رویکرد سیاست خارجی دولت«دست‌مریزاد» دارد /‏«همتی» باید محاکمه شود

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه مشکلاتی که اکنون شاهد آنها هستیم مربوط به عدم مدیریت و تصمیمات اشتباه دولت گذشته است، گفت: عاملان آن از جمله «همتی» باید محاکمه شوند.

مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره عملکرد یک‌ساله دولت سیزدهم، گفت: می‌خواهم ابتدا شرایط سختی که سید ابراهیم رئیسی آن را در دولت سیزدهم در دست گرفت توضیح دهم. من یک متنی را از صحبت‌های عبدالناصر همتی که رئیس بانک مرکزی دولتِ حسن روحانی بود، مطالعه کردم و به نظرم این متن در واقع یک اقراری است که باید رئیس دستگاه قضا، یعنی حجت الاسلام محسنی‌اژه‌ای آن را به عنوان یک دادخواست و مدعی‌العموم مطرح کند و همتی را به دادگاه بیاورد.

وی اضافه کرد: کسی که (همتی) اقرار می‌کند ما تورم ۳۵ درصد را به ۶۰ درصد رساندیم و تمام پول‌هایی که باید از کره‌جنوبی، ژاپن یا از فروش نفت به دستمان می‌رسید و بلوکه شده بود را به مقدار معادل آن، پول چاپ کردیم و باعث افزایش نقدینگی شدیم. این فرد باید محاکمه شود. نقدینگی از ۴۰۰ همت به ۲۵۰۰ همت رسید و توضیح این مسئله برای مردم کار سختی است، اما رسانه ملی و خبری باید این مسئله را باز کنند و بگویند که چه چیزی به رئیسی تحویل داده شده است!

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود و خیلی از پول‌ها بازگردد، باز هیچ کمکی به اقتصاد کشور نمی‌کند. اظهار کرد: این به خاطر این است که دولت گذشته، معادل همان پول را به ریال در جامعه توزیع کرده‌اند و اکنون باید آن را جایگزین کرد تا تعادل صورت بگیرد؛ چنین جفایی در تاریخ کشور را از هیچ دولتی ندیدیم.

همتی و هم‌دستانش باید محاکمه شوند

شاکری تصریح کرد: بحث اوراق قرضی و ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت گذشته و آواری که بانک مرکزی در خصوص بستن بنگاه‌های تولیدی و کارخانه‌ها بر سر مردم ریخت هم از مشکلاتی است که اکنون رئیسی باید آنها را حل کند. تمام این مسائل از اقرارهای همتی در یک شبکه اجتماعی است. او حتی اسم کسانی که در مشکلات اقتصادی نقش داشته‌اند و به نوعی با او همکاری داشته‌اند را عنوان کرده است، مانند اسحاق جهانگیری، محمدباقر نوبخت و حسن روحانی.

وی با ذکر خاطره‌ای ابراز کرد: به خاطر دارم که از بیژن زنگنه پرسیدم که بالاخره میزان فروش نفت شما چقدر است؟ به من گفت که «مگر اصول دین می‌پرسی؟ من چه می‌دانم چقدر است!» این قضیه فقط تأسف دارد.

این فعال سیاسی ضمن اشاره به تدبیرهای سنجیده رئیسی در دولت سیزدهم گفت: رئیسی در قضیه ویروس کرونا وعده داد که با آن مقابله کند و به وعده خود هم عمل کرد. کار بزرگی هم انجام داد. زمانی در گذشته ۷۰۰ کشته داشتیم اما اکنون آمار کاهش پیدا کرده است

رئیسی توانست وارد سازمان همکاری شانگهای شود

شاکری اضافه کرد: رئیسی جلوی تعطیل شدن بنگاه‌های تولیدی و کارخانه‌ها را گرفت و اجازه نداد تا بانک هیچ مرکز تولیدی را تعطیل کنند. کارهایی نیز برای اقشار کم‌درآمد جامعه انجام شد و تدبیرهایی نیز برای مسئله مسکن صورت پذیرفت. تأسیس مؤسسات دانش‌بنیان که مقام معظم رهبری فرمودند تعداد آن‌ها را از ۶۵۰۰ به دو برابر برسانید هم در دستور کار دولت قرار گرفته است. مجموع فعالیت‌های سورنا ستاری در معاونت علمی و فناوری نیز بسیار ارزشمند است.

وی در رابطه با رویکرد دولت در حوزه سیاست خارجی، خاطرنشان کرد: محمدجواد ظریف با تمام تلاش‌هایش در ورود به شورای همکاری شانگهای، ناموفق بود، در حالی که رئیسی به این شورا رفت و اکنون هم می‌بینیم که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، به کشورمان سفر کرده و قراردادهایی را امضا می‌کنند.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی تصریح کرد: ارتباطاتی که با سازمان شانگهای، روسیه و چین داریم برای ما می‌تواند بسیار ارزشمند باشد، به همین دلیل باید بابت این کار بزرگ به دولت سیزدهم دست‌مریزاد گفت. مشکلاتی که اکنون شاهد آنها هستیم، عمدتاً مربوط به عدم مدیریت و تصمیمات اشتباه دولت گذشته است. همه باید کمک حال دولت جدید باشیم تا بتوانند به این مسیر ادامه دهند.

نگاه به غرب، عامل ناکامی دولت سابق

شاکری در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت ناکامی دولت گذشته، گفت: یک تیتری تحت عنوان «نگاه به غرب» در ذهن روحانی وجود داشت، نگاه به توسعه غربی، سبک زندگی و ارتباطات حقوقی غربی. این موارد آنقدر در ذهن او برجسته شد که می‌خواست به آن‌ها دست پیدا کند و نگاه به شرق را به هر دلیلی با هتک حرمت، بی‌احترامی و رعایت نکردن پروتکل‌ها از بین برد.

وی عنوان کرد: به رغم تذکراتی که به روحانی ابلاغ می‌شد و در اخبار هم موجود است، اما او گوش نکرد. وزرا هم تابع روحانی بودند. هرچند که بسیاری از مؤلفه‌های غرب در خود محمدجواد ظریف هم وجود داشت. این تیترِ «نگاه به غرب» در ذهن محمد خاتمی هم بود. پس می‌توان نتیجه گرفت که آنها دنبال نوعی غرب‌گرایی و غرب‌پرستی هستند.

این فعال سیاسی تصریح کرد: مباحث نظری در رابطه با غربگرایی را هم امثال آقایان تاجیک، تاج‌زاده، علوی‌تبار و کدیور انجام می‌دهند که همگی نشان‌دهنده یک نوع غرب‌پرستی است.

شاکری با بیان اینکه آمریکایی‌ها هم اعلام کردند که تحریم‌ها نتوانست جلوی پیشرفت ایران را بگیرد، اظهار کرد: درواقع دیدیم که آمریکا نتوانست ایران را به زانو در بیاورد و بسیاری از مؤلفه‌های قدرت آمریکا نیز شکست خورد. همانطور که در پاسخ به ترور و شهادت حاج‌قاسم سلیمانی، هنگامی که آن پاسخ محکم را دادیم، پوتین رئیس‌جمهور روسیه با تعجب گفت که شما کار بزرگی را انجام داده‌اید که در تاریخ مثل آن وجود ندارد.

وی افزود: با اینکه آمریکا بیش از ۱۲۰ پایگاه نظامی در منطقه دارد، اما همگی آن‌ها مانند سیبل‌هایی برای ایران است. هر موقع بخواهیم می‌توانیم گلوی آمریکا را فشار دهیم، آمریکا گلوی روحانی را گرفته بود، فشار می‌داد و باج می‌گرفت، اما اکنون این ما هستیم که گلوی آمریکا را گرفته و حقوق‌مان را طلب می‌کنیم. این در عرصه دکترین سیاست خارجی بسیار مسئله مهمی است.

رئیسی از کابینه کارآمدی می‌خواهد

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی درباره لزوم ترمیم کابینه نیز، گفت: باید شاخص‌ها، انتظارات، مطالبه‌ها و عملکردها دقیق ارزیابی شود تا بتوان در این مورد قضاوت درست را انجام داد. دولت و مجلس باید در نقطه توقعات و مطالبات مردم، کارآمدی مدیران و ارزیابی شاخص‌ها را دنبال کنند و کسی هم نباید از این موضوع ناراحت شود.

شاکری بیان کرد: روابط غیرمعمول، رانتی و باج‌خواهی برخی از نمایندگان از فلان وزیر دولت در مقابل استیضاح، در واقع فروپاشی اخلاق در نظام مدیریتی کشور است. اما شاهدیم که هر میزان ارزیابی کارآمدی و شایسته‌سالاری وجود داشته باشد، مورد پذیرش همگان است. خود رئیسی نیز قائل به این نیست که اگر وزیری بر سر کار آمد، تا پایان دوره بماند، بلکه باید اثبات کند که می‌تواند موضوعات حوزه کاری مربوطه را حل کند و کارآمدی خودش را نشان دهد.

کد خبر 5545448

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha