صف معترضان از اغتشاشگران جداست

بیرجند- رئیس قوه قضائیه گفت: ما هم بارها تاکید کردیم صف معترضان از اغتشاشگران جداست؛ شما نیز توجه داشته باشید که چه کسانی اغتشاش می‌کنند و پرچم ایران را می‌سوزانند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای صبح پنج شنبه در جمع دانشجویان خراسان جنوبی اظهار کرد: اسامی دانشجویانی را که طی قضایای اخیر در دانشگاه‌های بیرجند برای آنها پرونده تشکیل شده، به من ارائه دهید.

رئیس قوه قضائیه خراسان جنوبی ادامه داد: این دانشجویان چنانچه جرمی مرتکب شده باشند به تناسب جرمشان و لحاظ مواردی نظیر دانشجو بودن، به پرونده آنها رسیدگی شده و ارفاقات قانونی در قبال آنها اعلام گردد.

محسنی اژه‌ای گفت: اعتقاد داریم حتی برخی از اغتشاش‌گران ممکن است فریب خورده باشند و توجه به این موضوع در جای خود محفوظ است.

وی ادامه داد: اما نکته مهم آن است که ضعف‌های مدیریت خود را بشناسیم و درد دل و اعتراضات مردم را بشنویم چراکه اگر به نقص‌ها و کمبودهای خود توجه نکنیم، ممکن است همه دردها درمان نشود.

وی با بیان اینکه این یک واقعیت است که ایران اسلامی امروز حرکت روبه‌جلو دارد و به همین جهت دشمن سنگ‌اندازی می‌کند، عنوان کرد: صف معترضان را از اغتشاش‌گران جدا می‌دانیم و به مقامات ذی‌ربط قضائی تاکید کرده‌ایم که افراد بی‌گناه، کم‌گناه و فریب‌خورده اغتشاشات اخیر را از عناصر اصلی جدا کرده و با لحاظ ترتیبات لازم، نسبت به آزادی آنها اقدام شود.

وی با بیان اینکه مطالبه گری و طرح انتقاد و اعتراض، حق شما دانشجویان است، گفت: اما باید در کنار این موضوع، ارائه طریق را مدنظر قرار دهید وگرنه به خطا می‌رویم و ممکن است یک اعتراض ناخودآگاه به یک اغتشاش و یک انتقاد به یک تخریب تبدیل شود.

با عکس و بنر مشکلی حل نمی‌شود

وی با اذعان به اینکه به هیچ وجه راضی نیستم که عکس و بنری از من در محلی نصب شود و تاکید دارم که باید تشریفات و تجملات را کم کنیم، گفت: گاهی دیگران باعث می‌شوند دچار تجملات شویم و باید از این موضوع دوری کرد.

حجت الاسلام اژه‌ای بیان کرد: با عکس و بنر مساله و مشکلی حل نمی‌شود اگر نیت و اعمال ما درست باشد خودش بیانگر و مبین خواهد بود.

صف معترضان معترضان از اغتشاشگران جداست

رئیس دستگاه قضا در جریان حضور در دانشگاه بیرجند، پس از استماع سخنان دانشجویان، خطاب به آنها گفت: تک تک موارد مطرح‌شده از جانب شما دانشجویان عزیز را یادداشت کردم و در خصوص بررسی، انتقال و رفع آنها، اهتمام دارم.

وی با اشاره به سخنان مطرح‌شده از جانب برخی دانشجویان مبنی بر ضرورت تمیز قائل شدن میان معترضان و اغتشاشگران، گفت: ما هم بارها تاکید کردیم صف معترضان از اغتشاش‌گران جداست؛ شما نیز توجه داشته باشید که چه کسانی اغتشاش می‌کنند و قرآن و پرچم ایران را می‌سوزانند و اموال مردم را تخریب می‌کنند و مردم را به قتل می‌رسانند.

وی با تاکید بر اینکه باید توجه داشته باشید که دشمنان کینه‌توز ما برای ایجاد این اغتشاشات به میدان آمده‌اند، ادامه داد: به قطاری که در حال حرکت است سنگ پرتاب می‌شود؛ این را نمی‌خواهم برای دل‌خوشی بگویم بلکه این یک واقعیت است که ایران اسلامی امروز حرکت روبه‌جلو دارد لذا دشمن سنگ‌اندازی می‌کند.

نظر اژه‌ای درباره برگزاری دادگاه‌های علنی

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مطالبه دانشجویان برای برگزاری دادگاه‌های علنی مفاسد اقتصادی گفت: از دهه هفتاد بر برگزاری دادگاه‌ها به صورت علنی مطابق با قانون اساسی و مقررات تأکید ویژه داشتم اما ضوابطی از ناحیه مجلس و غیره در این رابطه ایجاد شده است.

وی گفت: من به حضور در بین اقشار مختلف مردم و شنیدن سخنان و نقدها و اعتراضات آنها، اعتقاد جدی دارم.

وی با اشاره به اینکه طی یک سال و نیم اخیر با اقشار مختلفی از مردم و گروه‌های نخبگانی و سیاسی با گرایش‌های مختلف، نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کرده‌ام، افزود: اعتقاد دارم انسان نباید از شنیدن حرف فرد مخالف خود نگران باشد.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: زمانی که معاون اول قوه قضائیه بودم پیشنهاد دادم که در جریان سفرهای استانی هیأت عالی قضائی، مدیران دستگاه قضا با گروه‌های مختلف مردم و مراجعان به عدلیه ارتباط مستقیمی برقرار شود.

وی با تأکید بر اینکه اکنون نیز این موضوع به یک رویه میان مقامات قضائی تبدیل شده است، افزود: سوال این است که آیا دستگاه قضائی در وضعیت مطلوبی قرار دارد یا خیر.

تدابیر قوه قضائیه برای حرکت رو به جلو

رئیس قوه قضائیه یادآور شد: پاسخ ما آن است که حتماً در وضعیت مطلوبی قرار نداریم اما مسئله اساسی و مهم آن است که چه تدابیری را برای نیل به مطلوبیت در دستور کار قرار دهیم.

اژه‌ای افزود: مبارزه با فساد اقتصادی در عین تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و رفع ابهام از عدم استقلال قضات و عملیاتی‌سازی مفاد سند تحول از مهمترین اقدامات قوه قضائیه در سال‌های اخیر است.

وی عنوان کرد: مردم ایران به کرات ثابت کرده‌اند پای کار نظام، مسئولین متعهد و مرد میدان بوده، هستند و خواهند بود.

رئیس دستگاه قضاء با بیان اینکه مردم گله‌مند وضع موجود هستند، افزود: مردم از وعده‌های عملی نشده گله‌مندند.

وی با تاکید بر اینکه اغتشاشات با حمایت مردمی همراه نشده است، افزود: انتظار داریم به صورت قاطع و شفاف با بانیان اغتشاشات اخیر برخورد شود.

انتظار استفاده از سیاست پیشگیری به جای سیاست علاج در فضای مجازی

وی ادامه داد: انتظار می‌رفت در بحث فضای مجازی به جای سیاست علاج از سیاست پیشگیری استفاده می‌کردیم. سیاست علاج هزینه دارد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: پیشنهاد کننده ارتباط چهره به چهره با مردم در زمان ریاست آیت الله رئیسی بنده بودم.

وی تصریح کرد: گفته بودم در سفرهای استانی برای دیدار با مردم هیچ دسته بندی هم نداشته باشیم، هر کسی می‌خواهد بیاید صحبت کنیم.

رئیس قوه قضائیه افزود: تا قبل از این پیشنهاد در سفرهای استانی حضور مسؤولین دیگر غیر از رئیس قوه در جلسات تشریفاتی بود.

کد خبر 5628957

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • حمید IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   0 0
   مردم ایران مسولین قضایی را حمایت میکنند