ایستادگی تا پای شهادت/همراهی با شهید نواب صفوی تا پای چوبه دار

کرمانشاه- «ایستادگی تا پای شهادت»، روایتی از جوان کرمانشاهی است که شهادت تمام وجودش را گرفته بود و در راه دفاع از اسلام تا پای چوبه دار شهید نواب صفوی را همراهی کرد و با نوای تکبیر شهید شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها. فاطمه‌السادات مصطفوی: جمعیت فداییان اسلام تشکیلاتی به رهبری سید مجتبی نواب صفوی که در دهه ۱۳۲۰ شمسی در ایران تشکیل شد و در سال‌های ۱۳۲۴ تا ۱۳۳۴ فعال بود؛ احمد کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‌آرا از جمله کسانی بودند که توسط فداییان اعدام انقلابی شدند و نواب صفوی و تعداد دیگری از اعضای این گروه پس از ترور ناموفق حسین علاء در سال ۱۳۳۴ دستگیر و به اعدام و حبس محکوم شدند.

در این بین نام ۲ برادر کرمانشاهی از فرزندان غیور کرمانشاه در کنار موسسین فداییان اسلام می‌درخشید و سرانجام یک برادر به همراه رهبر فداییان اسلام و جمعی از همرزمانش به شهادت رسید.

شهید سید محمد واحدی

شهید سید محمد واحدی در سال ۱۳۱۳ چشم به جهان گشود در کودکی پدر خویش (آیت الله حاج سید محمدرضا مجتهد قمی واحدی) را از دست داد و در دامان مادری مهربان و باتقوا تربیت شد.‌

تحصیلات ابتدایی خود را در شهرستان سنقر به پایان رسانید و سپس همراه با خانواده عازم قم شد و در دبیرستان حکیم نظامی قم به تحصیل خود ادامه داد. همزمان با تحصیل، با اجازه مادر به تهران آمده و برای مبارزه با ظلم و ستم و فساد، به برادران خود در گروه «فداییان اسلام» پیوست.

در جوانی راه خود را شناخته و در کنار برادرش سید عبدالحسین و رهبری شهید نواب صفوی از مردان مبارز و عضو کادر مرکزی فداییان اسلام شد.

ایستادگی تا پای شهادت/همراهی با شهید نواب صفوی تا پای چوبه دار

شهید واحدی به قدری به شهید نواب نزدیک شده بود که در جریان مبارزات دستگیر و به بندرعباس تبعید شد، شهید نواب صفوی با شنیدن خبر تبعید سید محمد بسیار متأثر شد.

شهید واحدی به نقل همرزمانش در شجاعت بی نظیر بود و هنگامی که رهبر فداییان دستگیر شد، جمعی از دوستان خود را جمع کرده و در زندان قصر تحصن می‌کنند؛ شهید واحدی در حالی‌که ۱۸ سال بیشتر نداشت در محاکمه شهید نواب شرکت کرده و در این جلسه دادگاه درخواست می‌کند تا تمام برادرانش آزاد، و به جای آنها او را بکشند.

جلسات مخفیانه‌ای توسط اعضای فداییان اسلام برگزار می‌شد و شهید سید محمد در همه این جلسات شرکت داشت و سعی داشت از شهید نواب به عنوان رهبر فکری و اندیشه‌ای خود عقب نماند.

در یکی از جلسات مخفیانه برای اعدام انقلابی حسین علاء تصمیم گیری شد و شهید واحد به مانند برادرش و شهید نواب قاطعانه رأی به اعدام انقلابی داد.

ماجرای دستگیری شهید سید محمد واحدی

پس از ماجرای تیراندازی به سمت حسین علا، و اعدام ناکام او به همراه نواب صفوی در منزل حمید ذوالقدر یکی دیگر از اعضای فداییان اسلام دستگیر شد.

ایستادگی تا پای شهادت/همراهی با شهید نواب صفوی تا پای چوبه دار

ایستادگی و مواضع شجاعانه این جوان خطه کرمانشاه در جلسات دادگاه برای محاکمه کنندگان بی آبرویی و برای شهید واحدی عزت و سربلندی داشت.

