۲۳ مهر ۱۴۰۱، ۱۳:۴۰

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی خوشنویسان کشور:

باید برای خوشنویسان نیمه حرفه‌ای انگیزه ارتقا فراهم کنیم

باید برای خوشنویسان نیمه حرفه‌ای انگیزه ارتقا فراهم کنیم

قزوین- رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی خوشنویسان کشور گفت: لازم است برای رشد و ادامه هنر خوش نویسی برای خوشنویسان نیمه حرفه‌ای زمینه افزایش انگیزه آنها را فراهم کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، همزمان با میلاد پیامبر اکرم (ص) رویداد بداهه‌نویسی یک روزه خوشنویسان استان قزوین و استان‌های همجوار با عنوان «مشق صلوات» جمعه شب در نگارخانۀ مهر حوزۀ هنری استان قزوین برگزار شد.

میرحیدر موسوی در حاشیه رویداد بداهه نویسی مشق صلوات در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای محافل هنری از این دست حمایت از نسل نمیه حرفه‌ای خوشنویسی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انجمن خوشنویسان کشور با اشاره به مزیت‌های «بداهه‌نویسی» در هنر خوش‌نویسی بیان کرد: اینکه خوشنویس بتواند سبک کتابت خود را بگونه ای تنطیم کند که در بازه زمانی ۴ ساعته اثری خلق کند نوعی رشد و تجربه جدید برای وی محسوب می‌شود همچنین همین که خوشنویس از خلوت خود خارج می‌شود و در جمع، در حضور سایر اساتید و هم‌رشته‌ای‌های خود کتابت می‌کند باز هم این جریان هنر وی را با نوعی رشد و ترقی مواجه می‌کند.

موسوی ابراز کرد: جریان برگزاری بداهه‌نویسی در قزوین طی سالیان اخیر جایگاه مناسب خود را در میان هنرمندان پیدا کرده است بگونه‌ای که گذشته از بداهه‌نویسی‌هایی چون: مشق رمضان و مشق صلوات، مدت ۹ سال بود که بداهه‌نویسی «مشق اربعین» هر ساله در روز اربعین به شکلی مرتب، باشکوه و با حضور هنرمندان قزوین، استان‌های دور و نزدیک و تقریباً در سطحی ملی برگزار می‌شد.
وی ادامه داد: برگزاری هر چه باشکوه‌تر محافلی از این نوع در غنای هنر خوشنویسی استان بسیار تأثیرگذار بوده چنانکه اجرای زنده خوشنویسی امروز در سطح ملی و در انجمن خوشنویسان کشور و در سطح استادی نیز ضروری شده و اجرایی می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انجمن خوشنویسان کشور ادامه داد: در پایان این مراسم به ۱۰ هنرمند برگزیده و ۲۰ هنرمند تقدیری، جوایزی اهدا شد اما همین جوایز اندک نوعی ایجاد انگیزه برای این نسل خوشنویسان است، نسلی که افت و خیز بسیاری دارد همانگونه که غالب ریزش‌ها نیز از همین نسل روی می‌دهد اما اگر این نسل با انگیزه در مسیر یادگیری خوشنویسی قرار گیرد می‌تواند وارد سطح یک خوشنویسی شود. در این سطح است که هنرمندان در این هنری معنوی و اصیل ماندگار می‌شوند.

موسوی ضمن اشاره به مسئلۀ اقتصاد هنر، در مورد آثار عرضه شده در این رویداد هنری نیز گفت: می‌توان این آثار را با قاب، تذهیب و … در اختیار دستگاه‌های سطح استان قرار داد تا از آنها جهت هدیه به مهمانان به عنوان سوغات پایتخت خوشنویسی ایران و سایر اموری از این دست استفاده شود.

وی همچنین در مورد داوری این رویداد نیز بیان کرد: داوری در حضور شرکت کنندگان و با بیان معیارها و ملاک‌های سنجش آثار انجام می‌شود تا شرکت کنندگان ضمن برخورداری از نظرات هیئت داوران با نظرات تخصصی و کارشناسانه اساتید این رشته نیز آشنا شوند.

مسئول انجمن خوشنویسان استان قزوین در مورد پیشینه همکاری انجمن خوشنویسان پایتخت خوشنویسی استان و حوزه هنری قزوین با تمرکز بر سلسله رویدادهایی چون بداهه نویسی بیان کرد: یازده سال است که کارگاه‌های حوزۀ هنری به شکل مرتب در واحد هنرهای تجسمی این مرکز برگزار می‌شود. در کارگاه‌ها مباحث تئوریک و تخصصی متعددی توسط اساتید برجسته کشور طرح می‌شد و سه دوره نیز در زمینۀ سبک شناسی خوشنویسی در حوزه هنری استان کارهایی انجام شد.


کد خبر 5609301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha