همگامی دانشگاه و حوزه موجب ارتقای فرهنگ اسلامی است

آیت الله مدرسی عنوان کرد: باید مرز بین حوزه ودانشگاه از بین برود وبا هم همگام شوند.در مورد احکام اسلامی باید دید چه احکامی نیاز به تغییر و بازنگری داردو چه احکامی ثابت و غیرقابل تغییرهستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اعضای ستاد برگزاری کنفرانس کرامت انسانی در گفتمان حسینی با آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع عظام در کربلای مقدس دیدار کردند.

آیت الله سید محمد تقی مدرسی طی دیدار با جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه جامعه اسلامی پس از جنگ‌های صلیبی و حمله تاتار دچار افت فرهنگی و زوال شد، عنوان کرد: فرهنگ جوامع اسلامی با فرهنگ غربی تلاقی پیدا کرد. در این شرایط مسلمانان سه شیوه را در پیش گرفتند. گروهی بر آن شدند تا برای پیشرفت و ترقی همانند غربی‌ها شوند و فرهنگ اسلامی را فراموش کنند. گروهی دیگر خود را از معاشرت و تعامل با جامعه منع کردند و کناره گیر و درون محور شدند. گروه سوم بر این باورند که از نکات مثبت غرب بهره برده و نکات منفی را رد کنند.

معظم‌له در ادامه گفت: دانشگاه‌های ما نیز باید شیوه گروه سوم را در پیش بگیرند، یعنی ضمن استفاده از علوم نوین، مراقب جنبه‌های منفی فرهنگ غرب باشند. دانشگاه‌های ما با اینکه نخبه‌های بسیاری تقدیم جامعه کرده، اما کار بسیاری در پیش دارد.

وی افزود: باید معیاری داشته باشیم که حق را از باطل تشخیص دهیم که چه نکاتی را وارد فرهنگ خود کنیم و مراقب چه جنبه‌هایی باشیم که در فرهنگ ما وارد نشود و متأسفانه پس از سال‌ها در این کار آنگونه که باید موفق نبودیم.

آیت الله مدرسی در خاتمه عنوان کرد: باید مرز بین حوزه و دانشگاه از بین برود و با هم همگام شوند. در مورد احکام اسلامی باید دید چه احکامی نیاز به تغییر و بازنگری بر اساس شرایط زمانی و مکانی دارند و چه احکامی ثابت و غیر قابل تغییر هستند.

کد خبر 5450889

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha