طرح هسته‌های مسئله‌محور نخبگانی گسترش می یابد

بنیاد ملی نخبگان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای گسترش طرح هسته‌های مسئله‌محور (طرح شهید احمدی روشن) تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بنیاد ملی نخبگان، به منظور بهره‌گیری مؤثرتر از مزیت‌ها و امکانات استانی (به ویژه دانشگاه‌های استان) و به‌منظور تربیت و آماده‌سازی نیروهای مستعد با هدف زمینه‌سازی برای اثرگذاری آنان بر پیشبرد مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، بنیاد ملی نخبگان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند.

محمدصادق موحد، معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان، در خصوص این تفاهم‌نامه گفت: با توجه به مسئولیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی در رفع نیازها و چالش‌های اساسی کشور، لازم است اجتماع نخبگانی نقش پررنگ‌تری را ایفا کند. این رسالت مستلزم تدوین برنامه مناسب برای هر استان به اقتضای مزیت‌های نسبی و شرایط خاص آن استان خواهد بود.

وی در ادامه، همکاری در برنامه‌ریزی و حمایت فعالیت‌های هدفمند و اثربخش دانشگاه‌ها در قالب تشکیل هسته‌های دانشجویی مسئله‏‌محور در طرح شهید احمدی روشن، به‌منظور آموزش دانشجویان در بستر حل مسائل واقعی و ایجاد همکاری و هم‌افزایی میان اعضای هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها در راستای مأموریت‌گرایی و توجه به مزیت‌ها و توانمندی‌های ملی و استانی با عنایت به نقش دانشگاه‌ها در توسعه استانی و منطقه‌ای را از موضوعات مهم این تفاهم‌نامه برشمرد.

موحد گفت: در قالب این تفاهم‌نامه بنیاد ملی نخبگان اعتبار فعالیت‌های دانشجویان در هسته‌های دانشجویی مسئله محور را فراهم می‌کند و معاونت پژوهشی وزارت عتف نیز با احصای مسایل متناسب با طرح شهید احمدی روشن بنیاد ملی نخبگان مطابق با اهداف مبتنی بر حل مسایل بومی و منطقه‌ای و با همکاری دانشگاه‌های سراسر کشور، اعتباری نیز برای فعالیت استاتید خبره و هزینه‌های تجهیزاتی تا سقف مشخص، فراهم می‌کند.

همچنین در این مراسم محمدسعید سیف، مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این‌باره گفت: توجه به چالش‌های استانی، منطقه‌ای و ملی در هدفمند کردن ماموریت‌های محوله دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها امری ضروری است.

وی افزود: چالش‌ها معمولاً در اسناد مختلفی از جمله مطالعات استانی و نیز اسناد آمایشی آمده است و غالباً دانشگاه‌های هر استان توجه خاص به مسایل بومی و منطقه‌ای در استان دارند. ارتباط مستقیم دانشگاه‌ به این مسایل، درک بهتر از مشکلات و این سابقه فعالیت کمک می‌کند تا بهتر بتوان ماموریت ملی در این رابطه به آن دانشگاه‌ها واگذار کرد.

سیف در ادامه با اشاره به این تفاهم‌نامه، حمایت و پشتیبانی از دانشگاهای فعال در این عرصه و پیش‌بینی مشوق‌های مناسب (هسته‌های دانشجویی مسئله محور (طرح شهید احمدی روشن)را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: هدف آن است که با مأموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی در یک طرح هم‌افزایی با سایر نهادهای استانی و سایر بخش‌ها بتوانیم مأموریت‌های عملی، کوتاه مدت و بلندمدت مشخص کنیم.

وی ادامه داد: رویدادهای رقابتی مسئله محور (طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان) و برنامه‌ریزی و هماهنگی برای مشارکت سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با هر موضوع در سطح ملی از دیگر مواردی است که در این تفاهم نامه به آن توجه می شود.

این تفاهم‌نامه از ابتدای سال ۱۴۰۱ اجرا می‌شود و به همین منظور جلسات توجیهی آن برای دانشگاه‌های کشور به صورت مشترک توسط معاونت پژوهش وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان برگزار خواهد شد.

کد خبر 5439078

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha