در اردوگاه جنین «خانه ها» چگونه به «سنگر» تبدیل شدند؟

همه در اردوگاه جنین واقع در کرانه باختری در حال مقاومت هستند؛ از زنان و مَردان گرفته تا پیر و جوان.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: رژیم صهیونیستی در مسیر سلطه‌گری خود بر سرزمین‌های اشغالی، علاوه بر کشتار، نظارت بر مرگ را نیز به عنوان ابزاری برای استیلا بر کنشگران فلسطینی به کار می‌گیرد؛ به تعبیر هنیده غانم، رئیس مرکز مطالعات فلسطین، رژیم حاکم بر سرزمین‌های اشغالی، سوژه‌های تحت انقیاد را یکجا نمی‌کشد بلکه در موقعیتی یک قدم مانده به مرگ نگه می‌دارد تا انقیاد آن‌ها را از طریق کنترل مرگ تضمین کند و اینجاست که هنر جوانان اردوگاه جنین معنا می‌یابد. آن‌ها جان در کف دست می‌گذارند و می‌خواهند مرگ را از کنترل حاکم وارهانند و با ابزار مقاومت به جنگ اشغالگران بروند.

شذی حنایشه، روزنامه‌نگار فلسطینی مستقر در جنین، به این اردوگاه رفته و با ساکنان و رهبران این اردوگاه در مورد زندگی و مقاومت تحت شرایط تهدید دائمی حملات نظامیان صهیونیست گفتگو کرده است. این گزارش در پایگاه mondoweiss منتشر شده است:

در هفته دوم ماه آوریل سال جاری، در نیمه‌های شب، در کوچه پس‌کوچه‌های اردوگاه آوارگان جنین، می‌شد صدای سرودهای میهن پرستانه‌ی مردان جوانی را که برای محافظت از این اردوگاه جمع شده بودند، شنید. آن‌ها در حالی که ورودی‌های اردوگاه را با تپه‌های خاکی و لاستیک‌ها مسدود کرده بودند، سرود می‌خواندند و منتظر حمله‌ ارتش اشغالگر به اردوگاه بودند.

این چنین است که نیروهای صهیونیست هر بار که به هر منطقه‌ای از استان جنین (خواه اردوگاه، خواه شهر و خواه روستاهای اطراف) حمله می‌کنند، با مقاومت فزاینده روبرو می‌شوند. هسته‌های فردی در این روستاها تشکیل شده است و مبارزان مقاومت از اردوگاه جنین به این روستاها می‌آیند تا با نیروهای صهیونیست روبرو شوند و تهاجمات را دفع کنند.

«م. ج»، یکی از ساکنان این اردوگاه می‌گوید هر بار که نیروهای صهیونیست می‌کوشند یک عملیاتی نظامی را در اردوگاه جنین صورت دهند، شکست می‌خورند، غیر نظامیان را در خیابان هدف قرار می‌دهند و به آن‌ها شلیک می‌کنند: «آن‌ها از تلفات غیر نظامی به عنوان ابزاری برای تنبیه مقاومت و مخفی کردن شکست خود از شهرک نشینان استفاده می‌کنند».

Israeli military vehicles heading toward the Jenin refugee camp in the West Bank on April 9, 2022. (Photo: Wajed Nobani/APA Images)

ریشه‌ها

ابو رمیله، دبیر کل جنبش فتح در جنین می‌گوید مقامات صهیونیست از زمان نبرد آوریل ۲۰۰۲، در وضعیتی مستمر از انتقام‌گیری نسبت به اردوگاه جنین قرار دارند. صهیونیست ها می‌دانند که در نبرد ۲۰ سال پیش، شکست خورده و تحقیر شدند و از آن زمان تاکنون، حملات، ترورها، بازداشت‌ها، محاصره و رنج مستمر را بر مردم این اردوگاه تحمیل کرده‌اند. وی توضیح می‌دهد که نسل جدید این اردوگاه، امید خود را به یک افق اقتصادی یا سیاسی، از دست داده است: «تمام آنچه نسل جدید از سر گذرانده است، کشتار و جنایت به دست نیروهای صهیونیست بوده است. آن‌ها شاهد خون، تانک‌ها، بمب‌گذاری‌ها و تخریب‌ها بوده‌اند؛ تانک‌هایی که بر روی مردم غیر نظامی حرکت می‌کردند و استخوان‌های آن‌ها را خرد می‌کردند.. این وقایع و آنچه امروز نیز رخ می‌دهد، واکنشی را در این نسل برانگیخته است. این نسل تحت فشار است و چنین فشاری منجر به یک انفجار شده است؛ انفجاری نظیر آنچه در [عملیات دیزنگوف] تل‌آویو [توسط رعد فتحی حازم] رخ داد».

جنین؛ الهام‌بخش کرانه باختری

ابورمیله در مورد اینکه چرا در میان این همه اردوگاه، اردوگاه جنین نقش ویژه‌ای را در الهام بخشی به کرانه باختری ایفا می‌کند، گفت: «این اردوگاه، و حوادثی که از سر گذرانده است، منجر به برانگیختن حس فزاینده‌ای از میهن پرستی، آگاهی، آمادگی و روحیه بالا میان مردم و نسل جدید شده است. ما به این اطمینان رسیده‌ایم که شکست نخواهیم خورد، و چیزی برای از دست دادن نداریم. تنها راهی که اشغالگران صهیونیست پیش روی ما باقی گذاشته‌اند، مقاومت است». وی افزود: «نسل جدید اردوگاه جنین برای این مرحله آماده است، و کسانی که امروز در حال جنگیدن هستند، فرزندان مبارزان، فرزندان شهدا، و فرزندان اسرایی هستند که در سال ۲۰۰۲ در نبرد اردوگاه جنین جنگیده بودند».

هر خانه؛ یک سنگر مقاومت

سخنگوی رسمی گردان‌های شهدای الاقصی (شاخه نظامی جنبش فتح) با نام مستعار «ابو محمد» گفت که آنچه امروز شاهد آن هستیم، ناشی از افزایش سرعت دستگیری‌های روزانه فلسطینیان و هدف قرار دادن مستقیم این اردوگاه است؛ گرچه، آنچه در حال رخ دادن است برای این اردوگاه، جدید نیست. وی ادامه داد: «سلاحی که امروز مردان جوان با خود حمل می‌کنند، سلاح اراده است، و این همان سلاحی است که اردوگاه جنین با آن به مدت بیش از ۷۰ سال با اشغالگران مبارزه کرده است. ۲۰ سال پیش، نبرد آوریل، نبرد استواری و عصیان، در اینجا رخ داد. ما امروز در حال تکثیر این روحیه هستیم، و وحدت ملی در این اردوگاه جریان دارد».

A scene from the joint gathering of Palestinian factions in the Jenin refugee camp to commemorate martyrs, April 15, 2022 (Photo:  Shatha Hanaysha)

ابو محمد توضیح داد که هسته‌های مقاومت در داخل اردوگاه در تمام کوچه‌ها و گذرگاه‌ها پراکنده شده‌اند و از اردوگاه دفاع خواهند کرد؛ اگر اشغالگران صهیونیست به این اردوگاه حمله کنند، شگفت‌زده و غافلگیر خواهند شد. وی همچنین افزود که مقاومت در جنین با مقاومت در نقاط دیگر، متفاوت است: «در اردوگاه جنین، مقاومت، پیگیرانه و جدی است؛ از هر خانه و از هر بالکن به سمت اشغالگران شلیک می‌کنیم. همه در این اردوگاه در حال مقاومت هستند: زن فلسطینی، کودک فلسطینی، پیر فلسطینی و امام مسجد فلسطینی در حال مقاومت است».

کد خبر 5547578

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha