از افراط و تفریط در رسیدگی‌های قضائی پرهیز کنید

رئیس قوه قضاییه در جریان بازدید از دادسرای فرهنگ و رسانه بر ضرورت پرهیز از افراط و تفریط در رسیدگی‌های قضائی تاکید کرد و گفت: آزادی باید با قیوداتی همراه باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای امروز یکشنبه (یکم خرداد) در ادامه بازدیدهای میدانی خود از مراجع و مراکز قضائی از دادسرای ناحیه ۳۵ (فرهنگ و رسانه) بازدید به عمل آورد.

رئیس دستگاه قضا در جریان این برنامه از هر ۴ شعبه بازپرسی و دفاتر اجرای احکام و اظهارنظر دادسرای فرهنگ و رسانه بازدید به عمل آورد و از نزدیک، نحوه رسیدگی به پرونده‌ها را مورد ارزیابی قرار داد.

بررسی میزان ورودی، موجودی و مانده پرونده‌ها در شعب بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه و اعمال دقت نظر در آمارهای ناظر بر پرونده‌های این شعب در راستای ساماندهی مقوله آمار، ثبت و ارجاع پرونده‌های قضائی و همچنین نوع رابطه و برخورد بازپرسین با اهالی فرهنگ و رسانه یکی از بخش‌های مهم بازدید قاضی‌القضات از دادسرای ناحیه ۳۵ بود.

رئیس عدلیه در راستای تهیه و تدوین دقیق آمارهای مرتبط با پرونده‌های قضائی و همچنین تعبیه سازوکاری به منظوری جلوگیری از هرگونه آمارسازی در فرآیندهای قضائی، دستورات مشخصی را خطاب به مسئولان قضائی از جمله معاون اول قوه قضائیه صادر کرده است.

«بررسی و مطالعه موردی برخی از پرونده‌های قدیمی در قسمت بایگانی»؛ این بخش دیگری از بازدید رئیس قوه قضائیه از شعب بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه بود.

رئیس عدلیه در همین زمینه دستورات مشخصی را برای اتقان و تسریع در رسیدگی‌ها خطاب به مسئولان ذی‌ربط در دادسرای ناحیه ۳۵ صادر کرد.

در جریان بازدید حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، بازپرس مستقر به تشریح مفاد و جزئیات یکی از پرونده‌هایی پرداخت که برای آن قرار منع تعقیب صادر شده بود؛ رئیس عدلیه پس از استماع مفاد قرار منع تعقیب صادره، توصیه‌هایی تخصصی و کاربردی را خطاب به این بازپرس ایراد کرد.

«اقدامات و مواضع شما قابل دفاع و منصفانه است و ما که در زمره رسانه‌های منتقد قلمداد می‌شویم، رویکرد شما در بسیاری از موارد را مثبت می‌دانیم». این جمله‌ای بود که مدیرمسئول یک رسانه شناخته شده خطاب به رئیس قوه قضائیه مطرح کرد؛ این شخص که برای پیگیری روند پرونده‌اش در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شده بود، تصریح داشت: استقلال دستگاه قضائی و تاکید شما به عنوان رئیس قوه قضائیه بر این مهم، موضوع بسیار حائز اهمیتی است.

رئیس دستگاه قضا نیز خطاب به این مسئول رسانه‌ای بیان داشت: همه ما ملزم به حرکت در مسیر قانون هستیم و باید توجه داشت که نقد منصفانه با تخریب تفاوت دارد.

رئیس عدلیه هنگام بازدید از یکی از بخش‌های دادسرای فرهنگ و رسانه پیرامون نحوه و سازوکار رصد مطالب منتشره در مطبوعات، خبرگزاری‌ها، نشریات و فضای مجازی سوالاتی را از متصدی مربوطه مطرح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان بازدید از دادسرای ناحیه ۳۵ (فرهنگ و رسانه) طی سخنانی در جمع قضات و کارکنان این دادسرا ضمن گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی، اظهار کرد: تاریخ افتخارآمیز انقلاب اسلامی از زمان آغاز نهضت حضرت امام خمینی (ره) سرشار و مشحون از ایثارگری‌ها و جانفشانی‌های جوانان و مردمان غیور و دلیری است که در راه دفاع از اسلام و ایران اسلامی از نثار جان‌های عزیز خود هراسی نداشتند و مخلصانه جهاد کردند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه، با تقدیر از اقدامات قضات و کارکنان دادسرای فرهنگ و رسانه که علی‌رغم حجم بالای کار در این واحد قضائی، امور و رسیدگی‌ها را به شکل مطلوب پیش می‌برند، بر رفع مشکلات و مسائل آنها در حوزه‌های مختلف تاکید کرد و گفت: صعوبت و سنگینی کار در دادسرا بسیار زیاد است و من این موضوع را از نزدیک لمس کرده‌ام؛ همچنین حجم کار در دادسرای تهران نیز با هیچ استان دیگری قابل قیاس نیست.

رئیس دستگاه قضا ارتقا روزآمد دانش و آگاهی را یکی از ملزومات اصلی برای قضات و کارکنان دادسرای فرهنگ و رسانه دانست و خاطرنشان کرد: جنس و محتوای کار فرهنگی و رسانه‌ای که دائماً سیر تحولی و دگرگونی دارد، اقتضا می‌کند که برای رسیدگی به پرونده‌های این حوزه نیز به دانش و آگاهی‌های روز مجهز باشیم.

«علاوه بر علم، برخورداری از حلم و صبوری نیز از ضروریات است»؛ این توصیه مهمی بود که رئیس عدلیه خطاب به قضات و کارکنان دادسرای فرهنگ رسانه مطرح کرد و بهره‌مندی از علم در کنار حلم را برای همه قضات بویژه قضات دادسرای کارکنان ضروری دانست.

قاضی‌القضات این نکته را هم خطاب به بازپرس‌ها و دادیاران دادسرای ناحیه ۳۵ متذکر شد که باید تصمیمات و اقداماتشان از جمله صدور قرارهایی که دارند متضمن و دربرگیرنده جنبه‌های آموزشی باشد و این آموزنده بودن در احکام، الفاظ و انشا قاضی متبلور باشد.

«پرهیز از یکسویه‌نگری به مقوله‌هایی نظیر آزادی، شفافیت و رعایت حقوق افراد»؛ این توصیه مهم دیگری بود که رئیس دستگاه قضا خطاب به بازپرس‌ها و دادیاران دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در همین زمینه با تبیین و تشریح مقوله آزادی و حدود و ثغور آن در راستای مصالح عمومی و منافع جمعی گفت: آزادی نباید حقوق عمومی و خصوصی افراد جامعه را مخدوش کند؛ آزادی باید با قیوداتی همراه باشد.

رئیس عدلیه در ادامه ضمن اشاره به مصادیق و موضوعاتی که بیّن‌الرشد و بیّن‌الغیّ هستند و در حق بودن یا گمراهی آنها شک و تردیدی وجود ندارد؛ توجه قضات دادسرای فرهنگ و رسانه را به مصادیق و موضوعاتی جلب کرد که وضوح و روشنی تخلف یا جرم بودن آن‌ها برجسته نیست و بر همین اساس، گفت: در مواردی، مشخص نیست که آیا اقدام یک فرد مصداق توهین و نسبت دادن یک امر وهن‌آور به شخصی دیگر محسوب می‌شود یا خیر؟ یا اینکه انتشار یک سند در زمره مصادیق افشای اسرار مردم است یا خیر؟ در چنین مواردی قضات دادسرای فرهنگ و رسانه باید بیش از پیش جانب احتیاط را رعایت کنند و بیشتر بر مشورت گرفتن از اهالی فن، خبرگان و متخصصین امر تکیه کنند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به جوانب حقوقی و اجتماعی جرایمی نظیر نشر اکاذیب و توهین به دیگری، گفت: گاهی فردی علیه شخصی اقدام به نشر اکاذیب می‌کند، گاهی نیز فردی به دیگری توهین می‌کند و با این عمل خود، قبح امری را در جامعه می‌شکند و سبب تحمیل آسیب اجتماعی و روانی به مردم می‌شود.

قاضی‌القضات در ادامه با تبیین و تشریح فلسفه وجود و حضور هیأت منصفه در جرایم مطبوعاتی و رسانه‌ای، اظهار کرد: برخی از موضوعات حوزه فرهنگ و رسانه تخصصی است لذا برای رسیدگی به پرونده‌های این حوزه، بهره‌گیری از نظرات متخصصین و صاحب‌نظران قشرها و صنوف مختلف در زمره ضروریات است؛ بر همین مبنا، در فرآیند دادرسی پرونده‌های حوزه فرهنگ و رسانه نقش خبرگان و اهالی فن در قشرها و صنوف مختلف و مساعدت آنها به قضات در امر انطباق مصادیق با موضوع قانون بسیار برجسته و حائز اهمیت است.

رئیس قوه قضائیه همچنین این نکته مهم را نیز به بازپرس‌ها و دادیاران دادسرای ناحیه ۳۵ یادآور شد که مشورت گرفتن قاضی از خبرگان و متخصصین حوزه‌های گوناگون در امر رسیدگی به پرونده‌ها در راستای اتقان آرا و احکام و قرارهای صادره، منافاتی با استقلال قضات ندارد.

«توجه به مقتضیات زمان، شرایط و مستندات موجود در امر رسیدگی به پرونده‌ها» توصیه دیگر رئیس عدلیه خطاب به قضات و کارکنان دادسرای فرهنگ و رسانه بود؛ قاضی‌القضات در همین رابطه متذکر شد که تأخیر در رسیدگی به پرونده‌ها آفات و ضررهای زیادی را به دنبال دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان با تاکید بر ضرورت پرهیز از افراط و تفریط در رسیدگی‌های قضائی، خاطرنشان کرد: فهم قانون، تشخیص موضوع، انطباق حکم با موضوع، روش بررسی مسئله و نحوه تبیین حکم از ملزومات امر قضاوت است و توجه به این شاخصه‌ها و تدبیر در قبال آنها در دادسرای فرهنگ و رسانه نیز از اهمیت خاص و ویژه‌ای برخوردار است.

در جریان بازدید رئیس عدلیه از دادسرای ناحیه ۳۵ (فرهنگ و رسانه)، القاصی‌مهر رئیس کل دادگستری استان تهران، علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران و «دلفانی» معاون دادستان و سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه نیز حضور داشتند.

علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این جلسه اظهار کرد: تمام تلاش همکاران ما در دادسرای فرهنگ و رسانه این است که همسو با نگاه و تأکیدات رئیس قوه قضائیه، همواره بر مدار حق، قانون و شرع حرکت کنند، فراتر از قانون تصمیم نگیرند و در میان مردم و اصحاب رسانه اعتمادسازی داشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه، حمایت از گزارشگران فساد و منتقدین دارای نقدهای سازنده را از جمله محورهای در دستور کار این دادگستری دانست و گفت: دادسرای فرهنگ و رسانه در مواردی که آبرو و حیثیت فردی بدون دلیل و بی‌جهت مورد خدشه قرار می‌گیرد، در چهارچوب قانون و به شکلی که اعتماد مردم به دستگاه قضائی صدمه نبیند، تصمیم‌گیری می‌کند.

«دلفانی» معاون دادستان و سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه نیز در این جلسه با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی موجودی پرونده این دادسرا از ۱۰۵۹ فقره در شهریور سال ۹۹ به ۵۲۷ فقره در اردیبهشت سال جاری اظهار کرد: میزان ورودی پرونده به دادسرای فرهنگ و رسانه در سال ۱۴۰۰ کاهش ۱۷ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ داشت.

سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه با اشاره به ارسال ۲۷۰ پرونده در سال ۱۴۰۰ به شورای حل اختلاف اظهار کرد: ۲۱ درصد از پرونده‌های ارجاعی دادسرای فرهنگ و رسانه به شورای حل اختلاف در سال گذشته، منجر به صلح و سازش شد.

دلفانی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچ فرد زندانی اعم از بازداشتی یا محکومیت قطعی، در میان مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‌ها وجود ندارد.

علاوه بر دیدار بدون واسطه با مردم و مراجعه کنندگان به دستگاه قضائی، آسیب‌شناسی از روندها و فرایندهای موجود در مراکز و مراجع قضائی یکی از اصلی‌ترین اهداف حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از بازدیدها و سرکشی‌های خود از واحدهای قضائی است؛ این مهم در جریان بازدید امروز قاضی‌القضات از دادسرای ناحیه ۳۵ نیز مورد توجه بود و رئیس قوه قضائیه با نگاهی تخصصی و موشکافانه، روندهای موجود در این واحد قضائی را مورد ارزیابی قرار داد.

انجام بازدیدهای میدانی و سرکشی از مراکز و مراجع قضائی اعم از دادگستری‌ها، دادسراها، زندان‌ها و سایر سازمان‌های تابعه دستگاه قضائی یکی از رویه‌های مدیریتی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در منصب ریاست دستگاه قضا است و وی علاوه بر سفرهای استانی و بازدیدها و سرکشی‌هایی که در جریان این سفرها از مراکز و مراجع قضائی انجام می‌دهد، تاکنون در تهران علاوه بر بازدید امروز از دادسرای ناحیه ۳۵ (فرهنگ و رسانه)، از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر، از دادسرای ناحیه ۲ تهران (مستقر در سعادت‌آباد)، دادسرای کارکنان دولت (ناحیه ۲۸ تهران)، دادگستری شهرستان قدس، دادسرا و دادگستری شهرستان قرچک، مجتمع قضائی قدس تهران، دادسرا و دادگستری شهرری و همچنین شعب کشیک دادسراهای نواحی ۳، ۱۶، ۲۷ و ۳۴ تهران بازدید داشته و از نزدیک در جریان نحوه خدمت‌رسانی به مردم و مراجعه‌کنندگان قرار گرفته و علاوه بر گفت‌وگو با قضات و کارکنان این مجتمع‌های قضائی، برای حل مشکلات تعدادی از مراجعه‌کنندگان دستورات مقتضی را صادر کرده است.

کد خبر 5496527

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =