۱۰ اسفند ۱۴۰۰، ۱۰:۱۸

توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد؛

عرضه دور تند تاریخ اسلام در «چهره تو، قبله هر شاعر است»

عرضه دور تند تاریخ اسلام در «چهره تو، قبله هر شاعر است»

کتاب «چهره تو، قبله هر شاعر است» نوشته کمال السید با ترجمه حسین سیدی شامل روایت زندگی پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه از آغاز تا رحلت توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب «چهره تو، قبله هر شاعر است» روایت زندگی پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه از آغاز تا پرواز به قلم کمال السید با ترجمه حسین سیدی به تازگی توسط انتشارات شهید کاظمی با همکاری دفتر ادبیات شطر منتشر شده است.

آنچه که از عنوان فرعی روی جلد، در همان ابتدا دستگیر مخاطب می‌شود این است که قرار است برش‌هایی کوتاه از زندگی پیامبر را بخواند. کتاب از شکل‌گیری مکه آغاز و با فوت پیامبر پایان می‌یابد. نویسنده تلاش می‌کند تمامی اتفاقات مهم زندگی پیامبر را به اختصار اما با واژه‌های پخته به مخاطب انتقال دهد. در واقع این کتاب، یک تاریخ اسلام جمع و جور است، بدون هیچ اضافه گویی.

کمال السید از نیرنگ‌های قریش در روزها و سال‌های مختلف می‌گوید، از فتنه‌های قوم یهود، از ایثارهای جناب ابوطالب، حضرت خدیجه و حضرت امیر علیه‌السلام‌. از سختی‌هایی که بر پیامبر گذشت می‌گوید و از هوش سرشار ایشان. از یاران باوفا تا ولایت نپذیری در جنگ احد و از عهدشکنی‌های وقت و بی‌وقت منافقان.

نکته بعدی که نویسنده به‌صورت هوشمندانه آن را به کار برده، استفاده از آیات در لابلای برخی حوادث است. در واقع خواننده ناخودآگاه به شأن نزول چندین آیه پی می‌برد. نقش پررنگ حضرت امیر علیه‌السلام در زندگی پیامبر کاملاً عیان است. در این کتاب هم، ما در بسیاری از ماجراها حضرت را جلودار سپاه اسلام می‌بینیم؛ چه قبل از دعوت مخفیانه، چه پس از آن.

نویسنده زندگی پیامبر را به دو بخش تقسیم کرده؛ زندگی در مکه و سپس هجرت به یثرب (مدینه). «از سپیده‌دم تاریخ، هجرت همراه بشر بوده است؛ تا روزگار ما و در آینده. هجرت اعتراضی است مسالمت‌آمیز بر ضد ستم. هجرت، فصل مهمی است در زندگی فردی و اجتماعی.»

این کتاب روایت رابطه‌ها است؛ رابطه بین آدم‌ها. بین پیامبر و آدم‌های پیرامون‌شان. از طرفی با اینکه شخصیت اصلیِ روایت پیامبر است، اما نویسنده تلاش کرده در دام شعارزدگی نیفتد. کتاب به‌مثابه یک فیلم پر از سکانس‌های متفاوت است که تاریخ اسلام را نمایش می‌دهد. کنش‌ها و واکنش‌های شخصیت‌ها، صحنه‌هایی از فیلم معروف "محمد رسول الله" را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند.

به تعبیر دیگر کمال السید در کتابش، خواننده را سفر قطار تاریخ اسلام می‌کند و خواننده، همه صحنه‌ها را با ریتمی تقریباً تند می‌بیند.

این کتاب با ۱۳۰ صفحه منتشر شده است.

کد خبر 5435914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha