مشکلات سلامت هر روز پیچیده‌تر می‌شود/ ضرورت مشارکت اجتماعی

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: طرح شهید سلیمانی و واکسیناسیون همگانی که با کمک گرفتن از مردم و سازمان های مختلف مردمی اجرا شد، یک انقلاب در توسعه مشارکت اجتماعی بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کمال حیدری، در اولین همایش کشوری «ارتباطات خطر و مشارکت اجتماعی» در تالار شمس، اظهار داشت: برای توسعه مشارکت‌های اجتماعی باید تمام ظرفیت‌ها همچون بسیج، هلال احمر، شهرداری‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و محلات را پای کار بیاوریم که این کار در طرح شهید سلیمانی به خوبی انجام شد.

وی با بیان اینکه سلامت محلات و محله محوری در توسعه مشارکت اجتماعی نقش بسیار زیادی دارد، افزود: بعد از جنگ هیچ وقت مشارکت اجتماعی به اندازه مشارکت اجتماعی، پاندمی کرونا بالا نبود. در این پاندمی همه برای سلامت هم وارد میدان شدند و انرژی گذاشتند و نشان دادند با افزایش مشارکت چقدر خوب می‌توان کارها را پیش برد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: مشکلات سلامت روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و نیاز به مشارکت اجتماعی در این عرصه نیز هر روز بیشتر احساس می‌شود. مسائل جدیدی مثل گرد و غبار، آلودگی زمین و هوا و شیوه زندگی با توسعه مشارکت اجتماعی در سلامت قابل رسیدگی است. اگر آرزوی کشورها توسعه است، سلامت در محوریت این توسعه قرار دارد.

حیدری ادامه داد: اگر افراد جامعه توانمند شوند سلامت، مطالبه همگانی خواهد شد. بنابراین توانمندسازی محیط‌های اجتماعی مثل مدارس، ادارات و محل کار افراد به این پیشرفت کمک زیادی می‌کند. در محلات چون همه به هم نزدیک تر هستند می‌توانند مشارکت بهتر و قوی‌تری را رقم بزنند.

وی با بیان اینکه با وجود مشارکت خوبی که در برنامه‌ها با وزارت آموزش و پرورش داریم، متأسفانه از دوره دوازده ساله تحصیل و مدرسه برای نهادینه کردن فرهنگ سلامت در دانش آموزان به خوبی بهره نمی‌گیریم، افزود: آموزش و توانمندسازی دانش آموزان در کنار مسائلی مانند توجه به تغذیه صحیح آنان در بوفه مدارس، ارتقای سلامت جامعه را در پی دارد.

حیدری گفت: خوشبختانه در بحث کمیت زندگی شاهد رشد چشمگیر سن امید به زندگی در افراد جامعه هستیم و اکنون باید تلاش خود را به ارتقای کیفیت زندگی معطوف کنیم.

آحاد جامعه باید بتوانند در مسیر سلامتی گام بردارند

در ادامه این همایش، مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران، بر اهمیت و جایگاه مشارکت، تعاون و همکاری تاکید کرد و گفت: البته مشارکت ابعاد و حوزه‌های گوناگونی دارد؛ یکی از حوزه‌هایی که همواره شاهد مشارکت همه آحاد جامعه ما بوده، حوزه فعالیت‌های سلامت محور است. بهبود وضعیت شاخص‌های سلامت شهری و تبدیل کردن شهر تهران به شهری سالم‌تر و زیست پذیرتر یکی از اولویت‌های اصلی و اساسی است. نیک پیداست که طی مسیر در این طریق و بهبود شرایط موجود جز از طریق مشارکت همه ذی مدخلان و ذی نفعان سلامت مثل مشارکت دستگاه‌ها و ارگان‌های گوناگونی که در این حوزه صاحب اختیار و مسئولیت هستند یا سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های جهادی میسر نخواهد بود.

حمید صاحب افزود: ما به پشتوانه و برکت این همراهی و مشارکت، قصد داریم تا در فصلی نوین از خدمت در شهرداری تهران و با همکاری گسترده و همه جانبه با همه سازمان‌ها از جمله وزارت بهداشت، اقشار و گروه‌های مردمی و یکایک شهروندان تهرانی، به نهادینه‌سازی خودمراقبتی و ارتقای سواد سلامت بپردازیم تا آحاد جامعه ما بدانند، بتوانند و بخواهند که در مسیر سلامتی گام بردارند و از این رهگذر بتوانیم به سوی تحقق جامعه مشارکت‌جو و توانمند در حوزه سلامت گام برداریم.

مدیر کل اداره سلامت شهرداری تهران ادامه داد: ما در اداره کل سلامت شهرداری تهران همیشه مشتاق مشارکت بیشتر برای توانمند سازی و ارائه خدمات به شهروندان هستیم و در ۳۵۳ محله شهر تهران با راه اندازی کانون‌های هفت‌گانه با محوریت خانواده در تلاشیم که در حوزه سلامت تک تک شهروندان گام برداریم.

راه‌اندازی کانون توسعه انسانی

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران، در همایش روز ملی تشکل‌ها گفت: راه‌اندازی کانون توسعه انسانی در نظام سلامت مشارکت و همکاری بین بخشی از موضوعات بسیار مهمی است که باید به آن ویژه پرداخت. ما زیرساخت‌ها و نهادهای مختلف و خوبی در کشور داریم که بارها و بارها در موضوعات مختلف همگام و همراه یکدیگر شده‌اند، اما نیاز به همدلی و همکاری و ارتباط بین بخشی باید با انسجام و برنامه ریزی مدون در دستور کار قرار گیرد. خوشبختانه شهرداری تهران با ظرفیت خانه‌های سلامت می‌تواند محور این تعاملات قرار گیرد. پیشنهاد ما استفاده از ظرفیت سرای محله و ایجاد فضایی مانند کانون توسعه انسانی در سرای محله است تا خدمات داوطلبانه به شکل احسن مدیریت شود.

فرصت‌سازی از طریق مشارکت

در ادامه همایش روز ملی تشکل‌ها، سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درباره همکاری تشکل‌ها برای ارتقای مشارکت اجتماعی و سلامت جامعه گفت: روز ملی تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی را با همکاری اداره کل سلامت با موضوع ارتباطات خطر و مشارکت اجتماعی وزارت بهداشت در کنار نزدیک‌ترین شرکای سازمانی خود و داوطلبان مردمی برگزار کردیم تا ضمن قدردانی از همراهی و مشارکت‌های انجام شده در مبارزه با کرونا به ویژه در برنامه واکسیناسیون همگانی سال گذشته، در مورد برنامه‌های آتی و اولویت‌های سلامت گفتمانی شکل گیرد.

فرشید رضایی افزود: با توجه به تهدیدات رو به افزایش در جهان از گرمایش زمین تا ویروس‌های نوپدید، نیاز به فرصت‌سازی از طریق مشارکت‌های معنادار داریم و باید در این مسیر با تولیت وزارت بهداشت و ذیل سیاست‌های سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری حرکت جهادی کنیم.

وی همچنین یکی از موضوعات کلیدی را موضوع ارتقای سواد سلامت با رویکرد محله محور و ارائه خدمات سلامت در قالب برنامه‌های مشارکتی در محله عنوان کرد و افزود: در محله‌ها مجموعه‌های مختلف با اهدافی متنوع در حال خدمت رسانی هستند؛ اما وجود یک همگرایی و همسویی می‌تواند هزینه اثربخشی این اقدامات را مضاعف کند. اجتماعی سازی سلامت وظیفه مهمی است که بر دوش ما قرار دارد و برنامه‌های محله محور یکی از اقدامات ارزنده در این مسیر است.

رضایی گفت: سواد رسانه، توانمندی خانواده و محله از جمله ملزومات زندگی در دنیای جدید است و مشارکت‌های اجتماعی سلامت محور نیاز به زیر ساخت‌های لازم و برنامه‌های هماهنگ آموزشی و مشارکت اجتماعی دارند.

وی افزود: برای ما کیفیت بسیار مهم‌تر از کمیت است و به دنبال تکرار تفاهم نامه‌ها و سندهای متعدد نیستیم بلکه به حرکت جهادی هدفمند و برنامه‌های مؤثر نیاز داریم.
امنیت سلامت مسئولیت مهم همه ما است که نیازمند تقویت اجزای مختلف مدیریت خطر است.

در پایان همایش کشوری ارتباطات خطر و مشارکت اجتماعی، از تعدادی از داوطلبان سلامت که به عنوان رابط سلامت ادارات، سفیر سلامت خانواده و رابط سلامت محله طی سال‌ها بدون هیچ چشم‌داشتی، هم راستا و هم افزا در امر آموزش و اطلاع رسانی خطر مشارکت داشته‌اند، تقدیر و تشکر به عمل آمد.

کد خبر 5562679

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha