«سوژه انقلابی در اندیشه پسامارکسیستی» منتشر شد

«سوژه انقلابی در اندیشه پسامارکسیستی» نوشته الیور هریسون و ترجمه پریسا شکورزاده توسط نشر نی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشر نی کتاب «سوژه انقلابی در اندیشه پسامارکسیستی» نوشته الیور هریسون و ترجمه پریسا شکورزاده را در ۲۱۹ صفحه و بهای ۸۴ هزار تومان منتشر کرد. الیور هریسون، مدرس ارشد نظریه سیاسی در گروه علوم اجتماعی و سیاسی است. او معلم سال اول برای دانشجویان رشته سیاست و روابط بین الملل در مقطع کارشناسی است و رییس دوره کارشناسی ارشد سیاست است. او در تمام سطوح لیسانس و فارغ التحصیل تدریس می‌کند و در حال حاضر مدیر واحد ایدئولوژی‌های سیاسی در تعارض (کارشناسی، سال اول)، تفکر سیاسی در کانون (کارشناسی، سال دوم)، تفسیر سیاست معاصر (کارشناسی، سال سوم)، و دموکراسی، شهروندی و پایداری (سطح کارشناسی ارشد) است.

در معرفی این کتاب باید گفت که امروزه مسئله‌ «سوژه‌ سیاسی» همچنان یکی از اساسی‌ترین پرسش‌ها نزد فیلسوفان و نظریه‌پردازان سیاست است. به‌طور خاص، در اندیشه‌ مارکسیستی از آغاز با این پرسش مواجهیم که چه کسانی عاملان تغییرات اجتماعی‌اند و چگونه این سوژه‌ها پدیدار می‌شوند. اما پس از گسترش انتقادات به مارکسیسم و رونق گرایشات پسامدرن، نظریه‌ سوژه‌ انقلابیِ مارکسیسم نیز اعتبار و محوریت خود را از دست می‌دهد.

با پروبلماتیک‌شدن سوژه‌ سیاسی در اندیشه‌ی پسامارکسیستی، متفکران پسامارکسیست می‌کوشند در چارچوب هستی‌شناسی‌های غیرمارکسی به بازتعریف امر سیاسی و سوژه‌ سیاسی بپردازند، اما فلسفه‌های سیاسی پسامارکسیستی و مواجهه‌ انتقادی آنها با نظریه‌ مارکسیسم و مسئله‌ شکل‌گیری سوژه، خود، نیازمندِ ارزیابی و بررسی انتقادی است که این کتاب به آن می‌پردازد. نویسنده در این کتاب، با محوریت سوژه‌ سیاسی، به بررسی اندیشه‌ مارکسیستی و پسامارکسیستی، نسبت اندیشه‌ سه متفکر پسامارکسیست (ارنستو لاکلائو، الن بدیو و آنتونیو نگری) با اندیشه‌ی مارکسیستی، و تحلیلِ انتقادی و مقایسه‌ای آنها می‌پردازد.

وی در این مسیر مبانی هستی‌شناسیِ غیرهگلیِ این متفکران را نیز مورد توجه قرار می‌دهد که برای بررسی چگونگی فراروی آنها از مارکس اهمیت بسیاری دارد. به‌طور کلی، مطالعه‌ این کتابِ پژوهشی برای فهم دقیق‌تر و همه‌جانبه‌ترِ اندیشه‌ پسامارکسیستی و نگاهی انتقادی به این نظریه‌ها برای علاقه‌مندان مفید است.

کد خبر 5527276

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha