تحقق «یک جرعه اندیشه و اشک» در هیئت ادوار دانشجویی همدان

همدان- در کنار برگزاری عزاداری های حسینی یک هیئت مذهبی باید به دنبال معرفی پیام عاشورا و جهاد تبیین در این مسیر باشد، هیئت ادوار دانشجویی همدان هم اکنون در این مسیر در حال قدم برداشتن است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- باز هم محرم از راه رسید… محرمی که در دل خود تاسوعا و عاشورای حسینی را با همه تداعی‌های آزادگی، اشک‌ها و ماتم‌ها و به سوگ نشستن‌ها، سخن گفتن از ایستادگی‌های امام حسین (ع) و یارانش و صبوری‌های حضرت زینب (س) به همراه دارد.

اما آیا این روزها تنها قرار است در ماتم و سیاه پوش باشیم؟ راه امام حسین (ع) و تک تک قدم‌هایش برای همه باید درسی باشد از جنس «زندگی واقعی».

این ماتم و اشک برای ارزش‌ها است

در این زمینه رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اقشار مختلف مردم قم در سال ۸۶ در بیانات خود فرمودند: «می‌گویند چرا ماتم و گریه و اشک را در بین مردم رواج می‌دهید؟ این ماتم و اشک برای ماتم و اشک نیست، برای ارزش‌هاست. آنچه پشت سر این عزاداری‌ها، بر سر و سینه زدن‌ها، اشک ریختن‌ها وجود دارد، عزیزترین چیزهایی است که در گنجینه بشریت ممکن است وجود داشته باشد؛ او همان ارزش‌های معنویِ الهی است. اینها را می‌خواهند نگه دارند که حسین بن علی مظهر این ارزش‌ها بود. یادِ آنهاست؛ زنده نگه داشتن آنهاست و ملت اسلام اگر نام حسین را و یاد حسین را زنده نگه بدارد و آن را الگو قرار بدهد برای خود، از همه موانع و مشکلات عبور خواهد کرد. لذاست که ما در انقلاب اسلامی، در نظام جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل، همه - مردم، مسئولین، بزرگان، شخص امام بزرگوار ما - بر روی مسئله امام حسین (ع) و مسئله عاشورا و همین عزاداری‌های مردمی، تکیه کردند و جا دارد. این عزاداری‌ها جنبه نمادین دارد، جنبه حقیقی هم دارد؛ دل‌ها را نزدیک می‌کند، معارف را روشن می‌کند.»

تحقق «یک جرعه اندیشه و اشک» در هیئت ادوار دانشجویی همدان

مسئله‌ای که همواره مراجع و علما بر آن تاکید داشته و دارند این است که شور حسینی باید با شعور حسینی همراه باشد، زیرا شعور حسینی زیرساخت شناخت کامل‌تر و بهتر از مکتب و نهضت کربلا است؛ حال در این مسیر هیئت ادوار دانشجویی استان همدان قدم‌هایی برداشته تا بتواند نماد واقعی تحقق شور و شعور حسینی باشد. هیئتی که از اول ماه محرم در امامزاده یحیی همدان فعالیت خود را آغاز کرده است.

توجه به تبیین وقایع تاریخی صدر اسلام و عوامل شکل گیری عاشورا

ناصر قوامی مشفق در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هیئت ادوار دانشجویی استان همدان در این شب‌ها به قرابت اشک بر مصیبت سیدالشهدا و اندیشه پرداخته؛ عنوان کرد: در واقع، این هیئت شور و شعور را کنار هم قرار داده است.

تحقق «یک جرعه اندیشه و اشک» در هیئت ادوار دانشجویی همدان

مسئول بسیج رسانه استان همدان خاطرنشان کرد: در این هیئت می‌بینیم که در کنار اشک و روضه به تبیین وقایع تاریخی صدر اسلام و عوامل شکل گیری عاشورا و همچنین تحلیل مسائل روز انقلاب اسلامی نیز پرداخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با حضور اساتید ادوار دانشجویی و با ایجاد کرسی‌های آزاد فکری و آزاد اندیشی به پرسش‌های ایجاد شده پاسخ داده می‌شود؛ اظهار کرد: این هیئت به لزوم و ضرورت تبیین مسائل روز انقلاب اسلامی در هیأت‌ها بیشتر از گذشته تاکید دارد.

تاکید مقام معظم رهبری بر شور و نشاط هیئت‌های مذهبی

علی زبرجدی نیز در خصوص این هیئت در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری و علمای اسلام نسبت به کارکرد هیأت‌های حسینی یک نگاه ویژه دارند؛ گفت: اخیراً در فرمایشات مقام معظم رهبری که توسط حفظ نشر و آثار منتشر شد می‌بینیم که ایشان به شور و نشاط هیئت‌ها تاکید ویژه دارند یعنی این طور نیست که هیئتی برگزار نشد، نشده باشد.