در یکی از جلسات دادگاه که سران رژیم حضور داشتند یکی از آنها خطاب به شهید واحدی با لحنی بد گفت مگر تو چندسال داری که می‌خواهی کشته شوی؟، شهید واحدی با شنیدن این سوال برآشفت و با لحنی پر از احساس و معرفت گفت: شهادت تمام وجود مرا می‌سوزاند و من نمی‌توانم تحمل کنم برادرانم شهید و من آزاد باشم.

دادگاهی برای اعدام فداییان اسلام

در تاریخ چهارم دی ماه سال ۱۳۳۴ اولین دادگاه نواب صفوی و همرزمانش بود به ریاست سرلشکر قطبی در اداره دادرسی ارتش به صورت علنی تشکیل شد و پس از روشنگری شهید واحدی و همرزمانش جلسات بعدی به صورت مخفیانه برگزار و پس از هشت روز حکم نهایی اعدام صادر شد.

ایستادگی تا پای شهادت/همراهی با شهید نواب صفوی تا پای چوبه دار

پس از دادگاه تجدید نظر و آخرین دفاعیات شهید نواب صفوی در روز ۲۵ دی ماه سال ۱۳۳۴ دادگاه نمایشی و تقلبی پایان یافته و حکم پایانی خاتمه پیدا کرد و حکم به دادگاه اول صادر شد.

حکم صادره سید مجتبی نواب صفوی، سید محمد واحدی، مظفر ذوالقدر و خلیل طهماسبی به اعدام و سید هادی میرلوحی به ۶ سال زندان، اصغر عمری به پنج سال زندان، احمد تهرانی به چهار سال زندان و علی بهاری به سه سال زندان محکوم شدند.

شهادت جوانی از خطه کرمانشاه با نوای تکبیر

اصغر عمری سال‌ها بعد نقل می‌کند، ساعتی از نیمه شب گذشته بود. من و احمد تهرانی در یک سلول یک نفره زندانی بودیم و هوا به قدری سرد بود که چیزی نمانده بود نفس‌هایمان در سینه منجمد شود؛ ناگهان صدای مردانه و رشید «سید محمد واحدی» را شنیدم که می‌گفت: یااللّه، بلافاصله از جای خود بلند شدیم از سوراخ درب سلول نگاه کردیم و در زیر نور بی رمق راهروی زندان لشکر ۲ زرهی، دیدیم که سرهنگ اللهیاری، نماینده سرلشکر آزموده دادستان ارتش که مأموریت اجرای حکم اعدام نواب و یارانش را پذیرفته بود، در پیش و شهید نواب صفوی و شهید سید محمد نیز در پشت سر او در حرکت است و از گام‌های استوار و محکم آن شهید به خوبی پیدا بود که در راه معشوق خویش، خدای جهانیان گام بر می‌دارند و آنچنان از راهی که به سوی چوبه اعدام و شهادت می‌پیمایند، خاطر جمع و دل آرام هستند که گویی تمام وظایف خویش را انجام داده و برای دریافت پاداش و جایزه خود به پیش می‌روند.

ایستادگی تا پای شهادت/همراهی با شهید نواب صفوی تا پای چوبه دار

سرانجام در سیپده دم ۲۷ دی ماه سال ۱۳۳۴ سید محمد واحدی در سن ۲۱ سالگی به همراه سید نواب صفوی و چند تن از دوستان در حالی‌که صدای تکبیرش به آسمان بلند بود به شهادت رسید.

پیکر سید محمد ابتدا در قبرستان مسگرآباد بود و سال‌ها بعد که شهردار تهران قبرستان مسگرآباد را متروکه اعلام کرد، وفاداران این شهید بیم داشتند که قبر شهدای فداییان اسلام در بین سایر قبرها از بین برود به همین سبب مخفیانه پیکر آنها را از قبر خارج و به قم منتقل و در وادی السلام قم به خاک سپردند.

ایستادگی تا پای شهادت/همراهی با شهید نواب صفوی تا پای چوبه دار

قبر شهید واحدی در جوار رهبر فکری و اندیشه‌ای‌اش شهید نواب صفوی در قبرستان وادی السلام شهر قم است.

کد خبر 5420358

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =