۱۴ دی ۱۴۰۰، ۱۲:۵۶

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان خبر داد؛

کاهش ۵۰ درصدی هزینه انتقال سند خودرو دردفاتر ثبت اسنادرسمی

کاهش ۵۰ درصدی هزینه انتقال سند خودرو دردفاتر ثبت اسنادرسمی

اصفهان - رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان گفت: هزینه انتقال سند خودرو در دفاتر ثبت اسناد رسمی بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت و این قانون از ۱۳ دی ماه اجرایی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر مسعود مرادی باغبادرانی با بیان اینکه مطابق با قانون مالیات بر ارزش افزوده که خرداد ماه امسال مصوب شد و لازم الاجرا بود، وصول مالیات نقل و انتقال سند خودرو بر عهده دفاتر اسناد رسمی و پلیس راهنمایی و رانندگی گذاشته شده بود اظهار داشت: با توجه به اینکه تعویض پلاک خودرو در مراکز پلیس راهنمایی و رانندگی مقدم بر نقل و انتقال است قطعاً پلیس موظف است مالیات را دریافت کند و در هنگام نقل و انتقال سند خودرو دریافت مالیات در دفاتر اسناد رسمی صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: این مبلغ مالیات بیش از ۴۰ درصد از هزینه انتقال یک سند را شامل می‌شد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه از طرفی هم مطابق با قانون مالیات بر ارزش افزوده قبلی دفاتر اسناد رسمی موظف بودند عوارض خودرو را حین تنظیم سند نیز دریافت کنند، گفت: بر اساس قانون جدید این مسئولیت دیگر بر عهده دفاتر اسناد رسمی نیست.

وی تصریح کرد: در این شرایط که عوارض و مالیات خودرو دیگر در دفاتر اسناد رسمی دریافت نمی‌شود، شاهد کاهش بیش از ۵۰ درصدی هزینه‌های نقل و انتقال سند خودرو در این دفاتر هستیم.

مرادی باغبادرانی ادامه داد: یکی از اتفاقات خوبی که در قانون مالیات بر ارزش افزوده جدید رخ داد این بود که تا قبل از اجرای این قانون در مواردی که افراد برای فروش خودرو وکالت می‌گرفتند مالیات و عوارض باید پرداخت می‌شد اما در قانون جدید تنظیم وکالت فروش دیگر نیازی به پرداخت مالیات و عوارض ندارد.

وی با بیان اینکه البته مطابق با همین قانون مالیات بر ارزش افزوده جدید متأسفانه میزان مالیات نقل و انتقال برای خودروهای خارجی دو برابر شده است، گفت: تا قبل از این این مالیات یک درصد بود و مطابق این قانون دو درصد شده است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه نفع مردمی که در زمینه صدور اسناد خودرو پلیس راهور بر روی آن مانور می‌داد تنها جابجایی محل پرداخت بود و کاهش هزینه‌ای را شاهد نبودیم، افزود: این وجوه دولتی است و نگرفتن آن مستند قانونی و مجوز مجلس را می‌خواهد.

وی در پاسخ به این سوال که برخی از سردفتران استان اصفهان اذعان دارند که اداره دارایی هنوز در خصوص دریافت مالیات بر ارزش افزوده خودرو از این دفاتر انتظار دارد، گفت: اگر کارکنان اداره دارایی در خصوص قانونی که خودشان لازم الاجرا کرده‌اند توجه نداشته باشد و ابراز نا آگاهی کنند که خیلی جای تأسف دارد و در این زمینه جلساتی را برگزار خواهیم کرد.

کد خبر 5392053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha