکل گیری پیک ششم کرونا اختیاری است توضیح داد: اگر چنانچه پوشش کافی واکسیناسیون انجام نشود و یا مردم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را نادیده بگیرند بی تردید پیک ششم کرونا را پیش رو خواهیم داشت.

وی کماکان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را برای مهار کرونا ضروری دانست و با اشاره به نقش تک تک افراد جامعه در ریشه کن کردن کرونا خواستار واکسیناسیون هرچه سریع‌تر مردم در برابر بیماری کووید ۱۹ شد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: جلوگیری از شکل گیری پیک ششم کرونا درگروی رفتارهای اجتماعی و بهداشتی عموم مردم است.

به گفته زالی، دنیا در حال تجربه موج جدید بیماری کرونا است.

وی با اشاره به اینکه خطر شکل گیری پیک‌های جدید در اروپا محتمل است، تاکید کرد: در هفته‌ای که گذشت در نواحی مختلف کشورهای اروپایی میزان ابتلاء به کرونا افزایش چشمگیری داشته است، بنابراین زمانی که امواج جدید بیماری به صورت طغیان‌ها و یا شبه طغیان شکل می‌گیرد هیچ کشوری از این پاندمی مصون نیست.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به سویه های مختلف ویروس کرونای دلتا درکشور توضیح داد: به طور کلی واکسن‌های موجود در جهان نسبت به سویه دلتا اثربخشی کمتری دارند به شکلی که تقریباً بین ۱۵ تا ۲۵ درصد میزان اثربخشی واکسن‌های جهانی در برابر این جهش‌ها کمتر شده است، این موضوع به این مفهوم نیست که اثر بخشی واکسن‌ها به طور کلی تحت تأثیر قرار گرفته بلکه به میزان کمی کاهش یافته است.

زالی اظهار کرد: تا دیروز در تهران بالغ بر ۱۸ میلیون دوز واکسن تزریق شده است که ۱۰ میلیون دوز اول و هشت میلیون دوز دوم بوده است بر این اساس با واکسیناسیون ۸۶ درصد جمعیت هدف در تهران واکسینه شده‌اند به شکلی که این آمار ۸۵ تا ۹۰ درصد ما را به ایمنی جمعی می‌رساند.

وی یادآور شد: همچنین در مورد گروهی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند، آمار به ۷۰ درصد رسیده است.

زالی درباره وضعیت واکسیناسیون در کشور توضیح داد: در کشور ۸۳ درصد جمعیت هدف دوز اول را دریافت کرده اند و تقریباً ۶۸ درصد نیز فول واکسینه شده‌اند.

وی با اشاره به پوشش بالای واکسیناسیون و عبور از مرز ۱۰۰ میلیون واکسیناسیون، استقبال شهروندان از واکسیناسیون را خوب و چشمگیر توصیف کرد.

زالی با اشاره به اینکه واکسن‌های تولید داخل مثل رازی و فخرا در حال عبور از مراحل نهایی اخد مجوز توزیع هستند نیز گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۱۹۵ هزار عدد از واکسن پاستور به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل داده شده است و در کنار آن واکسن اسپایکوژن نیز به سبد واکسن‌های داخلی اضافه شده و مجموعاً قریب ۱۴ میلیون دوز واکسن داخلی در حال توزیع است.

وی با بیان اینکه تردیدی نیست که در سالهای آینده همچنان نیاز به دریافت واکسن علیه کرونا وجود دارد تاکید کرد: با تکیه بر تولیدات داخلی می‌توان نیاز سال‌های آتی را مرتفع کرد.

کد خبر 5356200

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha