بنیاد ملی نخبگان و کمیته امداد تفاهم نامه همکاری منعقد کردند

تفاهم‌نامه همکاری بنیاد ملی نخبگان و کمیته امداد امام خمینی(ره) با هدف سازماندهی محرومیت زدایی با استفاده از توانایی نخبگان کشور منعقد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بنیاد ملی نخبگان، ناصر باقری‌مقدم قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به انعقاد تفاهم‏نامه همکاری بنیاد و کمیته امداد امام خمینی(ره) به منظور توسعه همکاری‏‏ها، گفت: این تفاهم‌نامه به منظور ایفای مسئولیت اجتماعی نخبگان و ایجاد زمینه‌های مشارکت در ارائه راه‌کارهای هوشمندانه، راهبردی و خلاق در حوزه مسائل فقر و محرومیت‏زدایی با محوریت استعدادیابی و کشف نخبگان در میان دانش‌آموزان و دانشجویان محروم و کم بضاعت منعقد شده است.

وی آشنایی نخبگان با نظام مسائل فقر در ایران به صورت عالمانه و مبنایی را از جمله مهمترین اهداف این تفاهم‌نامه بر شمرد و گفت: در این تفاهم تشکیل گروه‌ها و اجتماعات نخبگی از میان افراد مستعد مددجوی امداد در قالب هسته‌های مسئله محور مورد تاکید و توجه قرار گرفته است.

باقری‌مقدم ادامه داد: کمک به رفع فقر و آسیب‌های اجتماعی با بهره‎مندی از ظرفیت استادیاران نخبه و تسهیل بکارگیری دانشجویان مستعد تحت پوشش امداد در شرکت‌های دانش بنیان از دیگر اهدافی است که این همکاری دنبال می‌کند. همچنین این همکاری در حوزه دانش‌آموزی نیز، شرایط کشف استعدادها و ظرفیت‌های نخبگانی در میان دانش‌آموزان تحت پوشش امداد را با رعایت ملاحظات و اقتضائات خاص این قشر در قالب طرح شهاب فراهم خواهد کرد.

وی در ادامه ضمن تاکید بر همکاری کمیته امداد در اجرای «آیین‌نامه جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعدادبرتر و نخبه در دستگاه‌های اجرایی» براساس تفاهم‌نامه مذکور، به دیگر تعهدات این نهاد اشاره کرد و گفت: معرفی موضوعات اولویت‏دار کشور در حوزه رفع محرومیت و فقرزدایی، تسهیل اجرای طرح‌های استعدادیابی و هدایت تحصیلی دانش‏آموزان و دانشجویان تحت پوشش، معرفی نخبگان و استعدادهای برتر تحت پوشش امداد جهت دریافت تسهیلات حمایتی بنیاد و تامین زیرساخت‌ها جهت اجرای دوره‌ها و اردوهای آموزشی و تربیتی در مناطق محروم، از دیگر وظایفی است که در این همکاری در دستور کار کمیته امداد خواهد بود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: همچنین بر مبنای این تفاهم، سازماندهی تیم‏های کارشناسی نخبگان و شبکه استانی بنیاد جهت مشارکت در اجرای طرح‏های اولویت‏دار و تعامل با بدنه اجرایی کمیته امداد از جمله وظایف بنیاد بوده و تسهیل بررسی شرایط نخبگان و استعدادهای برتر معرفی شده از سوی کمیته، طراحی دوره‌های اختصاصی استعدادیابی و ارائه بورسیه ‏های تحصیلی ویژه، از دیگر تعهدات بنیاد است.

وی با اشاره به ارکان این تفاهم‏نامه گفت: به منظور اجرایی‏سازی تفاهم‏نامه، کارگروهی مشترک تشکیل و راهبری این طرح را برعهده خواهد داشت. شورای راهبردی متشکل از یک نماینده از کمیته، یک نماینده از بنیاد به همراه مسئول دبیرخانه است که وظیفه تصمیم‏گیری در مورد نحوه اجرای برنامه‏های تعریف شده را برعهده دارند.

این تفاهم نامه در ۱۱ ماده، به امضای ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و مصطفی خاکسار قهرودی؛ قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) رسید.

کد خبر 5563125

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha