بازخوانی آخرین گفتگوی رئیس‌جمهور با لرستانی‌ها/رئیسی چه قولی داد؟

نگاهی به محورهای آخرین گفتگوی حجت‌الاسلام رئیسی با مردم لرستان نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور شناخت کاملی از مسائل استان دارد؛ به بهانه سفر اعضای کابینه به لرستان این محورها را بازخوانی می‌کنیم.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: آخرین باری که حجت‌الاسلام رئیسی با مردم لرستان گفتگو کرد مربوط به زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بود که در برنامه‌ای تلویزیونی از مشکلات لرستانی‌ها گفت و قول داد که در مسیر رفع آن‌ها گام بردارد، به بهانه سفر دولت به استان این گفتگو را مرور کرده‌ایم.

بیست و سوم خردادماه سال جاری لرستانی‌ها از طریق شبکه استانی شاهد اظهارات حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در قامت نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بودند، گفتگویی که در آن مهم‌ترین محورهای مشکلات و مسائل استان فهرست شد.

«بیکاری» شاه بیت مثنوی مشکلات لرستان!

در این گفتگو حجت‌الاسلام رئیسی نشان داد که اشراف کاملی بر مسائل استان دارد به‌طوری‌که شاه‌بیت صحبت‌های وی را موضوع «بیکاری» و «محرومیت» استان تشکیل می‌داد، مسئله‌ای که طی سال‌های متمادی لرستانی‌ها را رنج داده است.

بازخوانی آخرین گفتگوی رئیس‌جمهور با لرستانی‌ها/رئیسی چه قولی داد؟

حالا در آستانه نخستین سفر حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، این بار در قامت رئیس‌جمهور ایران اسلامی بازخوانی از این گفتگوی تلویزیونی خواهیم داشت تا ضمن یادآوری قول‌هایی که وی به مردم لرستان داده است، بستری برای مطالبه گری در آستانه سفر فراهم شود.

البته پیش‌تر از این گفتگوی تلویزیونی، حجت‌الاسلام رئیسی در مسئولیت ریاست قوه قضائیه سفری به لرستان داشت که محورهای این سفر نیز در گزارش دیگری در خبرگزاری مهر بازخوانی و تشریح خواهد شد. همچنین این خبرگزاری در قالب پرونده‌ای تا روز سفر رئیس‌جمهور برخی مطالبات لرستانی‌ها در حوزه‌های مختلف را مطرح خواهد کرد.

ظرفیت‌های مغفول لرستان بستر توسعه

اولویت‌بندی و تحلیل محتوای اظهارات حجت‌الاسلام رئیسی نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور عموماً با تشریح ظرفیت‌های متنوع لرستان در حوزه‌های مختلف صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری و دام‌پروری راه‌حل رفع مشکلات استان را سرمایه‌گذاری دولتی و بخش خصوصی روی قابلیت‌های موجود در مسیر ایجاد تولید و اشتغال‌زایی دانسته است.

بازخوانی آخرین گفتگوی رئیس‌جمهور با لرستانی‌ها/رئیسی چه قولی داد؟

وی با یادآوری اینکه «بیکاری صدای مردم لرستان را درآورده است»، مهم‌ترین مطالبه لرستانی‌ها را مطرح کرد که همانا کاهش نرخ بیکاری با تأکید بر شکوفایی پتانسیل‌های استان است.

در جدول زیر می‌توانید بخش‌هایی از گفتگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور و مهم‌ترین محورهای آن را بخوانید.

مهم‌ترین محورهای گفتگوی رئیسی با مردم لرستان

مسئله بیکاری

 استان لرستان بااین‌همه زمین حاصلخیز، منابع آبی، روحیه و تلاش کار چرا وضعیت آن به این‌گونه است؟ این نیروهای خوب و کارآمد چرا در استان معطل‌مانده‌اند؟ چرا بیکاری در این استان صدای عده زیادی را درآورده است؟ چرا جوانان تحصیل‌کرده در خیابان‌های خرم‌آباد و بروجرد باید قدم بزنند و همواره دنبال کار بگردند؟

رکود صنعت

از چند واحد صنعتی معطل‌مانده در لرستان بازدید داشتم، تعداد قابل‌توجهی و بیش از ۷۰۰ واحد تولیدی در این استان معطل‌مانده‌اند، آیا این حق است که واحدهای تولیدی در این استان معطل بمانند؟ امروز مدیران باید به بخش تولید کمک کنند و بخش تولید را فعال کنند، در جای‌جای این استان ظرفیت تولیدی، ظرفیت اشتغال و ظرفیت جذب نیروی انسانی وجود دارد، چرا این‌همه ظرفیت معطل بماند؟

سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی و دام‌پروری

دامداری‌های خرد در این استان داریم، اما دامداری‌های صنعتی حتماً باید در استان فعال شود، این حوزه می‌تواند در ایجاد اشتغال و رونق تولید بسیار مؤثر باشد.

کار کشاورزی در لرستان انجام می‌شود اما صنایع تبدیلی در این استان محدود است، باید این صنایع تبدیلی در لرستان ایجاد شود، زنجیره ارزش نسبت به محصولات کشاورزی باید ایجاد شود.

در حوزه صنعت دام و طیور مشکل‌داریم و حتماً باید این صنعت در لرستان فعال شود و این امر نیز نیازمند حمایت دولت و کسانی که در این عرصه فعال هستند، است.

یک سری طرح‌های نیمه‌تمام کشاورزی و منابع طبیعی در این استان وجود دارد که باید این طرح‌ها کامل شوند.

سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری

جای‌جای استان لرستان زمینه گردشگری دارد، چرا زیرساخت‌های صنعت گردشگری در استان فعال نمی‌شود و این صنعت در لرستان فعال نشود؟ فعال شدن اقتصاد گردشگری موجب ایجاد اشتغال برای بسیاری از جوانان این استان می‌شود.

محرومیت‌زدایی

اشتغال‌ها در استان باید اشتغال مولد باشد، طرح‌های محرومیت‌زدایی در لرستان باید سریعاً اجرا شود تا بتواند استان را در حوزه‌های مختلفی از محرومیت نجات بدهد.

از زمان این گفتگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم لرستان بیشتر از ۵ ماه می‌گذرد و حالا حجت‌الاسلام رئیسی بیشتر از ۱۰۰ روز است که مسئولیت قوه مجریه را بر عهده دارد و در قامت رئیس کابینه راهی لرستان خواهد شد.

چشم به راه مصوبات اثربخش!

مردم لرستان منتظرند در این سفر با توجه به شناخت مؤثر حجت‌الاسلام رئیسی از ظرفیت‌ها و مشکلات استان شاهد تصمیمات و مصوبات اثربخش در بخش‌های مختلف باشند تا بستری برای رفع مشکلات کهنه و ریشه‌ای این دیار باشد.

لرستان با نرخ بالای بیکاری، ضعف در حوزه تولید و صنعت، کشاورزی و دام‌پروری سنتی، عدم شکوفایی بخش گردشگری و ضعف زیرساخت‌ها در این حوزه همچنان از محرومیتی مضاعف رنج می‌برد، موضوعی که اهمیت تصمیم‌گیری عاجل و جدی برای این استان را روشن‌تر می‌کند.

بازخوانی آخرین گفتگوی رئیس‌جمهور با لرستانی‌ها/رئیسی چه قولی داد؟

سرمایه‌گذاری دولت در حوزه‌های زیرساختی، تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاران به حضور در این استان، تأمین الزامات رونق بخش کشاورزی و دام‌پروری و صنعت مانند تخصیص آب، سرمایه در گردش و تسهیلات بانکی، توجه جدی برای به‌کارگیری منابع انسانی خلاق، کارآمد و جوان، فعال‌سازی «کارگروه توسعه لرستان» تنها بخشی از نکاتی است که انتظار می‌رود رئیس‌جمهور و سایر دولتمردان به آن توجه کنند.

کارگروه توسعه لرستان به ریاست معاون اول احیا شود

پس از سفر دولت دهم به لرستان رهاوردی که از این سفر موجب استقبال مردم و مسئولان استان شد تصویب کارگروه توسعه و عمران لرستان با حضور وزرا و به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری بود؛ کارگروهی که بعد از چند بار تشکیل جلسه به فراموشی سپرده شد و حالا احیای آن می‌تواند به تسریع روند توسعه و محرومیت‌زدایی لرستان کمک کند.

ضرورت دارد که در لرستان شاهد توازن منطقه‌ای باشیم و کارگروه ویژه توسعه لرستان در سطح ملی ایجاد شود فرهاد زیویار استاندار لرستان هم در مراسم معارفه خود با اشاره به اینکه لرستان باید به جایگاه خودش برگردد، گفته بود: تشکیل اتاق‌های فکر و ایجاد کارگروه‌های تخصصی در رابطه با توسعه استان متناسب با ظرفیت‌های موجود، از اقدامات مهمی است که باید در ادامه به‌خوبی به آن پرداخته شود و لرستان باید بر اساس ظرفیت‌هایش توسعه یابد.

محمد رزم رئیس‌کل دادگستری استان لرستان نیز در مراسم معارفه استاندار در حضور وزیر کشور با تأکید بر ضرورت رفع مشکلات واحدهای اقتصادی استان، رفع بروکراسی اداری، رفع مشکلات کارخانه‌های مقروض و غیره، ادامه داد: ضرورت دارد که در لرستان شاهد توازن منطقه‌ای باشیم و کارگروه ویژه توسعه لرستان در سطح ملی ایجاد شود.

باید دید نخستین سفر اعضای کابینه به لرستان به‌عنوان یازدهمین مقصد رئیس‌جمهور چقدر می‌تواند فرآیند توسعه لرستان را تسریع کند و ابزارهای محرومیت‌زدایی را در اختیار این استان قرار دهد.

کد خبر 5360819

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 0 =

  نظرات

  • IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   31 3
   بیکاری و تورم مشکل تمامی کشور است و فقط با حرف زدن و شعار دادن حل نمیشود.
  • IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   12 5
   لرستان منابع طبیعی زیادی دارد ومیشه رفع بیکاری کرد
  • محسن RO ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   11 2
   تو این 100 روز هیچ کاری نکرده من بعدم نخواهند کرد چون فساد وخودخواهی وتن پروری نهادینه شده
  • سام RO ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
   8 2
   گردش گری با کدام پول با کدام سرمایه یه چنتا کارخانه از بعد انقلابم داشتیم جمشون کردید دادید اقازادهاتون جم کنید بابا نمیتونید کشور رو اداره کنید مسافرت شما برا. ما چه سودی داره حقوق یک روز کارگر یک عدد مرغه فقط خجالت بکشید به خدا من جای شما بود استعفا میدادم
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   4 0
   سلام من سه تابچه دارم شوهرم بیکارتوخدابه داداین مردم برسید
  • IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   3 4
   سلام ببخشیدچراانقدرمنفی فکرمیکنید8سال ب روحانی فرصت دادیدتاگندزدب مملکت حالاانتظارمعجزه تو100روزازرییسی داریدروحانی مملکت رودرست زمانی تحویل آقای رییسی دادکه انگارتازه جنگ باصدام تموم شده یه کم منطق داشته باشید
   • رهام RO ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
    1 0
    تو شکمت سیرسیره ،اینآقا آمد ارزونی بیاره نیاورد پیش کش جلو گرونی رو هم نتوانست بگیره مرغ ۲۵۰۰۰ هزارت مان شده ۳۵۰۰۰ هزار تومان دلار ۲۴۰۰۰هزار تومان شده ۲۹۰۰۰ هزارتومان ،نظر سنجی کنید تا حساب بیاد دستتون ،خدا به داد این مردم برسه که این همه دروغ تحویلشون میدن.
  • ققنوس IR ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   2 0
   در لرستان ؛کشاورزی و دامپروری به صورت سنتی و خرد انجام می‌شود. مثلا در کشاورزی زمین‌ها تکه تکه شده..که‌ بایستی گرد شده و بصورت کارشناسی تکه تکه های زمین هر کشاورز با ندارد جهادکشاورزی و همراهی مردم محلی در هر روستا،یکجا و همگن شود تا افراد بتوانند با اعمال روش‌های نوین کشاورزی و آبیاری..کیفیت و کمی۱
  • سید مصطفی باباپورمحمدی RO ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   1 1
   سلام استان لرستان خیلی پتانسیلها دارد اگه بخوای که نام ببرید خیلی هست ولی ریس جمهوری میخواد که مردمی باشه و خدارو شکر جناب ریسی اینجوری که پیش میرن به یاری خدا میشه امید داشت که برا حل بیکاری در این استان گام های مثمر وتائثیر گذاری برداشت و امیدواریم که این اتفاق بی افته انشالله زنان کار در دلفان
  • سید مصطفی باباپورمحمدی RO ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   1 0
   زنان کار در دلفان بی داد می‌کنه شمارو به خدا به دادشان برسید اگر اینها نیاز مالی نداشته باشند چرا باید این مادران زحمت کش که تربیت مردان و زنان ایران زمین رابر عهده دارندچرا باید برن سرمیدان برا کارگری لطفا اطلاع رسانی کنید باتشکر
  • حسین ملکیان IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   2 1
   هشت سال پیروان جناح چپ میگفتن صبر کنید سرانجامش خوب میشه الان هم کوچکترین اعتراضی میکنی میگن فرصت بدین وضعیت بهتر میشه .کاری به مسئولین ندارم .مردم عزیز ناموسا کاسه داغ تر از آش نشین بابا جوانیمون رفت غرورمون شکست همه چیزمون زیر سوال رفت .نمیگم اغتشاش کنیم ولی نذاریم مثل گوسفند باهامون برخورد کنن
  • رهام RO ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   1 0
   قبل از انتخابات در جمع کار کنان دادگستری قول افزایش حقوق ورفته کارکنان دادگستری‌های کشور راداد ولی حالا دم از کمبود منابع ،یابار مالی داشتن برای دولت ،خلاصه ساز مخالف میزنه
  • ویسی RO ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   0 0
   لرستان سرشار از ظرفیتها وپتانسیلهاست که بالقوه مانده ونیاز به همت مسوولان کشوری واستانیست تا آنها را به وضعیت بالفعل در آورند و از نیروهای جوان تحصیل کرده وآماده کار تا ظرفیتهای زیر ساختی در حوزه های صنعتی، مشاورزی ودامداری وگردشگری. امیدواریم رئیس‌جمهور محترم وهیئت محترم دولت لرستان را دریابند