این فعال فرهنگی و اجتماعی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: هیئت‌ها در نشر و ترویج معارف اسلام و تبیین اهداف انبیا و با توجه به خاتمیت و بعثت رسول اکرم (ص) وظیفه‌ای که اهل بیت داشتند تعریف شده است.

قدم‌هایی از جنس «یک جرعه اندیشه و اشک»

سجاد ریحانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه یکی از کارویژه های اصلی هیئت‌های مذهبی به ویژه در ایام محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی، موضوع تبیینی آنها است؛ ادامه داد: یکی از نهادهای اجتماعی در اسلام که می‌تواند موجب ترویج گفتمان اسلام ناب باشد و کانونی است برای اینکه اقشار مختلف جامعه با سنین مختلف، مشاغل و سلایق و علایق مختلف در آن کانون گرد هم بیایند و پیام اسلام ناب را بشنوند، مداقه کنند و فهم و درک کنند؛ هیئت‌های مذهبی است.

تحقق «یک جرعه اندیشه و اشک» در هیئت ادوار دانشجویی همدان

این فعال فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه این کارویژه اساسی تبیینی که باید در هیئت‌های مذهبی باشد، نکته‌ای است که امروز لازمه یک هیئت پویا خواهد بود؛ تصریح کرد: یک هیئت اگر بخواهد هیئتی پویا باشد، لازمه اش این است که به این بُعد نیز بپردازد.

ریحانی با بیان اینکه با حرکت و نهضت امام حسین (ع) با یک استمرار نهضت مواجه هستیم؛ گفت: این استمرار در جهاد تبیین است و آن جهاد نظامی و میدانی که اباعبدالحسین (ع) داشتند، با جهاد تبیینی که حضرت زینب (س) به راه انداختند و جنگ روایت‌هایی که شکل گرفته بود و رساندن پیام اساسی نهضت کربلا به اذهان و افراد مختلف باید در کنار هم دیده شود.

وی با تاکید بر اینکه پس از جهاد نظامی و پیکاری که وجود داشت، جهاد تبیین نیز شکل گرفت؛ خاطرنشان کرد: اباعبدالحسین (ع) در جنگ و نبردشان نیز جهاد تبیین داشتند.

این فعال فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های جریان نخبگانی نیز همین است که بتوانند مفاهیم عمیق پیام اباعبدالحسین (ع) را در طول تاریخ و در پس پرده‌های ادوار مختلف تاریخ استخراج، کنکاش و کاوش کنند و آنها را با ادبیات روز به جامعه و آحاد مردم هدیه و برای مردم تبیین کنند.

ریحانی با اشاره به اینکه یکی از اقداماتی که هیئت ادوار دانشجویی همدان با همت جوانان انقلابی هیئت سردار همدانی در پیش گرفته است، کرسی‌های هم اندیشی است، خاطرنشان کرد: این کرسی‌های هم اندیشی به موضوع‌های روز که می‌شود از قیام اباعبدالحسین (ع) به دست آورد، می‌پردازد.

تحقق «یک جرعه اندیشه و اشک» در هیئت ادوار دانشجویی همدان

وی در ادامه، یادآور: شد تلاش شد که در این کرسی‌ها با عنوان «یک جرعه اندیشه و اشک» به تعقل و تفکر در پیام‌های مکتب امام حسین (ع) و بحث پیرامون شکل به کارگیری آنها با اقتضائات روز پرداخته شود.

این کارشناس جنگ شناختی با بیان اینکه موضوع‌هایی که امروز از نهضت اباعبدالحسین (ع) می‌شود که استخراج کرد در این کرسی‌ها پرداخته شد؛ گفت: تلاش شد تا این موضوع‌ها هرچند به صورت مختصر مورد مداقه قرار گیرند، این کرسی‌ها باید بیشتر شوند و از نظر بعد کمی و کیفی بیشتر به آنها پرداخته شود بدین ترتیب، یکی از برنامه‌های اصلی هیئت‌های ما در کنار عزاداری‌ها و سخنرانی‌ها بحث و تبادل نظر در موضوع‌های اساسی پیام اباعبدالحسین (ع) با یک نگاه دغدغه مند و مداقه گونه به موضوع کربلا و مکتب اباعبدالحسین (ع) است.

در کنار برگزاری عزاداری‌های حسینی باید یک هیئت مذهبی به دنبال معرفی پیام عاشورا و جهاد تبیین در این مسیر باشد، هیئت ادوار دانشجویی همدان هم اکنون در این مسیر در حال قدم برداشتن است.

جنبه معرفت و شعور با شور حسینی و عقلانیت در هیئت باید در هم آمیخته شود.

در ایام محرم و عزاداری‌های تاسوعا و عاشورای حسینی باید توجه به شعور حسینی در کنار شور حسینی به عنوان مهم‌ترین مساله در جامعه احیا شوند؛ روندی که این روزها در کنار شور حسینی، هیئت ادوار دانشجویی همدان شعور حسینی را نیز مدنظر قرار داده است.

کد خبر 5558264

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha