باید خود را با تغییرات اقلیمی سازگار کنیم

سرپرست مرکزملی هوا وتغییر اقلیم ضمن تاکید بر تغییرات اقلیمی کشور گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس وظایف قانونی خود در ماده ۲ قانون هوای پاک، وظایف نظارتی و مکاتبات خود را انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، داریوش گلعلیزاده با اشاره به وظیفه نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای قانون هوای پاک، اظهار کرد: بر اساس ماده ۲۶ قانون هوای پاک مصوب سال ۱۳۹۶، وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است ظرف مدت ۲ سال پس از ابلاغ این قانون، شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای سیل، طوفان و گرد و غبار را تکمیل نماید.

وی افزود: بر این اساس، ما از طریق سامانه و در قالب خوداظهاری از کلیه دستگاه‌های ذیربط در قانون هوای پاک گزارش گرفتیم و در سال ۱۴۰۰ این گزارش را به دولت و نهادهای مسؤول ارائه کردیم. در سال جاری هم این گزارش تهیه و به سازمان بازرسی ارسال شد.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم، تصریح کرد: مستندات نشان می‌دهد که این شبکه بر اساس اهداف پیش بینی شده در قانون تکمیل نشده و دارای نقایص زیادی است. البته در پیش بینی‌های مربوط به رخداد طوفان گرد و غبار در استان خوزستان نسبتاً خوب عمل کرده است ولی در مورد شبکه پیش آگاهی سیل چندان تکمیل نشده و هنوز ناقص است و نیاز به تأمین اعتبارات لازم دارد تا شبکه مورد نظر تکمیل شود که متأسفانه این مهم انجام نشده است. بنابراین در گزارشی که به سازمان بازرسی دادیم آن را جزو تکالیف ناتمام اعلام کردیم.

گلعلیزاده در ادامه گفت: در حوادث اخیر، سازمان هواشناسی به موقع هشدار داده بود ولی بحث اصلی این است که توزیع زمانی و مکانی بارش‌ها در اثر تغییرات اقلیمی، تغییر کرده است و با توجه به اثرپذیری زیاد کشور، ما باید خود را با تغییرات اقلیمی سازگار کنیم تا آسیب و خسارت کمتری از چنین حوادثی به کشور تحمیل شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.

وی، خاطرنشان کرد: ما در سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری کلیه سازمان‌ها و نهادهای ذیربط در حال تهیه طرح سازگاری با اثرات تغییر اقلیم هستیم که انشاالله به تصویب هیأت دولت خواهد رسید. چنانچه این طرح تصویب و ابلاغ شود، کلیه اقداماتی که در حوزه سیاستگذاری، قانونگذاری، شهرسازی، طراحی و اجرای پروژه‌ها صورت می‌گیرند می‌بایست خود را با این طرح به عنوان سند بالادستی منطبق کنند.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم تاکید کرد: ما از جمله کشورهایی هستیم که از تغییرات اقلیمی خیلی متأثر می‌شویم و باید تلاش کنیم میزان تاب آوری خود را افزایش دهیم.

وی در پایان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس وظایف قانونی خود در ماده ۲ قانون هوای پاک، وظایف نظارتی و مکاتبات خود را انجام داده است و گزارش آن را هم به نهادهای بالادست ارائه کرده است که اگر ترک فعلی متوجه یک دستگاه است، اقدام مقتضی به عمل آید.

کد خبر 5553025

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha