کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

نورآباد- نهال‌های کوچک بر سینه «گردکانه» کاشته می‌شوند به آن امید که روزی درختان بلوط قد برافراشته تا بلندی‌های دلفان پر از چتر گسترده درختان شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: جنگل‌های بلوط زاگرس با وسعت ۱۱ میلیون هکتار به عنوان ریه‌های تنفسی و پاک کننده هوا امروز با تهدیدی جدی رو به رو هستند به طوری که از این میزان جنگل ۶۰۰ هزار هکتار بر اثر عوامل مختلف در معرض نابودی قرار گرفته‌اند.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

سهم استان لرستان نیز از این میزان جنگل بلوط یک میلیون و ۲۱۷ هزار هکتار، یعنی ۱۱ درصد است که بر اثر عوامل گوناگون ۱۰۰ هزار هکتار از آن در معرض نابودی است.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

عوامل انسانی در آتش سوزی و قطع درختان بلوط و همچنین آفت و بیماری نقش مهمی در از بین رفتن جنگل‌های بلوط دارند، یکی از راه‌های احیای جنگل‌های بلوط کاشت بذر و رویش مجدد این درخت است که فرهنگ سازی آن نقش مهمی در نجات ریه‌های زاگرس دارد.

«یونس محمدپور» جوان دلفانی چند سالی است در یک اقدام ارزشمند اقدام به کاشت درخت بلوط و دیگر درختان جنگلی در کوه «گردکانه سنجابی» کرده است.

سه سال پیش بود که این جوان دلفانی بعد از دیدن کلیپی که درختان بلوط چندین ساله به خاطر تهیه زغال توسط عوامل انسانی از بین می‌رفت، تصمیم گرفت با کاشت بذر و نهال بلوط قدمی مثبت در راستای کاشت این درخت مفید بردارد.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

با کاشت این نهال‌ها گویی که بزرگ شدن فرزندانم را می‌بینم

«یونس محمدپور» می‌گوید: اوایل تنهایی شروع به کار کردم و بعد از کاشت نهال‌ها، در هفته سه روز برای آبیاری نهال‌ها می‌رفتم، آن هم با حداقل وسایل، یعنی با پر کردن بطری‌های آب معدنی از چشمه، شروع به آبیاری درختان تازه قد کشیده می‌کردم.

او ادامه داد: بعد از دو سال کم کم وقتی نهال‌ها و بذرها رشد کردند چند نفر از دوستانم مشتاق همکاری شدند و الان بعد از سه سال و نیم یک اکیپ چهار نفره هستیم که هفته‌ای سه روز برای آبیاری بیش از سه هزار بذر و نهال بلوط، پسته کوهی و بادام وحشی راهی روستای «گردکانه سنجابی» می‌شویم.

بزرگترین آرزوی این جوان دلفانی این است روزی کوه «گردکانه» که مشرف به روستایشان است مملو از درختان بلوط و دیگر درختان جنگلی باشد، او می‌گوید که با کاشت این نهال‌ها گویی که بزرگ شدن فرزندانم را می ببینم.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

خدمت به محیط‌زیست و جنگل‌ها

«منوچهر رحمتی» نیز می‌گوید: حدود دو سال است که با دوستانم به خصوص آقای «یونس محمدپور» یک سری نهال را در دامنه کوه «گردکانه» می‌کاریم، بدون هیچ چشم داشتی از کسی و یا کمکی از طرف کسی، فقط به خاطر دل خودمان و اینکه می‌بینیم که این طبیعت دیگر هیچ گونه درختی ندارد.

او می‌گوید: متأسفانه محیط زیست در حال از بین رفتن است، پس تصمیم گرفتیم که با دوستان خدمتی به طبیعت و طبیعت دوستان کنیم و این نهال‌ها را بکاریم، امیدواریم که به ثمر برسند و کار ما نتیجه بگیرد.

وی ادامه می‌دهد: در این راه خیلی از دوستان کمک کردند، دلداری دادند و زحمت کشیدند.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

«مهدی عزیزی» دیگر طبیعت دوست همراه «یونس محمدپور» نیز می‌گوید: امیدواریم این اقدام پیش زمینه‌ای برای اینکه دوستان و کسانی که ما را می‌بینند باشد، تا آنها نیز اقدام به همکاری کنند، نه فقط این کوه «گرد کانه» بلکه خیلی جاهای دیگر که می‌شود درخت کاشت، می‌توانند انجام دهند.

وی می‌گوید: دیگر دوستان نیز در این راه خودشان را ثابت کنند، من به عنوان عضو کوچکی از این گروه دست این دوستان را می‌بوسم و از خداوند بهترین‌ها را برایشان خواستارم.

تنها راه حفظ جنگل‌ها مشارکت مردم و فرهنگ‌سازی است

سید علی حسینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلفان نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: شهرستان دلفان دارای حدود ۸۰ هزار هکتار جنگل است که از این میزان ۱۰ هزار هکتار به دلایل مختلف مانند خشکسالی، قطع درختان، آفت و… در معرض خطر هستند.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

وی افزود: شاید تنها راه حفظ جنگل‌ها مشارکت مردم و فرهنگ سازی باشد، وجود انسان‌هایی مانند «یونس محمد پور» در شهرستان نعمتی بس بزرگ برای حفظ و صیانت از منابع طبیعی و درختان است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری دلفان اظهار داشت: بنده به عنوان مسئول منابع طبیعی دلفان افتخار می‌کنم که در این شهرستان طبیعت دوستی چون «یونس محمدپور» زندگی می‌کند و در حال کاشت درخت و فرهنگ سازی در این رابطه است.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

حسینی افزود: امیدوارم طی چند سال آینده در این منطقه «گردکانه» شاهد جنگلی «دست کاشت» باشیم که نماد فرهنگ، منش و طبیعت دوستی مردم نجیب شهرستان باشد، امیدواریم در جای جای شهرستان شاهد حضور «محمدپور ها» باشیم که دیگر نیازی به حضور و تقویت یگان حفاظت منابع طبیعی نباشد، بلکه ما هم به عنوان شاگردان آقای «محمدپور» در عرصه‌های منابع طبیعی اقدام به کاشت نهال کنیم و در راستای ترویج این نهضت عظیم که بنیان‌گذارش آقای «محمدپور» است، گامی هرچند کوچک برداریم.

کد خبر 5542450

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha