حساسیتی برای رفتن به المپیک نداشتم/ به این زودی‌ها از اسکی نمیروم

المپین باسابقه اسکی ایران گفت: حساسیتی برای رفتن به المپیک ندارم چرا که دوبار آن را تجربه کرده‌ام و برای حسین ساوه شمشکی آرزوی موفقیت می‌کنم.

به گزارش خبرنگار مهر، المپیک زمستانی ۲۰۲۲ از چند روز دیگر به میزبانی چین آغاز می‌شود. هیچکس چهار سال قبل تصورش را هم نمی‌کرد المپیک ۲۰۲۲ در سایه کرونا و در شرایطی که مردم جهان بعد از دو سال هنوز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و با تحریم برخی کشورهای غربی برگزار شود.

کاروان اسکی ایران در این دوره با سه ورزشکار (دو نماینده آلپاین و یک نماینده صحرانوردی) به المپیک می‌رود. در اسکی صحرانوردی المپیکی شدن سیدستار صید با فاصله از رقبا مشخص بود ولی در اسکی آلپاین به ویژه در بخش مردان شرایط متفاوت بود و رقابت فشرده و تنگاتنگ.

فدراسیون اسکی رقابتهای ترکیه و چهار هفته مسابقات بین المللی داخلی را ملاک انتخاب نمایندگان آلپاین اعلام کرد. در پایان هفته سوم تکلیف نماینده بانوان ایران مشخص شد ولی قرار بود نماینده مرد کشورمان پس از هفته چهارم مشخص شود. با این حال شرایط جوی چند بار برگزاری رقابتها را به تعویق انداخت تا جایی که در نهایت بدون برگزاری رقابتهای هفته چهارم نماینده مردان نیز که در رقابتهای پیشین بهترین پوئن فیز (امتیاز جهانی) را کسب کرده بود معرفی شد؛ اتفاقی که البته با حواشی همراه بود و ناراحتی و عدم رضایت برخی از رقبایش را به همراه داشت چرا که معتقد بودند رقابتهای انتخابی باید به صورت کامل برگزار می‌شد.

مصاحبه خبرنگار مهر با محمد کیادربندسری چهره سرشناس اسکی و المپین دو دوره بازی‌ها در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ و تنها مدال آور بازی‌های آسیایی زمستانی را می‌خوانید:

* خبرگزاری مهر - آقای کیادربندسری امسال شما در لیست اعزامی به المپیک زمستانی نبودید، البته مسابقات انتخابی هم ناتمام ماند. در این مورد توضیح می‌دهید؟

- محمد کیادربندسری: قبل از هر چیز انتخاب حسین ساوه شمشکی را به عنوان نماینده ایران به المپیک تبریک میگم و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. ابتدا قرار بود پوئن فیز (امتیاز جهانی) مشخص کند چه کسی به المپیک می‌رود اما برخی دوستان وقتی دیدند نتیجه باب میلشان نمی‌شود تصمیم گرفتند پوئن را محدود به چند رقابت انتخابی کنند. در خصوص بحث انتخابی مقرر شد بهترین امتیاز جهانی هر رشته را در ۱۶ مسابقه ،۸ مسابقه مارپیچ کوچک و ۸ مسابقه مارپیچ بزرگ محاسبه کنند و بهترین نفر به مسابقات معرفی شود.

شروع مسابقات در چهار روز از رقابتهای بین المللی ترکیه بود و بعد از برگشتن از ترکیه با شیطنت بعضی از عوامل که به نظرم عمدتاً از افراد مغرض و حامی اشخاص خاص و فاقد اطلاعات کافی بودند به جای رایزنی با پیست‌های استاندارد دارای شرایط خاص برگزاری انتخابی مثل دربندسر برای برگزاری مسابقه، مسابقات مارپیچ بزرگ را به پیست توچال بردند. هرچند توچال میزبانی خیلی خوبی را برای این رقابت‌ها داشت و باید از تمامی پرسنل مجموعه تشکر کنیم اما باید بپذیریم اختلاف ارتفاع، ساده بودن پیست، برف نرم و شیب نداشتن مسیر مسابقه در حدی که انتخابی المپیک برگزار شود نبود، اما با اصرار دوستان مسابقات در آنجا برگزار شد و عملاً شانس من برای گرفتن امتیاز جهانی در مارپیچ بزرگ کم شد.

* شما در مارپیچ بزرگ قوی‌تر هستید و به این علت از لغو رقابتهای هفته پایانی در این بخش انتخابی ناراضی هستید؟

- چهار مسابقه برگزار و دو مسابقه به دلیل بدی هوا لغو شد که مقرر بود آن مسابقات را تکرار کنند. مسابقه به پیست دربندسر آمد و یک مارپیچ بزرگ و ۳ مارپیچ کوچک برگزار شد که مجموع این مسابقات ۷ تا مسابقه مارپیچ کوچک و ۵ مارپیچ بزرگ بود. با این حساب یک مارپیچ کوچک و ۳ مارپیچ بزرگ باقی ماند که قرار بود این هفته برگزار شود اما شرایط بد جوی بهانه‌ای شد که این مسابقات کنسل و نفر اعزامی را معرفی کنند.

هرچند حسین ساوه شمشکی اسکی باز شایسته ای و مثل برادر بزرگ‌تر من است و از اینکه وی برای اعزام به المپیک انتخاب شده است هیچ ناراحتی ندارم اما انتظار می‌رفت فدراسیون و کمیته فنی فدراسیون به تعهدات و امضای خودشون پای مصوبه انتخابی پایبند بودند و انتخابی را به پایان می‌رساندند تا عدالت اجرا شود.

* در دوره فدراسیون قبل نیز یکبار به علت بحث و شائبه تبانی در پیست دیزین قید شرکت در رقابتهای قهرمانی جهان را زدید. دیگر شاهد این اتفاق در اسکی نبودید؟

- درخصوص بحث تبانی که باعث شد دو دوره به نشانه اعتراض به مسابقات قهرمانی دنیا نروم هنوز هم پشیمان نیستم چون پای حق و مردانگی ایستادم اما خوشبختانه دیگر تکرار نشد، البته شاید چون در مسابقات انتخابی حضور داشتم اتفاق نیفتاد.

* به نظر می‌رسد سال خوبی نداشتید به ویژه اینکه امسال به بیماری کرونا هم مبتلا شدید در این مورد توضیح می‌دهید؟

- در دو سال گذشته شرایط خوبی در زندگی شخصی نداشتم و ذهنم به شدت درگیر و آشفته بود اما با شروع سال جدید ورزشم را به صورت جدی شروع کردم که تا حدودی از مشکلات زندگی دور شوم اما متأسفانه دقیقاً قبل از شروع فصل اسکی کرونا گرفتم و ۲۶ روز درگیر بودم که این وقفه و بیماری نتیجه تمام زحماتی که برای آمادگی جسمانی کشیدم را به حداقل رساند اما مشکل اصلی من عدم تمرکز به هدف و آشفتگی ذهنی بود که این مسئله مهمترین دلیل برای بهتر نبودنم شد.

* محمد کیادربندسری تا چه زمانی در اسکی قهرمانی می‌ماند و آیا در المپیک بعدی وی را خواهیم دید؟

- سوال دشواری است، حالا که برگشتم و برای این راه هزینه کردم ترجیح می‌دهم تا زمانی که توانایی مسابقه دادن را دارم بمانم اما نمی‌شود به صورت قطعی برای المپیک بعدی در این خصوص صحبت کرد. در دو دوره المپیک شرکت کردم و حساسیتی روی این مسئله ندارم.المپیک برای آن کسانی با ارزش است که با کمک دیگران و با وجود عدم صلاحیت برای حتی آوردن نام المپیک به مسابقات می آیند و برنامه المپین شدن دارند. در آخر باز هم برای دوست عزیزم حسین ساوه شمشکی آرزوی موفقیت می‌کنم هرچند می دانم در المپیک دلش برای من تنگ می‌شود.

*زهرا محمدی فر

کد خبر 5404377

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha