«نقد» در دولت گذشته سرکوب می‌شد

شهردار تهران با بیان اینکه ما آنقدر آزاد نیستیم که سر مسئولان خود فریاد بزنیم. گفت: شاهد بودید که در دولت گذشته چگونه نقدها سرکوب می شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران عصر امروز (سه شنبه) با حضور در دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت روز دانشجو ضمن گرامیداشت ۱۶ آذر، گفت: ۶۸ سال پیش اتفاقی که در دانشگاه تهران رخ داد، دارای دو جهت ضد استبدادی و ضد استکباری بود.

وی افزود: بعد از انقلاب بسیار سعی شد تا جوهره جریان دانشجویی تغییر پیدا کند و مسیری بر خلاف مسیر ذاتی او را طی کند. ۱۳ آبان ۵۸ نیز اصلاح بزرگ درونی و «نه» بزرگ بیرونی را در خود داشت، از این رو با مرور قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، مسئولیت‌های خود را در امور یادآور می‌شویم.

شهردار تهران تصریح کرد: اگر بخواهیم انسان را از نگاه غرب ببینیم، انسان جایگزین خدا روی زمین دیده می‌شود و در مقابل در نگاه اسلامی، انسان خلیفه خدا است و طبیعت در اختیار او نیست بلکه در امانت او است.

زاکانی بیان کرد: بی تعارف ما به دنبال جهانی شدن هستیم و اینکه مستضعفان بر جهان حکمران خواهند شد نوید قرآنی است. غرب هم به دنبال جهانخواری و استثمار جهان برای یکپارچه سازی مورد هدف خود است تا کدخدا آن باشد و حمله به افغانستان هم حکایت از ناکامی آنها داشت.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا به دنبال این است که دیگران را تحت سیطره خود در بیاورد و ده‌ها سال این کار را انجام داد و میان غرب و ما هم رقابت نابرابر وجود دارد. آمریکا با توانایی‌های بهره گرفته شده، علم خود را تأمین و ما نیز با بهره گیری از علم باید خود را به نقطه درخشان برسانیم.

شهردار تهران با بیان اینکه در گذشته ما شرایط متفاوتی داشتیم و امروز باتوجه به گام دوم انقلاب باید شرایط خود را به درستی به جهانیان نشان دهیم، گفت: باید آزادی و استقلال سیاسی خود را به درستی نشان دهیم. ما آزاد هستیم اما آنقدر آزاد نیستیم که سر مسئولان خود فریاد بزنیم. مگر در مورد مقام معظم رهبری که شنونده نقدها هستند.

زاکانی افزود: شاهد بودید که در دولت گذشته چگونه نقدها سرکوب می‌شد. در حالی که در جلسه‌ای با مقام معظم رهبری، دانشجویانی انتخاب شده بودند که نقد آرام داشتند تا جایی که رهبر انقلاب اعتراض کردند که چرا یکطرفه رفتید؟ جای طرف دیگر ماجرا در جمع خالی است.

وی با تاکید بر اینکه باید با تمام وجود مقابل پلشتی‌ها ایستادگی کرد، تصریح کرد: این ایستادگی نیازمند هزینه پرداخت کردن است و خیلی‌ها حاضر به پرداخت این هزینه نیستند. اعتقاد من این است که ۱۶ آذر هر سال به ویژه امسال باید پیام ویژه‌ای داشته باشد، مبنی بر اینکه ما نیازمند مبارزه جدی با فقر و فساد هستیم و ما مکلف به خدمت شایسته و نوکری مردم هستیم.

شهردار تهران اضافه کرد: باید از مسئولین طلب شود تا در این مسیر حرکت کنند و ما باید برای پیشرفت کشور به سمت آبادانی حرکت کنیم. اگر دانشجویان امروز در صحنه باشند و مسئولیت‌های اجتماعی را قبول کنند فردا جایگاه دارند. در این مسیر نیاز به حرکت و جهاد برای تحقق اهداف انقلاب داریم.

زاکانی با بیان اینکه ما وظیفه داریم یاری کننده و دلجوی مظلومان باشیم، گفت: ما مکلف هستیم کاری کنیم که فقط یک صدا از کشور ما به گوش جهان برسد و حرف خود را بدون اینکه پایمان بلرزد، با صلابت به بیگانگان بزنیم.

وی همچنین در رابطه با مطالبات مطرح شده درباره شهرداری تهران گفت: شهر ما امروز دچار عیوب است. گرچه در مسیر طی شده زحمات زیادی برای شهر تهران کشیده شده است، اما نسبت به کالبد شهر بی تفاوت بودند.

شهردار تهران با بیان اینکه ۵۷۰ کیلومتر معابر آب شهری وجود دارد که پوشیده شده‌اند، گفت: در بحث ترافیک و حمل و نقل ۷ واگن قابل استفاده وجود دارد که ارائه خدمت می‌کند. ما به دنبال افزایش خدمات اتوبوس رانی هستیم. با این حجم از معضلات چگونه می‌توان از هوای پاک سخن گفت؟

زاکانی در بخشی دیگری از سخنان خود بیان کرد: شهروندان ما حق دارند ناراحت باشند. در تهران نسبت به سطح سایر استان‌های کشور، سرمایه اجتماعی کمتری وجود دارد. شما از شهرداری‌ای صحبت می‌کنید که باید به یک نهاد اجتماعی تغییر پیدا کند. مردم باید به میدان بیایند و آن زمان فکر و بازوی مردم به میدان خواهد آمد و می‌توان شهر الگو را ساخت زیرا مردم به میدان آمدند.

وی با بیان اینکه نخبگان شهر و فرهیختگان حوزه و دانشگاه در این شرایط باید خود را سر پیکان ببینند، افزود: ما به عنوان شهرداری خود را نیازمند دانشجویان و اقدامات فرهنگی و علمی آنها می‌بینیم.

شهردار تهران تاکید کرد: ما در شهرداری تهران نیازمند حوزه‌های مختلف هستیم و باید نظام مسائل خود را ارائه دهیم. ما خود را محتاج دانشگاه و اساتید و دانشجویان می‌دانیم.

زاکانی با اشاره به اینکه دانشجویان در بحث محیط زیست، مدیریت پسماند را در دستور کار خود قرار دهند، گفت: برای عبور از این مشکلات نیازمند اراده قوی هستیم. شما در شهری زندگی می‌کنید که آمار قابل توجهی زباله گرد، معتاد متجاهر و … دارد. نگاه قبل این بود که زیست این افراد را به هم نزنیم و در مقابل ما اعتقاد داریم، این زیست با کرامت انسانی منافات دارد و حتی یک معتاد متجاهر هم زیاد است.

وی تاکید کرد: قرارگاهی در شهر تهران ایجاد شده تا این معضلات را ساماندهی کند. جمع آوری معتادان متجاهر در کسری از ثانیه شدنی است اما ۶ تا ۷ سال باید پای آنها نشست.

شهردار تهران در رابطه با درخواست دانشجویان پیرامون توجه به موضوع شفافیت نیز، گفت: ما تلاش خود را می‌کنیم که شفافیت را مورد توجه قرار دهیم. ما از آغاز به کار شفافیت را همزمان با پرداخت حقوق‌ها ایجاد کردیم.

زاکانی بیان کرد: ما به دنبال تحول در روح و کالبد شهر تهران هستیم و این قالب می‌تواند در آینده روح افزا باشد و تحول روحی برای ما ایجاد کند. ما تلاش کردیم بتوانیم تعریف درستی از تحولات داشته باشیم و با حضور مردم و با استفاده از هوشمندسازی، این تحول را رقم بزنیم.

وی ادامه داد: ما خود را مکلف می بی نم اصلاح را از درون شهرداری آغاز کنیم و درون شهرداری ظرفیت‌های بسیار خوبی حضور دارند. امیدوار هستیم دست به دست هم داده و افق‌های پیش رو را به نحو اعلا دنبال کنیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه اگرچه بین مهاجرت و فرار مغزها تفاوت وجود دارد، اظهار داشت: در مهاجرت فرد علم آموزی می‌کنند و برای خدمت باز می‌گردد و در مورد جلوگیری فرار مغزها ما باید بستر را فراهم کنیم. ان شاء الله طبق گفته یکی از دانشجویان ما سرنوشت شهید باکری و نه سرنوشت خیانت کاران را داشته باشیم.

زاکانی با تاکید بر اینکه نیازمند صورت جدیدی از شهر تهران هستیم، افزود: ما باید دست به دست هم دهیم تا شاهد تحول باشیم.

وی تصریح کرد: خیلی‌ها نانشان در زدن آدم‌ها است و نیامده شروع کردند به زدن ما، اما ما در تلاش هستیم تا بتوانیم در خدمت مردم و دانشجویان باشیم و دست به دست هم دهیم و امکانات خود را بسیج کنیم و در اختیار شما قرار دهیم و شما هم دانش و همت خود را برای رفع معضلات کشور به کار بندید.

کد خبر 5370031

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =